Rząd dostrzegł wreszcie trudności, z jakimi borykają się rodzice próbujący wrócić do pracy po długotrwałej przerwie związanej z wychowaniem dziecka i postanowił wyjść im naprzeciw. W tym celu MPiPS opracowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, który 14 lutego br. przekazało do konsultacji społecznych.
Akt ten zawiera rozwiązania mające służyć zwiększeniu atrakcyjności zatrudniania młodych rodziców (wychowujących co najmniej 1 dziecko w wieku do 6 lat) oraz osób, które musiały zrezygnować z pracy w celu sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Celowi temu mają służyć specjalne świadczenia finansowane z Funduszu Pracy. Wśród nich projekt wymienia m.in.:
- granty na telepracę, w wysokości do 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. w 2013 r. – 9.600 zł), których warunkiem otrzymania byłoby zatrudnienie bezrobotnego przez okres co najmniej 12 miesięcy na cały etat lub przez 18 miesięcy na ½ etatu,
- świadczenie aktywizacyjne za zatrudnienie rodzica lub opiekuna osoby zależnej skierowanego przez urząd pracy, przysługujące w wysokości ½ minimalnego wynagrodzenia za pracę, pod warunkiem zatrudnienia bezrobotnego na pełny etat przez okres 1,5 roku (wtedy świadczenie przysługuje przez 12 miesięcy) lub 2 lat (wówczas jest wypłacane przez 1,5 roku),
- preferencyjnie oprocentowana pożyczka na utworzenie stanowiska pracy w wysokości do 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, która będzie spłacana w okresie 3 lat.
Proponowane zmiany pozytywnie ocenili Pracodawcy RP, uznając je za skuteczne narzędzie polityki prorodzinnej, która uwzględnia poprawę wskaźników dzietności i jednocześnie pobudza aktywność zawodową młodych rodziców. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie kosztów zatrudnienia, związanych z tworzeniem takiego miejsca pracy.
Łukasz Prasołek