Pracodawca prócz pensji zasadniczej ma możliwość przyznawania zatrudnionym różnego rodzaju dodatków. Należy do nich między innymi premia absencyjna, zwana również frekwencyjną. By skorzystać z tego bonusu trzeba spełnić warunek, który wielu pracownikom może wydać się nieosiągalny. Jak uzyskać tego rodzaju premię pracowniczą?
Premia absencyjna - co to jest?
Premia to jeden z nieobligatoryjnych składników wynagrodzenia. Najczęściej ma charakter pieniężny, choć niekiedy przyznawana jest np. w postaci bonów. Ponadto wyróżniamy dwa podstawowe typy premii:
• regulaminową - otrzymywaną przez pracownika po spełnieniu określonych warunków, wyszczególnionych w regulaminie premiowania. Ma charakter roszczeniowy, tj. po spełnieniu kryteriów pracownik może żądać jej wypłacenia,
• uznaniową (bonus premiowy) - o której przyznaniu za szczególne zasługi podwładnego decyduje pracodawca. Nie jest to premia właściwa, ale nagroda. Pracownik nie może domagać się jej wypłacenia.
Premia absencyjna ma charakter premii regulaminowej. Otrzymują ją pracownicy, którzy nie opuścili ani jednego dnia w firmie z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Innymi słowy, taka premia ma na celu nagrodzenie osób, które były obecne w pełnym wymiarze czasu pracy.
Premia absencyjna - urlop
Istotne jest to, że wykorzystany urlop, niezależnie od jego charakteru, nie ma wpływu na prawo do otrzymania takiej premii. Pod uwagę bierze się jedynie to, czy pracownik przebywał w wyznaczonym okresie na zwolnieniu lekarskim. Zatem pracownik, który skorzysta na przykład z płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem nadal ma prawo do premii absencyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy korzystał ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko? Szczegółowe zasady przyznawania premii powinny znajdować się w regulaminie przyznawania wynagrodzenia danej firmy.
Premia za niechorowanie - zasady
W regulaminie premiowania powinny znaleźć się wytyczne dotyczące tego, jakie okoliczności decydują o przyznaniu premii bądź utracie do niej prawa. Ponadto pracodawcy mają możliwość przyznawania premii absencyjnej na dwóch zasadach.
• Jako stały dodatek do wynagrodzenia. W tym wypadku premia może być np. zmniejszana proporcjonalnie do liczby dni opuszczonych z powodu choroby.
• Jako dodatkowy składnik pensji, wypłacany tylko tym zatrudnionym, którzy w ogóle nie przebywali na L4.
Zagrożenia związane z premią frekwencyjną
Wszelkiego rodzaju premie mają na celu przede wszystkim motywowanie pracownika. Są rodzajem nagrody za wysiłek, oraz dają mu sygnał, że jego trud został zauważony i doceniony przez pracodawcę. Podobnie jest z premią absencyjną. Ma zachęcać zatrudnionych do powstrzymania się od nadmiernej nieobecności. Warto jednak pamiętać o wiążącym się z nią zagrożeniu. Część pracowników ze strachu przed utratą premii przychodzi do pracy podczas choroby, a to podnosi ryzyko wypadków i może stanowić zagrożenie również dla innych osób.