Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prawa i obowiązki pracownika

Prawa i obowiązki pracownika

 
Prawa i obowiązki pracownika

Prawa pracownika – czym są?


Każdy pracownik ma ściśle określone prawa, za złamanie których pracodawca może być ukarany. Do podstawowych praw pracownika należą między innymi:

    • prawo do wykonywania dowolnie wybranego zawodu (chyba, że zaistniały przeciwwskazania zgodne z ustawą),
    • prawo do poszanowania godności,
    • prawo do jednakowego wynagrodzenia za wykonywanie tej samej pracy,
    • prawo do godziwego wynagrodzenia,
    • prawo do urlopu,
    • prawo do bezpiecznych warunków pracy,
    • prawo do tworzenia organizacji (np. związków zawodowych, które mają na celu reprezentować pracowników i walczyć o przestrzeganie wyżej wymienionych praw).

Ponadto istnieje kategoryczny zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, przynależność religijną i narodową, niepełnosprawność, orientację seksualną, przekonania polityczne czy pochodzenie etniczne. Pracownik ma też prawo do podnoszenia swoich kwalifikacji.

 

Obowiązki pracownika – jakie są?


Oprócz praw, pracownik musi pamiętać także o tym, że ma obowiązki. Nieprzestrzeganie obowiązków przez pracownika może przynieść pewne konsekwencje. Wlicza się w to między innymi kary majątkowe i niemajątkowe (upomnienie lub nagana) oraz zwolnienia dyscyplinarne.

Podstawowe obowiązki pracownika:

    • sumienne wykonywanie obowiązków określonych w umowie o pracę,
    • przestrzeganie czasu pracy oraz usprawiedliwianie i zgłaszanie nieobecności,
    • przestrzeganie regulaminu oraz zasad bezpieczeństwa,
    • dbanie o dobro zakładu,
    • nieujawnianie informacji.

 

Uprawnienia pracownika


W momencie podpisania umowy o pracę, pracownik nabywa uprawnienia, które są określone przez Kodeks Pracy. Warto zapoznać się ze swoimi prawami, aby w przypadku ich naruszenia móc walczyć o odszkodowanie.


Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy wynikające z Kodeksu Pracy


Jednym z praw pracownika, które jest określone w Kodeksie Pracy, jest prawo do urlopu. Urlop wypoczynkowy zależy od stażu pracy. Jeżeli podwładny pracuje krócej niż 10 lat, to przysługuje mu 20 dni. Ponad dziesięcioletni staż pracy skutkuje nabyciem praw do 26 dni. Pracodawca może odwołać urlop pracownika, tylko w przypadku jeżeli będzie on naruszał tok pracy. Pracownik ma także prawo do urlopu okolicznościowego, który związany jest z losowymi sytuacjami (śmierć członka rodziny bądź ślub).

Pracownik ma także prawo do specjalnych świadczeń w przypadku niezdolności do wykonywania zawodu (z reguły jest to związane z chorobą, chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do pracy). Natomiast w przypadku możliwości zaistnienia choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek powiadomić odpowiednie jednostki o tym fakcie.

Pracownik ma też obowiązek przestrzegania zasad BHP. W przypadku gdy warunki pracy nie odpowiadają podstawowym zasadom bezpieczeństwa pracownik może powstrzymać się od wykonywania swoich obowiązków.

Je zeli pracownik nie będzie uchylał się od wykonywania swoich obowiązków, to pracodawca może udzielić mu upomnienia bądź nagany z wpisem do akt osobowych. W skrajnych przypadkach może dojść do zwolnienia dyscyplinarnego bez zachowania okresu wypowiedzenia (pracownik ma natomiast prawo do odwołania się od tej decyzji).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?