Z rynku płyną optymistyczne informacje dla osób poszukujących pracy. W 2016 roku niemal co druga średnia lub duża firma w naszym kraju planuje zwiększyć zatrudnienie. Niektóre z nich zamierzają także podnieść wynagrodzenia dla pracowników.
Jak wynika z raportu KPMG „Pulse of Economy 2015”, plany zwiększenia zatrudnienia w 2016 roku ma dokładnie 40% średnich lub dużych przedsiębiorstw w Polsce. Chcą powiększyć liczebność swojej załogi mimo, że nie wszystkie spodziewają się poprawy sytuacji ekonomicznej w kraju. Taką przewiduje bowiem tylko nieco ponad połowa z nich - 24% firm.
Pod względem planowanego na obecny rok przyrostu zatrudnienia w firmach Polska znajduje się w czołówce wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Minimalnie wyższy wskaźnik osiągnęła w tym wypadku jedynie Rumunia (42%).
Polskie firmy chcą „iść do przodu” i zdają sobie sprawę, że wzrost zatrudnienia i pozyskanie utalentowanych specjalistów jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą przyczynić się do systematycznego rozwoju. Większość z nich nie planuje jednak dużych rekrutacji – przyrost personelu z reguły ma wynieść poniżej 10% .
Pracownicy dużych i średnich firm w Polsce nie muszą się ponadto obawiać zwolnień. Kolejne 49% przedsiębiorstw nie planuje bowiem w najbliższych 12 miesiącach redukcji etatów, lecz ich pozostawienie na poziomie zbliżonym do dotychczasowego. Jedynie niecałe 10% pracodawców w tym segmencie rynku zamierza zmniejszyć swój personel. Dla porównania w krajach bałtyckich, na Łotwie i Litwie, jest to niemal 20%.
Wzrośnie zatrudnienie, wzrosną zarobki
Powody do radości będą miały także osoby, które już mają pracę. Część z nich może bowiem liczyć na wzrost otrzymywanego wynagrodzenia. Podwyżki zapowiada 45% firm, a wyniosą one najczęściej 2-4,9%.
Ponad połowa przedsiębiorstw planuje zaś pozostawić pensje na dotychczasowym poziomie. Odsetek tych, którzy chcą obniżać uposażenia był w naszym kraju znikomy, jeden z najniższych spośród ujętych w badaniu państw.