Zawody związane ze zwierzętami - dla miłośników zwierząt
Wiele osób szuka możliwości, by połączyć pracę z pasją. To bardzo często udaje się, kiedy mamy do czynienia z zawodami związanymi ze zwierzętami. Codzienne przebywanie z najróżniejszymi gatunkami w wielu przypadkach jest spełnieniem największych dziecięcych marzeń.
Dla tych, którzy myślą, że jedyną możliwością, by pracować ze zwierzętami, jest zawód weterynarza, mamy dobrą wiadomość. To jest jedna z opcji, ale są także inne.
WETERYNARZ
W przypadku weterynarza odpowiednie studia oraz praktyka pozwalają na otworzenie własnego gabinetu weterynaryjnego lub pracę w wybranej placówce. Zawód ten wiąże się z identyfikacją i zapobieganiem chorobom zwierząt.
Osoba, która zastanawia się nad podjęciem pracy jako lekarz weterynarii, musi jednak pamiętać, że to nie tylko dawanie zastrzyków psom i kotom. Ratowanie zwierząt potrąconych w wypadkach albo celowo skrzywdzonych przez człowieka również należą do obowiązków weterynarza. Musi on mieć mocne nerwy, dużo samozaparcia, by stawiać czoła dolegliwościom zwierzęcych pacjentów.
Weterynarz ma perspektywy, by wyspecjalizować się w odpowiedniej dziedzinie. Może zajmować się leczeniem konkretnych gatunków zwierząt, tematyką rozrodu, inspekcją weterynaryjną (np. na granicach).
Groomer
Groomer to zawód związany z pielęgnacją psów i kotów. Coraz bardziej zyskuje na popularności. W społeczeństwie wzrasta poczucie odpowiedzialności za zwierzęta domowe, w tym właśnie dbanie o wygląd podopiecznych. Oczywiście, można samemu zaopatrzyć się w groomeershopie i przystrzyc zwierzę, jednak efekt końcowy niekoniecznie będzie zadowalający. Dlatego najlepiej udać się do specjalisty.
Jeśli chodzi o umiejętności - te najłatwiej zdobyć na szkoleniach. Osoba, która będzie chciała podjąć się tego zawodu, powinna zainwestować również w salon groomerski i odpowiedni sprzęt.
Leśniczy
W zawodzie leśniczego również występuje szereg obowiązków związanych ze zwierzętami. Osoba na tym stanowisku zajmuje się opieką nad konkretnym terytorium. Kontroluje zarówno roślinność, jak i stworzenia zamieszkujące lasy. Do tych należą między innymi dziki, sarny czy lisy. Leśniczy pracuje ze zwierzętami, które nie zostały oswojone, musi więc być przygotowany na to, że czasem może być niebezpiecznie i nieprzewidywalnie.
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak zostać leśniczym i ile zarabia leśniczy, należy najpierw przemyśleć, czy warunki pracy są dla nas do zaakceptowania.
Opiekun zwierząt w zoo
Dla wielu połączeniem pracy z pasją może być stanowisko opiekuna zwierząt w zoo.
Pielęgnacja podopiecznych, sprzątanie boksów, przygotowanie mieszanek żywności – to jego podstawowe obowiązki. Atutem tego zajęcia jest fakt, że ma się do czynienia z gatunkami egzotycznymi. Wizyta w boksie lwów, słoni czy nietypowych gadów może stać się czyjąś codziennością.
Warto pamiętać, że od pracowników zoo często wymaga się wykształcenia kierunkowego. Opiekun jest osobą, która ma regularny kontakt ze zwierzętami. Jako pierwszy więc zauważy ewentualne problemy zdrowotne, zmiany w zachowaniu podopiecznych. Właściwe rozpoznanie i szybka reakcja w przypadku zachorowań zminimalizuje ewentualne powikłania.
Zoolog
Styczność z różnymi, nawet najdziwniejszymi zwierzętami, ma również zoolog. Jest on obserwatorem różnych gatunków. Może badać np. pierwotniaki (protozoologia), zachowanie owadów (entomologia), ptaków (ornitologia). Jednak w zakresie zainteresowań zoologa może również znaleźć się psychika zwierząt (zoopsychologia), rozmieszczenie gatunków na obszarach kuli ziemskiej (zoogeografia) itd.
W przypadku zoologa warto zaznaczyć, że tego stanowiska nie definiuję się w kontekście zawodów, ale zalicza w szereg specjalistów, naukowców prowadzących badania w danym zakresie. Zoolog najczęściej swoją wiedzę opiera na ukończonych studiach związanych ze zwierzętami oraz na doświadczeniu zdobytym podczas obserwacji wybranych gatunków (w to np. można wliczyć nurkowanie z delfinami, obserwację migracji pingwinów itp.).
Zawody związane ze zwierzętami - dlaczego warto wybrać taki zawód?
Dużo debatuje się obecnie w sprawie ochrony środowiska, dbania o różnorodne gatunki. Podejmuje się zagadnienia związane z zapobieganiem zmniejszenia ich populacji czy eliminowaniem zagrożenia wyginięciem.
Wiele jest też dyskusji na temat aktualnego stanu zwierząt oswojonych, których życie bezpośrednio podlega człowiekowi – o tym, jak traktować domowego pupila, podopiecznych w zoo czy np. w cyrkach.
Dzięki temu coraz bardziej odpowiedzialnie możemy obierać kierunki pracy związanej z działaniami na rzecz zwierząt, ich pielęgnacją i ochroną. Z jednej strony to możliwość połączenia obowiązków służbowych z pasją, z drugiej droga do uświadomienia społeczeństwu, jaki wpływ wywieramy na nasze otoczenie.