Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca zdalna - niezależność kontrolowana

Praca zdalna - niezależność kontrolowana

 
Praca zdalna - niezależność kontrolowana

Praca zdalna zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Pracownicy chwalą w niej poczucie elastyczności i niezależności, ale mimo wszystko w dalszym ciągu znajdują się pod stałą kontrolą szefa.


W ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost popularności pracy zdalnej.  Według Eurostatu w 2018 roku 5% pracowników w Unii Europejskiej, najwięcej w Holandii (aż 13%), wykonywało służbowe obowiązki właśnie w ten sposób. 

 

Popularność pracy zdalnej zwiększa się w Unii Europejskiej wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 15-24 lata tylko 1,6% pracowało z domu, podczas gdy wśród pracowników w wieku 50-64 lata było to 6,4%.

 

Taka forma zatrudnienia rozwija się także w naszym kraju. W Polsce pracownicy zdalni stanowili 4,5% pracujących. W naszym kraju pracę zdalną można wykonywać w oparciu o dwa sposoby: telepracę oraz freelancing. Ta pierwsza funkcjonuje w Kodeksie Pracy już od 2007 roku i oznacza pracę  „wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną”. Opiera się na umowie o pracę, dlatego taki pracownik cieszy się wszystkim przywilejami związanymi z tą formą zatrudnienia. Z kolei freelancerzy pracują na zlecenie lub w oparciu o umowę o dzieło. Pozbawieni są więc przywilejów związanych z etatem, ale z drugiej strony mogą zarobić więcej, pracując nad kilkoma projektami jednocześnie.

 

 

Praca zdalna wykonywania jest najczęściej przez przedstawicieli takich zawodów jak m.in. copywriterzy, dziennikarze, graficy czy specjaliści w zakresie IT. W tym ostatnim przypadku staje się to niemal codziennością. Firma Experis zbadała, że dla ok. 10 proc. osób zatrudnionych w tej branży stanowi ona jedyną formę zatrudnienia. Kolejne 60 proc. pracuje częściowe zdalnie i wybiera takie rozwiązanie przynajmniej 1-2 dni w  tygodniu.

 

Pracownicy chwalą sobie pracę zdalną ze względu na zaoszczędzony czas związany brakiem konieczności dojazdu do biura, większą elastyczność godzinową czy poczucie niezależności. To ostatnie nie jest jednak takie oczywiste. Nawet pracując poza firmą pracodawca może bowiem kontrolować swój personel.

 

Wiele firm kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i wykorzystuje specjalne programy do kontroli pracowników. Dużą popularnością cieszą się również urządzenia GPS, które pozwalają sprawdzać, gdzie przebywa w danej chwili konkretna osoba.

 

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie obowiązku regularnego przesyłania screenów z ekranu służbowego komputera do przełożonych. W ten sposób pracownicy raportują swoją pracę i jej efekty. Jednocześnie stanowi to potwierdzenie, że  rzeczywiście wypełniają obowiązki, mimo, że fizycznie nie ma ich w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    23 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.