Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca za granicą — rozliczenie podatku i świadectwo pracy

Praca za granicą — rozliczenie podatku i świadectwo pracy

 
Praca za granicą — rozliczenie podatku i świadectwo pracy

 

Każda legalna praca za granicą wymaga odprowadzenia podatku od osiągniętego za granicą przychodu. W większości sytuacji, pracując za granicą, pracownik nabiera też prawa do emerytury, a czas jego pracy będzie mógł w Polsce zostać zaliczony do stażu pracy. Jak rozliczyć dochody z zagranicy i udokumentować pracę za granicą dla polskich pracodawców oraz organów państwowych? 

 

Czy trzeba rozliczyć się z pracy za granicą?

 

Wszystkie osiągane przychody z tytułu pracy – czy to w Polsce, czy za granicą podlegają opodatkowaniu. Osoba wyjeżdżająca do pracy za granicę musi się liczyć z tym, że dochody z zagranicy będzie musiała opodatkować. 

 

Zazwyczaj, zagraniczny pracodawca, wypłacając wynagrodzenie pracownikowi, pobiera z jego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. Robi to, według zasad obowiązujących w danym kraju. Do obowiązków pracownika należy:

  • rozliczyć dochód uzyskany za granicą w kraju, w którym został uzyskany, 
  • rozliczyć całość dochodu uzyskanego w ciągu roku kalendarzowego w Polsce. 

 

Rozliczenie PIT z zagranicy

 

Do ustalenia tego, gdzie podatnik ma się rozliczać, kluczowe jest ustalenie miejsca rezydencji. Zasada rezydencji podatkowej oznacza miejsce, w którym znajduje się centrum interesów życiowych podatnika. Niestety ustawa, która mówi o rezydencji (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Art. 3.pkt.1.), nie precyzuje, czym dokładnie jest to centrum interesów życiowych. W praktyce przyjmuje się jedno z dwóch kryteriów: 

  • miejsce przebywania najbliższej rodziny podatnika, znajomych, miejsce położenia majątku, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej, 
  • miejsce przebywania podatnika przez minimum 183 dni. 

 

Jeśli podatnik może być uznany za rezydenta dwóch krajów, może sam wybrać kraj, w którym rozliczy się z całości dochodów. 

 

Jeśli podatnik jest rezydentem polskim, jego sytuacja może być dwojaka: 

  • Pracował przez część roku za granicą i osiągnął dochód zarówno w Polsce, jak i za granicą – w takiej sytuacji rozliczanie PIT z pracy za granicą nastąpi w Polsce. Rozliczenie PIT pracy w Polsce i zagranica odbywa się na druku PIT-36, a dla każdego kraju stosuje się załącznik PIT-ZG.

 

  • Pracował tylko za granicą i w Polsce nie osiągnął dochodu – w takiej sytuacji, jeśli Polska posiada z tym krajem umowę zwalniającą z opodatkowania zarobków zagranicznych, podatnik nie musi rozliczać PIT ani płacić podatku w Polsce (ale musi złożyć zeznanie roczne w kraju rezydencji podatkowej). 

 

Mimo tego wyłączenia warto jednak złożyć PIT 36 zerowy. Dlaczego? Bo bez tej deklaracji, Urząd Skarbowy może w przyszłości odmówić wydania zaświadczenia o zadeklarowanych dochodach, które może być niezbędne do uzyskania zwrotu podatku w kraju rezydencji. Zawsze istnieje też ryzyko, że dochody osiągane za granicą, jeśli nie zostaną wykazane w polskim US, urząd uzna za pochodzące z nielegalnego źródła i obłoży podatkiem 75%. 

 

PIT 36 wzór

 

Dochody osiągnięte za granicą umieszcza się w PIT-36 w części H. Znajduje się tam pozycja „Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej (przeliczone na złote)”

 

Jak udokumentować pracę za granicą ?

 

To, jakie dokumenty potwierdzające staż pracy za granicą będą potrzebne, zależy od tego, jaki jest cel potwierdzenia pracy za granicą. Pracując za granicą, warto skrzętnie gromadzić wszelkie dowody potwierdzające istnienie stosunku pracy, pobieranie wynagrodzenia i odprowadzanie przez pracodawcę składek. Nie we wszystkich krajach istnieje bowiem, takie jak w Polsce, świadectwo pracy. Irlandia ma do tego formularz P-45 (karta podatkowa), w Austrii potwierdzeniu istnienia stosunku pracy będzie służyła Karta Pracy Dienstzettel. Wszystkie dokumenty z zagranicy (np. zaświadczenie o zatrudnieniu po angielsku) muszą być, na życzenie organu (np. pracodawcy), przetłumaczone na język polski. 

 

Dokumentowanie pracy za granicą dla celów stażu pracy

 

Wprawdzie Kodeks Pracy nie wyjaśnia dokładnie tego, czy pracodawca w Polsce ma uwzględniać pracę za granicą przy obliczaniu stażu pracy potrzebnego do określenia np. uprawnień urlopowych, ale Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy podkreśla w art. 86, że udokumentowany okres zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy jest w Polsce zaliczany do okresów pracy, od których zależą uprawnienia pracownicze. 

Dokumentowanie pracy za granicą może odbyć się na podstawie: 

  • Świadectw pracy, 
  • Umów o pracę, 
  • Karty pracy (Austria)
  • Odcinków wypłat, 
  • Zaświadczeń o ubezpieczeniu społecznym. 

Na życzenie pracodawcy, pracownik jest zobowiązany do przetłumaczenia dokumentów na język polski (na własny koszt). 

 

Dokumentowanie pracy za granicą dla celów rejestracji w Urzędzie Pracy

 

Jeśli pracownik powracający z emigracji chce zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i pobierać zasiłek dla bezrobotnych, musi posiadać formularz PD U1. Jest to dokument, który potwierdza okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia w krajach Unii. Formularz PD U1 uzyskuje się w kraju, który się opuszcza, we właściwej dla danego kraju instytucji zatrudnienia. Jeśli emigrant nie zdobędzie PD U1 przed wyjazdem, może złożyć wniosek o jego pozyskanie we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wojewódzkim urzędzie pracy w Polsce. Urząd Pracy może uzyskać ten formularz na drodze wymiany SED. 

Jeśli decydujesz się na pracę za granicą na stałe, to przed wyjazdem z Polski również warto pobrać formularz PD U1, potwierdzający okresy zatrudnienia i ubezpieczenia w Polsce, który umożliwi staranie się o zasiłek w innym kraju UE. 

 

Dokumentowanie pracy za granicą dla celów emerytalno – rentowych

 

W Polsce, przy ustalaniu uprawnień do świadczeń emerytalno – rentowych oraz przy obliczaniu ich wysokości, bierze się pod uwagę również okres pracy za granicą, w tym również pracę na własny rachunek za granicą. (Podstawa prawna Rozporządzenie Rady EWG Nr 1408/71 z dnia 14.06.1971 r. oraz Rozporządzenie Rady EWG Nr 574/72 z dnia 21.03.1972 r.). 

Kraje, z którymi Polska ma podpisane umowy o uwzględnianiu zabezpieczeń społecznych to, (poza krajami Unii i krajów należących do EFTA) również: Australia, Kanada, Korea Południowa, Stany Zjednoczone Ameryki, Macedonia, b. Jugosławia (dotyczy Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry), Ukraina i Mołdawia. 

Wszelkie informacje o przebiegu okresu zatrudnienia osoby ubezpieczonej, umieszcza się na formularzu unijnym E207, który wypełnia instytucja rozpatrująca. Do formularza należy dołączyć wszelkie kopie dowodów poświadczających zatrudnienie (np. paski wypłat, dowody wpłaty składek, karty emerytalne, świadectwa pracy). 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Oferta pracy sezonowej - sadzenie i zbiory warzyw Start: Marzec 2025 roku Zakres działań: Sadzenie, zbiory, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw; Praca w terenie i w hali;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?