Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

 
Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

Praca za granicą to szansa na rozwój zawodowy oraz zarobienie większych pieniędzy niż w Polsce. Do wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, gdzie szukać najważniejszych informacji oraz ofert pracy, gdy planuje się emigrację zarobkową.

 

Praca za granicą – ogólne statystyki

 

Jak podaje GUS w publikacji „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 – 2016” na koniec 2016 roku poza granicami kraju przebywało ponad 2,5 mln Polaków. W UE najwięcej polskich emigrantów mieszkało w Wielkiej Brytanii (788 tys.) i Niemczech (687 tys.). Pod koniec 2018 roku ukazał się kolejny raport poszerzający okres badania czasowej emigracji na lata 2004-2017 r. (są to informacje sygnalne). Według dokumentu liczba osób przebywających za granicą zwiększyła się o 25 tys. Głównym powodem wyjazdów była chęć podjęcia zatrudnienia w innym kraju.

 

Ofert pracy za granicą – instytucje udzielające informacji

 

Do wyjazdu zarobkowego należy się dobrze przygotować i dopełnić niezbędnych formalności, a te mogą być różne w zależności od kierunku emigracji. Przydatne informacje o tym, jak znaleźć pracę za granicą, można wyszukać na Wortalu Polskich Służb Zatrudnienia, zarówno jeśli chcemy pracować w krajach należących do UE, EOG lub w Szwajcarii, jak również w innych krajach. Również na stronach Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej znajdują się porady dla osób rozważających wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy.

 

Możesz się zapoznać między innymi z informacjami na temat:
• pośrednictwa pracy świadczonego przez agencje zatrudnienia – pracownik może się dowiedzieć, gdzie szukać informacji o agencjach zatrudnienia, jakie usługi mogą być świadczone przez taką agencję, na jakich zasadach agencja zatrudnienia może wysyłać do pracy za granicą czy też w jaki sposób bronić się przez nieuczciwymi praktykami w tym zakresie,
• pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES – można się dowiedzieć, czym jest sieć EURES, gdzie szukać ogłoszeń o pracę za granicą oraz jak szukać informacji o kraju, w którym chcesz podjąć zatrudnienie,
• zasad podejmowania pracy w krajach UE/EFTA – chociażby w zakresie swobody zatrudnienia, konieczności posiadania wizy, uznawania kwalifikacji zawodowych itd.

 

Praca za granicą – rodzaje zatrudnienia

 

Jakiego typu zajęć poszukują Polacy? To często:

- praca za granicą bez języka,
- praca za granicą z zakwaterowaniem,
- praca dla par,
- praca od zaraz,
- praca za granicą dla studentów,
- praca wakacyjna za granicą.

 

I najczęściej osoby wiedzące czego oczekują łatwo mogą odnaleźć oferty odpowiadające swoim wymaganiom. W poszukiwaniu zatrudnienia bardzo dużo zależy od determinacji samego kandydata i od jego odwagi do odjęcia decyzji o wyjeździe. Jeżeli dobrze przygotuje się do emigracji, dowie się jak działa pośrednictwo pracy za granicą, do czego ma prawo i przed czym powinien się bronić – z pewnością znajdzie odpowiadające mu zajęcie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?