Wiele osób, które chcą podjąć pracę za granicą, boryka się z obawami związanymi z nieznajomością języka obcego. Jednak i dla takich osób, a czasami nawet przede wszystkim dla nich, ofert pracy głównie fizycznej nie brakuje. Jak znaleźć pracę za granicą?
Praca za granicą bez języka
Poszukując pracy przez agencje zatrudnienia, możesz trafić na taką pracę, gdzie pracodawca dofinansuje kurs językowy. Warto też samodzielnie poznać choćby podstawy języka dla własnego lepszego samopoczucia.
Przeglądając ogłoszenia pracy w unii, najwięcej ofert związanych jest z branżą budowlaną oraz produkcyjną. Pojawiają się także ogłoszenia związane z ogrodnictwem, rolnictwem czy opieką nad osobami starszymi.
Nadal bardzo popularnym kierunkiem są Niemcy, ze względu na bliskość i stosunkowo dobre zarobki. Wielka Brytania pomimo zmian, wciąż przyciąga głównie młode osoby, tak samo, jak i Irlandia. Nowymi, jednak bardzo popularnymi ze względu na wysokość zarobków kierunkami są kraje skandynawskie.
Praca sezonowa za granicą
Praca za granicą nie jest już tak popularna, jak jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak obserwuje się nadal trend wyjazdowy głównie ludzi młodych do prac sezonowych. Oferty pracy za granicą często podają, że niekonieczna jest znajomość języka, dlatego też jest to szansa na większe pieniądze nawet dla osób, które zainteresowane są pracą za granicą bez języka.
Praca za granicą bez znajomości języka nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza gdy pojawiają się na miejscu jakieś problemy. Dlatego, aby tego uniknąć, warto korzystać ze sprawdzonego pośrednictwa pracy za granicą lub w Polsce.
Jeżeli poszukujemy na własną rękę lub przez osoby z polecenia możemy paść ofiarą nieuczciwych praktyk. Dlatego też bardzo ważne jest sprawdzenie źródła i pracodawcy. Jak to zrobić? Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
Praca za granicą bez znajomości języka jest kusząca głównie ze względu na zarobki. Niektórzy poszukują pracy za granicą dla par i takich ogłoszeń także jest sporo w Internecie. Portale związane z pracą sezonową za granicą pękają w szwach.
Niektórzy Polacy sami dodają ogłoszenia. Najczęściej można znaleźć takie, o treści „szukam legalnej pracy za granicą”, „szukam pracy fizycznej z zakwaterowaniem”, „szukam pracy fizycznej za granicą od zaraz”. Polacy chętnie zgłaszają się także do agencji pracy za granicą. Często poszukują pracy na produkcji za granicą. Tam uzupełniają swój profil zawodowy i mają zagwarantowaną pomoc ze strony pośrednika.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na koniec 2016 na emigracji przebywało ponad 2,5 mln rodaków. W samej Europie było to około 2 214 tysiące osób, głównie w kraja unijnych. Najwięcej Polaków przebywało w wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. Według szacunków GUS, co najmniej 80% Polaków przebywa za granicami ojczyzny minimum 12 miesięcy.
Od początku 2019 Polacy będą mieli obowiązek rozliczać się z naszym fiskusem, jeśli mają w Polsce rodzinę. To może być w pewien sposób także zniechęcające dla części osób, które rozważają np. pracę za granicą przy zbiorach, gdyż będzie wymagało złożenia podwójnego zeznania podatkowego.
Zagraniczne oferty pracy najczęściej związane są z pracą za granicą w Holandii, pracą za granicą w Niemczech, pracą dla par w Norwegii, czy pracą na wakacje za granicą.
Praca za granicą na wakacje
Jeżeli jesteś uczniem, studentem i chcesz dorobić sezonowo podczas wakacji, najlepiej skorzystaj z pośrednika pracy za granicą. Pracy za granicą dla młodych nie brakuje, jednak nie wszystkie źródła są w 100% wiarygodne. Młodzi ludzie szukają też dobrze płatnej pracy za granicą, aby móc opłacić potem np. czesne, stancję i przeżyć za zarobione pieniądze najbliższe miesiące. Niektórzy rozglądają się jednocześnie za pracą i nauką za granicą. Wyjazd do sprawdzonej pracy za granicą połączony np. z kursem językowym to połączenie bardzo praktyczne.
Jednak zanim zdecydujesz się na wyjazd, musisz porządnie przeszukać Internet. Uważaj, gdyż ilość portali i ogłoszeń jest tak duża, że nie trudno znaleźć wśród nich nieuczciwe ogłoszenie pracy za granicą. Wybieraj najpewniejsze źródła, czyli polecenia znajomych, oferty z urzędów pracy lub specjalne programy dla studentów.
Zanim wyjedziesz:
- sprawdź wiarygodność źródła, pośredników, pracodawcę i jego oferty pracy,
- zażądaj umowy przed wyjazdem i dokładnie się z nią zapoznaj,
- przygotuj wszelkie niezbędne dokumenty związane z wyjazdem i podjęciem zatrudnienia,
- ubezpiecz się, jeśli umowa nie obejmuje ubezpieczenia; jeżeli pracować będziesz na terenie UE, wyrób darmową kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego)
- Poinformuj o wyjeździe najbliższych i podaj im szczegóły, kontaktuj się z nimi na bieżąco, aby wiedzieli, że wszystko jest w porządku.