Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca z mieszkaniem służbowym

Praca z mieszkaniem służbowym

 
Praca z mieszkaniem służbowym

Mieszkanie służbowe

 

Obecny rynek pracy określa się rynkiem pracownika. Oznacza to, że osoby poszukujące zatrudnienia znajdują się na dogodnej pozycji. Jeśli są specjalistami w zawodach deficytowych, mogą spodziewać się, że pracodawcy będą próbowali ściągnąć ich do swoich firm różnymi benefitami.

 

Jednym z takich elementów, mających zachęcić do nawiązania współpracy, są mieszkania służbowe. Istnieje kilka wariantów, by ów rodzaj benefitu zaoferować. Firmy mogą finansować w całości zakwaterowanie pracownika, razem z czynszem i mediami. Jest też opcja, by dane przedsiębiorstwo udostępniało mieszkanie, którego jest właścicielem, a osoba je zamieszkująca opłacała czynsz. Może też wystąpić sytuacja odwrotna - pracownik wynajmuje mieszkanie samodzielnie, a pracodawca zwraca mu koszty.

 

Bardzo często lokale oferowane przez przedsiębiorstwo znajdują się w niewielkiej odległości od jego siedziby. W takiej sytuacji, oprócz czynnika motywacyjnego, jakim jest pomoc w znalezieniu mieszkania, pracownik zyskuje kilka innych benefitów. Oszczędza czas na wszelkich formalnościach oraz utrudnieniach związanych z poszukiwaniem lokum w nowym mieście lub państwie (w tym znajomości prawa mieszkaniowego, opłat czynszowych itp.). Natomiast już w trakcie okresu zatrudnienia pracownik nie przejmuje się długimi dojazdami i staniem w korku. Z pewnością łatwiej mu też jest określić zasady użytkowania lokalu - pracodawcy będzie zależało, by zatrzymać go w mieszkaniu, a nie naciągać na dodatkowe opłaty.

 

Mieszkania służbowe dla pracownika

 

Jest kilka grup, które zdecydowanie częściej mogą napotkać ogłoszenia o pracę, wzbogacone dodatkowym benefitem, jakim jest mieszkanie służbowe. Dzieje się tak na przykład w przypadku ofert dla lekarzy. Inną grupą docelowa, do której kieruje się tego typu ogłoszenia, są specjaliści o niestandardowych umiejętnościach. Braki w kadrach zmuszają konkretne ośrodki do zawyżania standardów zatrudnienia, a mieszkanie służbowe dla pracownika jest jednym z najbardziej pożądanych benefitów.

 

Na propozycję pracy z mieszkaniem służbowym i innymi dodatkami (np. samochodem, laptopem itp.) mogą liczyć pracownicy wyższego szczebla. Wysyłani (wewnątrz własnych struktur firmowych) lub ściągani (jako nowi pracownicy) na dłuższy okres np. do mniejszych ośrodków przedsiębiorstwa, by podnieść wyniki sprzedaży, wprowadzić restrukturyzację, wdrożyć większe projekty - również mogą być motywowani opcją zakwaterowania w mieszkaniu służbowym.

 

Praca z mieszkaniem służbowym

 

Istnieje grupa zawodów, które mają ustawowo określone warunki przyznawania lokali lub kwater służbowych. Należą do nich między innymi policjanci, strażacy, leśnicy czy żołnierze zawodowi. Mieszkanie zapewniane przez odpowiednie instytucje rekompensuje wymóg częstych relokacji.


Art. 88. 1. ustawy o policji mówi np., że „policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych”.

Żołnierze zawodowi mogą z kolei wnioskować o: przydział kwatery lub lokalu mieszkaniowego, miejsca w internacie lub kwaterze tej instytucji, wypłatę świadczenia mieszkaniowego. Trochę inaczej wygląda sytuacja żołnierza służby kontraktowej, który w pierwszej kolejności otrzymuje przydział kwatery lub lokalu mieszkaniowego, a dopiero w przypadku możliwości otrzymania pierwszego świadczenia może ubiegać się o pozostałe.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.