Mieszkanie służbowe
Obecny rynek pracy określa się rynkiem pracownika. Oznacza to, że osoby poszukujące zatrudnienia znajdują się na dogodnej pozycji. Jeśli są specjalistami w zawodach deficytowych, mogą spodziewać się, że pracodawcy będą próbowali ściągnąć ich do swoich firm różnymi benefitami.
Jednym z takich elementów, mających zachęcić do nawiązania współpracy, są mieszkania służbowe. Istnieje kilka wariantów, by ów rodzaj benefitu zaoferować. Firmy mogą finansować w całości zakwaterowanie pracownika, razem z czynszem i mediami. Jest też opcja, by dane przedsiębiorstwo udostępniało mieszkanie, którego jest właścicielem, a osoba je zamieszkująca opłacała czynsz. Może też wystąpić sytuacja odwrotna - pracownik wynajmuje mieszkanie samodzielnie, a pracodawca zwraca mu koszty.
Bardzo często lokale oferowane przez przedsiębiorstwo znajdują się w niewielkiej odległości od jego siedziby. W takiej sytuacji, oprócz czynnika motywacyjnego, jakim jest pomoc w znalezieniu mieszkania, pracownik zyskuje kilka innych benefitów. Oszczędza czas na wszelkich formalnościach oraz utrudnieniach związanych z poszukiwaniem lokum w nowym mieście lub państwie (w tym znajomości prawa mieszkaniowego, opłat czynszowych itp.). Natomiast już w trakcie okresu zatrudnienia pracownik nie przejmuje się długimi dojazdami i staniem w korku. Z pewnością łatwiej mu też jest określić zasady użytkowania lokalu - pracodawcy będzie zależało, by zatrzymać go w mieszkaniu, a nie naciągać na dodatkowe opłaty.
Mieszkania służbowe dla pracownika
Jest kilka grup, które zdecydowanie częściej mogą napotkać ogłoszenia o pracę, wzbogacone dodatkowym benefitem, jakim jest mieszkanie służbowe. Dzieje się tak na przykład w przypadku ofert dla lekarzy. Inną grupą docelowa, do której kieruje się tego typu ogłoszenia, są specjaliści o niestandardowych umiejętnościach. Braki w kadrach zmuszają konkretne ośrodki do zawyżania standardów zatrudnienia, a mieszkanie służbowe dla pracownika jest jednym z najbardziej pożądanych benefitów.
Na propozycję pracy z mieszkaniem służbowym i innymi dodatkami (np. samochodem, laptopem itp.) mogą liczyć pracownicy wyższego szczebla. Wysyłani (wewnątrz własnych struktur firmowych) lub ściągani (jako nowi pracownicy) na dłuższy okres np. do mniejszych ośrodków przedsiębiorstwa, by podnieść wyniki sprzedaży, wprowadzić restrukturyzację, wdrożyć większe projekty - również mogą być motywowani opcją zakwaterowania w mieszkaniu służbowym.
Praca z mieszkaniem służbowym
Istnieje grupa zawodów, które mają ustawowo określone warunki przyznawania lokali lub kwater służbowych. Należą do nich między innymi policjanci, strażacy, leśnicy czy żołnierze zawodowi. Mieszkanie zapewniane przez odpowiednie instytucje rekompensuje wymóg częstych relokacji.
Art. 88. 1. ustawy o policji mówi np., że „policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych”.
Żołnierze zawodowi mogą z kolei wnioskować o: przydział kwatery lub lokalu mieszkaniowego, miejsca w internacie lub kwaterze tej instytucji, wypłatę świadczenia mieszkaniowego. Trochę inaczej wygląda sytuacja żołnierza służby kontraktowej, który w pierwszej kolejności otrzymuje przydział kwatery lub lokalu mieszkaniowego, a dopiero w przypadku możliwości otrzymania pierwszego świadczenia może ubiegać się o pozostałe.