Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca we Włoszech: jak znaleźć? Gdzie szukać?

Praca we Włoszech: jak znaleźć? Gdzie szukać?

 
Praca we Włoszech: jak znaleźć? Gdzie szukać?

Na przestrzeni ostatnich lat włoski rynek pracy przeszedł szereg metamorfoz. Jeszcze nie tak dawno Włochy były tłumnie odwiedzane przez Polaków poszukujących zatrudnienia. Po niemałym przestoju, praca we Włoszech wraca do łask. Brak rodzimych specjalistów sprawia, że słoneczna Italia stoi otworem dla Polaków gotowych do rozpoczęcia włoskiej przygody. Co ma do zaoferowania rynek pracy we Włoszech i jaką pozycję na nim zajmuje polski kandydat? 

 

Spis treści

Rynek pracy we Włoszech

 

Dlaczego warto szukać pracy w Rimini, Rzymie czy Mediolanie? Osoby rozglądające się za ofertami pracy za granicą biorą pod uwagę przede wszystkim stabilność sytuacji ekonomicznej w danym miejscu, a więc bezpieczeństwo zatrudnienia, warunki w miejscu pracy, wysokość zarobków w Euro netto oraz formalności związane z zatrudnieniem i stałym pobytem. W dalszej kolejności znaczenie mają także warunki życiowe (mieszkanie, pomoc socjalna, szkoły) i bliskość od Polski. Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie, Italia wypada naprawdę dobrze, co znajduje odzwierciedlenie w dużej liczbie kandydatów do pracy z Polski w tym kraju.

 

Włochy to trzecia pod względem wielkości gospodarka w Unii Europejskiej. Wyprzedzają je tylko Niemcy i Francja. I choć ta pozycja robi wrażenie warto zauważyć, że w perspektywie światowej kraj ten zajmuje ósmą pozycję. W obliczu tego może się wydawać, że praca we Włoszech jest łatwo dostępna dla wszystkich osób gotowych podjąć zatrudnienie, a co więcej – gwarantuje naprawdę konkurencyjne warunki pracy. A jak wygląda to w rzeczywistości? 

 

Kraj ten od dłuższego czasu zmaga się z ogromnym brakiem pracowników. Włoscy pracodawcy szacują, że rynek pracy we Włoszech potrzebuje co najmniej 100 tys. osób do pracy, z czego 26 tys. to stanowiska czekające na wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy są w deficycie. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać także w fakcie, że Włochy są drugim krajem z najniższym odsetkiem absolwentów uczelni wyższych w całej Unii Europejskiej.

 

Pamiętaj! 

 

Włochy zmagają się z ogromnym deficytem wysoko wykwalifikowanych pracowników w wielu branżach.  W 2023 r. w agencjach pracy znaleźć można liczne, aktualne oferty pracy na budowie, dla różnego rodzaju monterów instalacji, monterów kadłubów, monterów rurociągów, kierowców, spawaczy, ale też różnego rodzaju project managerów, liderów zespołów, specjalistów. Potrzebni są przede wszystkim kandydaci na stanowiska techniczne. W przypadku pracy fizycznej oferty pracy we Włoszech najczęściej uwzględniają zakwaterowanie, niekiedy również wyżywienie.

 

Problem z pracownikami w wielu branżach nie zmienia jednak faktu, że bezapelacyjnymi filarami włoskiej gospodarki są usługi i przemysł, ale także rolnictwo. Kraj słynie z produkcji wyrobów metalurgicznych, chemicznych i tekstylnych. Nie będzie także zaskoczeniem, że znaczącą rolę odgrywa tutaj sektor turystyczny, w tym branża hotelarska i gastronomiczna. Warto pamiętać, że praca Włochy to bardzo często także zajęcia sezonowe przy zbiorach warzyw i owoców, ale także praca w winnicach czy sadach. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii ofert pracy na rynku Unii Europejskiej, zainteresowanych pracą w firmie zlokalizowanej we Włoszech? Przyszłych pracowników może zainteresować fakt, że wszelkie zasady na linii pracownik – pracodawca regulowane są przez układy zbiorowe, które powszechne są w wielu branżach. 

 

Pamiętaj! 

 

Zazwyczaj włoscy pracodawcy oferują pracownikowi umowę na czas nieokreślony. Kontrakt czasowy możliwy jest jedynie w szczególnych sytuacjach lub wtedy, gdy wymagają tego kwestie techniczne lub organizacyjne. 

 

Koszty życia we Włoszech

 

Praca we Włoszech, z punktu widzenia Polaka, może wydawać się naprawdę opłacalna. Rozważając jednak emigrację zarobkową, oprócz wysokości wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę koszty życia na miejscu. Dopiero zestawienie takich wydatków pozwoli nam zweryfikować, czy praca w Italii z ekonomicznego punktu widzenia będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem. Zatem jak wyglądają koszty życia we Włoszech? Z jakimi miesięcznymi wydatkami należy się liczyć?

 

Koszty utrzymania będą znacznie różniły się w zależności od miasta czy regionu. Znacznie tańsze będzie życie na południu kraju oraz utrzymanie w mniejszych, peryferyjnych miejscowościach. 

 

Niezależnie od regionu, największym wydatkiem będzie oczywiście wynajem mieszkania. Miesięczne wydatki związane z wynajmem niewielkiego mieszkania w takich miastach jak Palermo czy Bergamo to wydatek rzędu 500-600 euro miesięcznie. Ze znacznie większym wydatkiem muszą liczyć się osoby, które rozpoczną pracę na przykład w Bolonii czy Florencji. Z kolei miesięczny koszt wynajmu kawalerki w Mediolanie zaczyna się od 1200 euro. 

 

Praca we Włoszech od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Polacy zainteresowani ogłoszeniami typu dam pracę za granicą, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o emigracji powinni zrobić małe rozeznanie na krajowym rynku pracy. Praca od zaraz dostępna jest w wielu sektorach, jednak najczęściej będzie to praca fizyczna czy praca sezonowa. Gdzie jednak szukać ofert i w jaki sposób dotrzeć do potencjalnego pracodawcy?

 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez osoby poszukujące pracy we Włoszech jest przeglądanie ofert z kraju i za granicą zamieszczanych na Praca.pl. W każdym ogłoszeniu zobaczysz opis stanowiska i zakres obowiązków, a także wymagania wobec potencjalnych pracowników na stanowiska oferowane w przedsiębiorstwach. Na portalu możemy filtrować ogłoszenia w zależności od interesującego nas regionu, branży, stanowiska czy chociaż rodzaju zatrudnienia. Możemy wybrać chociażby opcję pracy tymczasowej lub pracy zdalnej. Przykładowo, pracodawcy kraju Wergiliusza obecnie poszukują kandydatów na stanowiskach animatorów czasu wolnego / animatorów hotelowych. Mile widziane osoby znające w stopniu komunikatywnym język angielski i niemiecki.

 

Wiele osób poszukuje pracy poprzez media społecznościowe, gdzie swoje ogłoszenia bardzo często zamieszczają bezpośrednio pracodawcy. Jeśli potrzebujemy natomiast wsparcia w poszukiwaniu pracy w obcym kraju, świetnym rozwiązaniem może okazać się także skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia.  Specjaliści nie tylko pomogą nam dotrzeć do potencjalnego pracodawcy, ale także przeprowadzą przez szereg formalności związanych z samym zatrudnieniem. Bardzo często w ten sam sposób zatrudnienia poszukują osoby, które interesuje chociażby praca w Danii czy praca w każdym innym kraju. Pamiętaj, że z agencji pośrednictwa pracy powinna figurować w KRAZ, czyli rejestrze agencji zatrudnienia.

 

Praca Włochy bez języka

 

Oficjalnym językiem we Włoszech jest język włoski, którym posługuje się większość populacji. W niektórych regionach kraju status języka urzędowego ma także język francuski i język niemiecki. W turystycznych miejscowościach bez problemu porozumiemy się także w języku angielskim. A czy projekt: praca Włochy bez języka – jest w ogóle do zrealizowania? Czy osoby, które nie posługują się tym językiem romańskim mają jakiekolwiek szanse na znalezienie zatrudnienia? 

 

Pamiętaj! 

 

Praca we Włoszech jest łatwo dostępna przede wszystkim dla Polaków gotowych podjąć zatrudnienie w charakterze opiekunki do dzieci czy osób starszych. Bardzo często poszukiwane są także osoby do pracy w charakterze pomocy domowych. 

 

Choć w powyższych przypadkach biegła znajomość języka włoskiego zazwyczaj nie będzie konieczna, absolutnie niezbędna będzie jednak znajomość choćby podstaw języka włoskiego. Bez jego znajomości możliwe jest natomiast znalezienie pracy fizycznej w sektorze budowlanym czy pracy sezonowej przy zbiorach. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w kurortach turystycznych powinny jednak wyróżniać się nie tylko podstawami języka włoskiego, ale także komunikatywną znajomością francuskiego czy niemieckiego. Znajomość języka angielskiego może okazać się w tym przypadku niewystarczająca.

 

Praca Włochy – formalności po przyjeździe

 

Podjęcie decyzji o emigracji zarobkowej i wyjeździe do Włoch, to jedno. Formalności, jakie stoją przed Polakiem rozpoczynającym swe życie we Włoszech – drugie.

 

Zacznijmy jednak od tego, że Włochy, jako kraj należący do Unii Europejskiej, umożliwiają obywatelom Polski swobodny przepływ. W praktyce oznacza to, że do przekroczenia granicy z Włochami niezbędny będzie jedynie paszport lub dowód osobisty. 

 

Pamiętaj!

 

Legalna praca we Włoszech jest dostępna zarówno dla Polaków, jak i obywateli wszystkich innych państw Unii Europejskiej.

 

Co jednak w sytuacji, gdy planujemy dłuższy pobyt w kraju lub zamierzamy podjąć zatrudnienie na jego terytorium? Warto mieć na uwadze, że we Włoszech istnieje obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że każda osoba spełniająca warunki do legalnego pobytu w kraju zobowiązana jest dokonać meldunku w ciągu 48 godzin od momentu przekroczenia granicy. Obowiązku meldunkowego dopełnić można w miejscowym posterunku policji. 

 

Pamiętaj! 

 

Obywatele Polski planujący pobyt na terytorium Republiki Włoskiej do 3 miesięcy nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności, poza spełnieniem obowiązku meldunkowego w ciągu maksymalnie 48 godzin od momentu przyjazdu do kraju. 

 

Nieco inaczej wyglądają jednak formalności w przypadku pobytu trwającego powyżej 3 miesięcy. Wówczas obywatel Polski musi wystąpić do Urzędu Gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu i dokonać wpisu do rejestru mieszkańców. Warunkiem uzyskania takiego dokumentu jest między innymi legalne zatrudnienie na terenie Włoch czy posiadanie wystarczających środków pieniężnych na pokrycie utrzymania w kraju bez konieczności korzystania z pomocy społecznej. 

 

Każda osoba podejmująca zatrudnienie na terenie Włoch musi pamiętać także o wyrobieniu włoskiego numeru identyfikacji podatkowej. Co ważne – bez niego nie będzie możliwe podpisanie umowy o pracę czy nawet wynajęcie mieszkania. 

 

Pamiętaj! 

 

Każdy obywatel Polski i innych krajów UE ma prawo do legalnego pobytu na terenie Włoch do 90 dni. Po przekroczeniu tego czasu należy złożyć w gminie wniosek o zameldowanie. 

 

Zarobki we Włoszech 

 

Czynnikiem, który bardzo często decyduje o podjęciu decyzji o wyjeździe z Polski i rozpoczęciu kariery zawodowej za granicą, są zarobki oferowane w danym kraju. A jak wygląda to w przypadku Republiki Włoskiej? Na jakie zarobki we Włoszech możemy liczyć? 

 

Warto wiedzieć, że Włochy nie mają ustalonej minimalnej stawki wynagrodzenia, niemniej często jest ono określane przez układy zbiorowe. Co ciekawe – w Konstytucji Włoch znajduje się zapis mówiący o pensji stosownej do jakości i ilości wykonywanej pracy. Wynagrodzenie powinno więc wystarczać do zapewnienia przyzwoitego poziomu życia.

 

Pamiętaj! 

 

We Włoszech nie obowiązuje minimalna stawka wynagrodzenia. Wysokość zarobków w poszczególnych branżach regulują układy zbiorowe.

 

Dla lepszego zobrazowania sytuacji na rynku pracy we Włoszech, warto jednak przywołać dane włoskiego urzędu statystycznego. Ten podaje, że w 2022 roku średnie wynagrodzenie roczne we Włoszech wynosiło niecałe 29 tys. euro. Przykładowo – pracownicy fizyczni zarabiali w ciągu roku około 25 tys. euro, ale już osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach w międzynarodowych korporacjach, mogły liczyć na zarobki rzędu 57 tys. euro rocznie. 

 

Pamiętaj! 

 

W 2022 roku średnie wynagrodzenie roczne we Włoszech wynosiło blisko 29 tys. euro. 

 

A na jakie wynagrodzenie mogą liczyć Polacy rozpoczynający pracę we Włoszech? Przykładowo – opiekunka osób starszych zarabia około 1100 euro miesięcznie. Na nieco wyższe zarobki może liczyć kelnerka czy niania. Pomoc kuchenna zatrudniona w turystycznych regionach ma szansę zarobić około 1700 euro miesięcznie. 

 

Zarobki oczywiście nie powinny być jedynym czynnikiem decydującym o podjęciu zatrudnienia. Warto zastanowić się, czy mamy dobre zdrowie pozwalające na pracę za granicą, i fizyczne, i psychiczne. Emigracja zarobkowa wiąże się z licznymi wyzwaniami i wyrzeczeniami, na przykład związanymi z rozłąką z polską rodziną pozostawioną w ojczyźnie, trudnościami z przystosowaniem do nowej rzeczywistości, barierą językową. Wyjazd do pracy może być cennym i wzbogacającym doświadczeniem, niemniej w wielu przypadkach początki są trudne. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa, od zaraz!

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy – Maasdijk 13,68 EUR brutto + dodatki zmianowe! Dodatek wakacyjny, ADV
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?