Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w urzędzie – czy warto?

Praca w urzędzie – czy warto?

 
Praca w urzędzie – czy warto?

Stabilność zatrudnienia i wypłata zawsze na czas z jednej strony, niskie wynagrodzenie w połączeniu z brakiem rozwoju w pracy z drugiej – wokół zatrudnienia się w budżetówce narosło wiele stereotypów. Jak w rzeczywistości wygląda praca w sektorze publicznym? Czy urząd może być miejscem na rozwinięcie ścieżki kariery?

 

Praca w urzędzie:


Na początek warto wspomnieć, że praca w budżetówce to nie tylko stanowiska w urzędzie. To również placówki edukacyjne, ochrona zdrowia, służby mundurowe czy domy pomocy społecznej. Zwykle jednak, kiedy myślimy o zatrudnieniu w sektorze budżetowym, pierwszym skojarzeniem jest właśnie urząd. Jakie są zatem plusy i minusy pracy w administracji publicznej?

  • zalety


Do największych zalet pracy w urzędzie należy stabilność zatrudnienia. Rotacja pracowników w budżetówce jest o wiele mniejsza niż w sektorze prywatnym. Pracownikom oferuje się umowę o pracę, najczęściej na pełny etat. Wraz z nią można korzystać z szeregu praw pracowniczych, których nie gwarantują ani umowy cywilnoprawne, ani kontrakt B2B. Stabilna praca daje duży komfort w życiu i dla wielu osób jest zawodowym celem.

Zatrudniając się w urzędzie, mamy jasno wytyczoną ścieżkę kariery zawodowej. Wiemy, w jaki sposób należy podnosić kwalifikacje, co jest potrzebne do awansu. Im dłuższy staż pracy, tym większa pensja. Np. pracownikowi samorządowemu przysługują dodatek stażowy, specjalny czy nagroda jubileuszowa, trzynastka. Zasady ich przyznawania są ściśle określone w prawie, dlatego można liczyć nie tylko na stabilność zatrudnienia, ale i wynagrodzenia.

W urzędach można realizować się zawodowo na bardzo wielu zróżnicowanych stanowiskach. Rekrutacja ma formalną formę, a od kandydatów najczęściej wymaga się wyższego wykształcenia kierunkowego. Kłamstwem jest zatem, że w urzędach pracują osoby mało ambitne i że to nieciekawa praca odtwórcza. Na początku, na niższych stanowiskach trzeba być gotowym na wykonywanie prostych, powtarzalnych obowiązków, ale to z czasem może się zmienić.

Warto też pamiętać o cyfryzacji. Coraz więcej urzędowych spraw można dziś załatwić online. W związku z tym zmieniają się też realia pracy w sektorze publicznym. Pracownicy powinni być otwarci na rozwój, naukę nowych metod i technologii.

  • wady


Urzędnik sporą część czasu spędza na obsłudze petentów. To z jednej strony monotonne zajęcie, a z drugiej wymagające otwartości, zdolności komunikacyjnych i empatii. Nie każdy odnajduje się w pracy z ludźmi. Trudny klient to zawsze duże wyzwanie i sprawdzian dla cierpliwości pracownika.

Co dla jednych może być zaletą, dla innych jest bezapelacyjnie wadą. Mowa o przewidywalności w pracy. W urzędzie raczej nie zdarzają się spektakularne projekty, z góry mamy zaplanowany kolejny tydzień pracy.

Oferty pracy w budżetówce pojawiają się znacznie rzadziej niż w prywatnych firmach. Ze względu na mniejszą rotację, czekanie, aż zwolni się stanowisko w naszym mieście, może zająć lata. Podobnie wygląda kwestia awansów. W dużej mierze przejście na wyższe stanowisko zależy od stażu pracy. W prywatnych firmach można z pewnością bardziej dynamicznie rozwijać ścieżkę kariery.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym są określone w przepisach prawa. To plus – ze względu na zagwarantowane dodatki, ale także minus, bo może zdarzyć się tak, że podwyżki są wstrzymywane i zamrażane nawet na kilka lat.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.