Jesteś nauczycielem i chciałbyś kontynuować swoją pracę za granicą, mieszkać w Azji, Ameryce czy którymś z europejskich krajów? Czytaj dalej i sprawdź, jakie są wymagania wobec kandydatów do pracy w polskiej szkole za granicą, jakie dokumenty aplikacyjne trzeba złożyć i co warto wiedzieć o warunkach zatrudnienia.
Nauczyciel – wymagania do pracy w polskiej szkole za granicą
Rekrutację do pracy dydaktycznej za granicą prowadzi Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (z upoważnienia Ministra Edukacji Narodowej).
Wymagania wobec kandydatów to:
- posiadanie kwalifikacji potrzebnych w Polsce do nauczania przedmiotu, którego będzie się uczyć za granicą,
- znajomość języka obcego używanego w kraju, do którego się aplikuje i/lub języka rosyjskiego, hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego lub niemieckiego (jeśli jest on powszechnie używany w danym kraju),
- spełnienie warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania zawodu nauczyciela,
- posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy, a gdy brak tej oceny – ostatniej pozytywnej oceny dorobku zawodowego uzyskanej przy awansie zawodowym nauczyciela.
Za dodatkowe atuty kandydatów uważane są:
- doświadczenie w pracy w różnych typach szkół,
- posiadanie specjalizacji z nauczania języka polskiego jako obcego, glottodydaktyki polonistycznej,
- ukończenie form doskonalenia zawodowego (np. studiów podyplomowych, kursów czy szkoleń),
- pozytywna opinia/ rekomendacja od innego podmiotu (organizacji), na rzecz której nauczyciel prowadzi aktywną działalność.
Aby dostać się do pracy, należy do ORPEG złożyć szereg dokumentów, m.in. CV i list motywacyjny, kopię zaświadczenia lekarskiego o spełnianiu warunków, kopie opinii i rekomendacji oraz szereg oświadczeń. Przy ubieganiu się po raz kolejny o stanowisko za granicą procedury są dużo prostsze.
Obowiązki zawodowe nauczyciela
Obowiązki nauczyciela, który wyjeżdża do polskiej szkoły za granicą, to przede wszystkim nauczanie przedmiotu. Odbywa się ono w języku polskim, ale – jak wspomniano wyżej – nauczyciel powinien znać powszechny w danym kraju język obcy. Na prowadzeniu lekcji zadania się jednak nie kończą. Nauczyciele współpracują z lokalnym środowiskiem polonijnym i udzielają się np. przy organizacji uroczystości okolicznościowych i patriotycznych, redagowaniu polskich czasopism itd. Prowadzą też kursy języka polskiego, drużyny harcerskie itd. Krótko mówiąc, dbają o krzewienie polskiej kultury i tradycji za granicą.
Praca w polskiej szkole za granicą – gdzie szukać ofert pracy?
Aktualne oferty pracy w polskiej szkole za granicą dostępne są na stronie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Nabór na rok szkolny 2022/2023 odbył się w styczniu 2022 r.
Nauczyciele jakich przedmiotów są poszukiwani?
Wszystko zależy od zapotrzebowania w konkretnych szkołach. Poszukiwani są nauczyciele wspomagający naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych po polsku. Wśród ofert ORPEG znaleźć można także propozycje dla nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli wiedzy o Polsce, przyrody, chemii, matematyki czy fizyki.
Praca w polskiej szkole za granicą – ile może zarobić nauczyciel?
Dokładne warunki wynagradzania nauczycieli uczących Polonię znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą.
Nauczycielom przysługuje ryczałt – na pokrycie części kosztów utrzymania i zakwaterowania, pokrycie kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, Fundusz Pracy oraz dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Kolejne świadczenia to jednorazowy zasiłek adaptacyjny oraz dieta wyjazdowa. Otrzymuje się również zwrot kosztów ubezpieczenia od nagłych zachorowań, następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych oraz kosztów szczepień i badań lekarskich wymaganych w danym państwie, oraz raz w roku zwrot kosztów podróży w dwie strony z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą. W szczególnych przypadkach można też otrzymać zwrot kosztów przewozu bagażu oraz opłat wizowych i administracyjnych.
Ryczałt wypłacany jest z góry do 10 dnia każdego miesiąca. Jego wysokość różni się w zależności od kraju, w którym pracuje nauczyciel. Zgodnie z Rozporządzeniem:
§ 4. 1. Wysokość ryczałtu dla nauczycieli kierowanych lub delegowanych do państw europejskich wynosi 275% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.
2. Wysokość ryczałtu dla nauczycieli kierowanych lub delegowanych do państw pozaeuropejskich wynosi 285% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.
3. W przypadku gdy państwo, do którego jest kierowany lub delegowany nauczyciel, należy jednocześnie do Europy i innego kontynentu, wysokość ryczałtu, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustala się w zależności od tego, w granicach jakiego kontynentu w danym państwie znajduje się miejsce skierowania lub delegowania nauczyciela.