Kraj fiordów, wysokich zarobków, dobrego poziomu życia i… życia szczęśliwego – tak dla wielu jawi się Norwegia. Oferuje ona ogromne możliwości rozwoju zawodowego, a przede wszystkim dużą stabilność. Praca w Norwegii wydaje się więc dla Polaków niezwykle kuszącą opcją, która często przegrywa z koniecznością dopełnienia wielu formalności związanych z pobytem. Co warto wiedzieć na temat norweskiego rynku pracy i jego specyfiki?
Spis treści
Rynek pracy w Norwegii
Norwegia słynie przede wszystkich z bogactwa w liczne zasoby naturalne. Znana jest z ropy i gazu, ale także ryb czy minerałów. Bez wątpienia największą i najpotężniejszą gałęzią gospodarki od dawna pozostaje wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Silną pozycję w kraju zajmuje także przemysł stoczniowy, metalurgiczny czy przemysł chemiczny. Znaczenie gospodarcze w wysoko rozwiniętych usługach ma również handel i żegluga morska, ale także technologie informacyjne czy chociażby transport.
Pamiętaj!
Niektóre branże działające na terenie Norwegii zasilane są głównie przez cudzoziemców. Kraj zmaga się z coraz większym brakiem chętnych do pracy.
Bezrobocie w Norwegii od lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Według danych na styczeń 2023 roku poziom bezrobocia wyniósł dokładnie 3,1 proc. Na wskaźnik ten wydaje się nie mieć jednak wpływu ogromne zainteresowanie tą destynacją cudzoziemców, którzy jeszcze nie tak dawno masowo napływali do kraju fiordów. Aktualnie Norwegia zmaga się z ogromnym brakiem osób chętnych do pracy. Brak siły roboczej odnotowuje się przede wszystkim w budownictwie i branży medycznej. Brakuje także inżynierów i specjalistów z branży IT czy pracowników w sektorze usług.
Według danych z unijnego raportu o niedoborach i nadwyżkach siły roboczej, w 2021 roku Norwegia wysunęła się na sam szczyt pod względem braku osób z odpowiednimi umiejętnościami. Deficyty odnotowano w ponad stu zawodach. W praktyce oznacza to, że Norwegia jest państwem o największej nierównowadze pomiędzy popytem a kwalifikacjami wśród dostępnej siły roboczej.
Wszystko to sprawia, że rynek pracy w Norwegii jest dziś wyjątkowo otwarty na Polaków i imigrantów zarobkowych z innych państw. A jakie warunki pracy ma do zaoferowania kraj? Co ma do zagwarantowania praca za granicą – Norwegia?
Warto wiedzieć, że norwescy pracodawcy przywiązują ogromną wagę do doświadczenia zawodowego. Zwraca się przede wszystkim uwagę na kompetencje oraz – co najważniejsze – znajomość języka. Jednocześnie Norwegia już od wielu lat jest niekwestionowanym liderem w badaniu oceniającym jakość życia. Poszukując odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej żyje się w Europie, to właśnie kraj fiordów wysuwa się na prowadzenie zarówno pod względem poziomu edukacji, zarobków czy długości życia.
Pracownik podejmujący pracę w Norwegii powinien być świadomy obowiązków, jakie na jego pracodawcę narzuca tutejsze prawo. Wszystkie osoby zatrudnione muszą posiadać pisemną umowę o pracę – bez względu na okres zatrudnienia czy zakres obowiązków służbowych. Limity pracy regulowane są przez ustawę o środowisku, która pozwala na pracę maksymalnie 9 godzin na dobę, jednak nie więcej niż 40 godzin tygodniowo.
Koszty życia w Norwegii
Norwegia zajmuje wysoką pozycję w rankingach dotyczących nie tylko krajów z najlepszymi zarobkami, ale także tych oceniających koszty życia w Norwegii. Mieszkańcy kraju pamiętają czasy, kiedy chociażby ceny żywności były średnio o 50 proc. wyższe niż średnia w Unii Europejskiej. Jednak choć żywność i codzienne utrzymanie generują spore koszty, z największym wydatkiem muszą liczyć się osoby poszukujące zakwaterowania.
Pamiętaj!
Ceny mieszkań w Norwegii są znacznie wyższe niż w innych krajach europejskich. To właśnie dlatego rozwiązaniem popularnym wśród polskich emigrantów jest wynajem pokoju w mieszkaniu.
Miesięczny wynajem kawalerki wiąże się z wydatkiem rozpoczynającym się od około 10 000 NOK (koron norweskich), co w przeliczeniu na polskie złotówki daje nam sporo ponad 4000 zł. Ze znacznie większymi kosztami muszą liczyć się osoby zainteresowane większym metrażem czy chociażby lokalem położonym w centrum większych miast. Mieszkanie z dwoma osobnymi pokojami to koszt rzędu nawet około 18 000 NOK.
Praca w Norwegii od zaraz – gdzie szukać ofert?
Aktualna sytuacja na rynku pracy i brak chętnych cudzoziemców gotowych do podjęcia zatrudnienia w kraju fiordów sprawia, że Polacy zdecydowani na emigrację zarobkową mają naprawdę duże szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia. Gdzie go szukać? Jak wygląda praca w Norwegii od zaraz i w jaki sposób dotrzeć do potencjalnego pracodawcy? Co warto wiedzieć w kwestii pracy za granicą w Norwegii?
Popularnym rozwiązaniem wśród obcokrajowców poszukujących pracy w Norwegii jest skorzystanie z usług pośredników i agencji zatrudnienia. Taka opcja może okazać się niezwykle pomocna w przypadku początkującego na fiordach obcokrajowca. Zwykle agencje zatrudnienia oferują także pomoc i wsparcie w wielu formalnościach związanych ze znalezieniem pracy. Wielu przyszłych pracowników decyduje się także na poszukiwanie zatrudnienia na własną rękę. To także nie powinno być trudne, ponieważ w przestrzeni wirtualnej funkcjonuje wiele serwisów z ogłoszeniami o pracę w Norwegii. Wśród Polaków popularne jest także szukanie pracodawcy na licznych portalach ogłoszeniowych i grupach zrzeszających Polonię w Norwegii. To tam bardzo często spotkamy się z ogłoszeniami typu: „praca Norwegia sezonowa”.
Praca Norwegia sezonowa
Formą zatrudnienia, która cieszy się sporą popularnością wśród Polaków, jest praca sezonowa w Norwegii. Pracy sezonowej warto jednak szukać z dużym wyprzedzeniem i nie liczyć na znalezienie posady już po przybyciu na miejsce. Takie rozwiązanie, ze względu na wysokie koszty życia i niepewność znalezienia zatrudnienia, może okazać się po prostu nieopłacalne.
Osoby zainteresowane znalezieniem pracy sezonowej także mogą skorzystać z usług agencji pracy, która pośredniczy również w kontaktach z potencjalnym pracodawcą. Dzięki temu o posadę mogą starać się osoby nieposługujące się biegle językiem norweskim. Co więcej – to właśnie tam znajdziemy wiele ofert typu: praca Norwegia bez języka, z zakwaterowaniem.
Polacy, których interesuje praca sezonowa, z łatwością znajdą zajęcie przede wszystkim w rolnictwie i ogrodnictwie czy przetwórstwie ryb i owoców morza. Wiele wakatów znajdziemy także w turystyce i usługach. Niezmiennie ogromną popularnością cieszy się także opieka nad dziećmi czy praca przy opiece nad osobami starszymi.
Pamiętaj!
Osoby zainetresowane praca sezonową w Norwegii mają szanse na znalezienie zajęcia w rolnictwie czy ogrodnictwie, usługach i turystyce, ale także w charakterze opiekuna/opiekunki osób starszych.
Praca Norwegia bez języka – jak znaleźć?
Językiem urzędowym w Norwegii jest język norweski. Choć nie jest to język najłatwiejszy i najpopularniejszy, wielu Norwegów oczekuje, że przybyli do kraju obcokrajowcy będą posługiwali się ich ojczystym językiem. Ten pożądany jest w wielu branżach, a znajomość norweskiego otwiera wiele zawodowych drzwi. Jak wygląda natomiast kwestia: praca Norwegia – bez języka? Czy bez znajomości norweskiego możliwe jest znalezienie zatrudnienia?
Dobrą wiadomością jest ta, że wiele Norwegów płynnie posługuje się językiem angielskim. Jego znajomość wystarczy przede wszystkim w przypadku osób zatrudnionych przy pracach fizycznych czy pracy sezonowej. Niestety, jeśli mielibyśmy ambicję na znalezienie dobrze płatnej i pewnej posady, znajomość angielskiego może okazać się niewystarczająca.
Pamiętaj!
Coraz więcej pracodawców wymaga znajomości języka norweskiego. W wielu branżach nawet biegła znajomość języka angielskiego okaże się niewystarczająca.
Praca Norwegia – formalności przed i po przyjeździe
Nieodłącznym etapem przeprowadzki i podjęcia pracy w innym kraju jest załatwienie pewnych formalności związanych z legalizacją pobytu. Niekiedy te ograniczają się do minimum, niekiedy wymagają od nas cierpliwości i sporych nakładów czasowych. W przypadku Norwegii warto mieć na uwadze, że kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie, załatwienie formalności związanych z pobytem może okazać się nieco trudniejsze niż w przypadku krajów unijnych.
Pamiętaj!
Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, do przekroczenia jej granicy nie potrzebujesz wizy. Polacy podróżujący do Norwegii muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport.
Polacy, którzy przybędą do Norwegii – bez względu na cel przyjazdu – zobowiązani są do stawiennictwa w lokalnej komendzie policji, gdzie otrzymają poświadczenie rejestracji w kraju.
Pamiętaj!
Osoby przybywające do Norwegii w celu poszukiwania pracy muszą zgłosić się na policję przed upływem 3 miesięcy od przyjazdu do kraju. Następnie po otrzymaniu odpowiedniego świadectwa rejestracji, mogą przebywać na terenie Norwegii maksymalnie 6 miesięcy (ograniczenie nie dotyczy osób pracujących).
W przypadku osób, które znalazły już zatrudnienie w Norwegii, konieczna będzie ponowna wizyta w komisariacie, a następnie udanie się do urzędu podatkowego w celu wyrobienia norweskiego odpowiednika polskiego numeru PESEL. D-nummer i personnumer będą konieczne do załatwienia wszelkich spraw urzędowych w Norwegii, a także do założenia chociażby konta bankowego. Personnummer zarezerwowane jest dla osób, które mają kontrakt na mieszkanie oraz umowę o pracę.
Pamiętaj!
Osobom planującym w Norwegii dłuższy pobyt zaleca się przyjazd z ważnym paszportem. Dokument ten może okazać się niezbędny w przypadku załatwienia wielu czynności administracyjnych.
Zarobki – Norwegia
Przejdźmy do kwestii, która niezmiennie elektryzuje wiele osób planujących emigrację zarobkową – jak wyglądają zarobki w Norwegii? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć Polacy rozpoczynają pracę w kraju fiordów? Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielu czynników, takich jak chociażby branża, doświadczenie czy samo miejsce pracy. Na znacznie lepsze zarobki mogą też liczyć osoby biegle posługujące się językiem norweskim. A jak wygląda to w praktyce?
Rokrocznie Centralne Biuro Statystyczne w Norwegii publikuje dane dotyczące średniej krajowej w danym roku. Jest to suma zarobków wszystkim pracowników podzielona przez liczbę osób otrzymujących w kraju wynagrodzenie za pracę. Warto zauważyć, że w 2021 roku 60 proc. mieszkańców Norwegii otrzymywało wynagrodzenie mniejsze niż średnia krajowa.
Co jednak najciekawsze – w Norwegii nie obowiązuje ogólna płaca minimalna. Ta jest jedynie zapewniona pracownikom wybranych branż, takich jak chociażby budownictwo, sprzątanie, hotelarstwo i gastronomia, czy rolnictwo i ogrodnictwo. Ustaloną minimalną płacę mają również pracownicy w branży elektrycznej i rybołówstwie.
Dla przykładu – ustalona płaca minimalna za godzinę pracy w branży budowlanej dla pracowników wykwalifikowanych wynosi 209,70 NOK, a w przypadku pracowników hoteli i restauracji jest to 167,90 NOK.
Pamiętaj!
Minimalne stawki wynagrodzeń ustalane są w zależności od branży i innych kryteriów. Dla przykładu – w branży budowlanej czy stoczniowej pod uwagę brane są kwalifikacje, natomiast w branży gastronomicznej – czynnikiem decydującym bardzo często jest wiek pracownika.
Średnie miesięczne zarobki w Norwegii w 2021 roku we wszystkich sektorach w kraju według danych Centralnego Biura Statystycznego w Norwegii wynosiły dokładnie 16 410 NOK.