Flamenco i tapas. Najpiękniejsze plaże Europy i nieodzowna sjesta. Z tego wszystkiego słynie Hiszpania, która plasuje się na samym szczycie listy destynacji wybieranych przez polskich turystów. Coraz częściej jednak śródziemnomorski klimat wygrywa z polską rzeczywistością na dłużej, a praca w Hiszpanii jawi się jako spełnienie zawodowych (i nie tylko) marzeń wielu z nas. Co do zaproponowania Polakom ma hiszpański rynek pracy i na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć obcokrajowcy?
Spis treści
Rynek pracy w Hiszpanii
Hiszpania jest jedną z największych gospodarek świata. Jej najmocniejszą stroną jest bez wątpienia przemysł, który obejmuje kilka kluczowych okręgów. Kraj ten słynie między innymi z produkcji samochodów, sprzętu elektrotechnicznego czy przemysłu włókienniczego. Niezwykle ważnym sektorem jest także rolnictwo, które pomimo znacznych zmian i rozwoju gospodarczego nieustannie przoduje pod względem wartości obrotu gospodarczego. Choć jest to kraj wysoko rozwinięty, który daje spore możliwości pod kątem spełnienia zawodowego, rynek pracy w Hiszpanii niestety nie wygląda tak obiecująco, jak mogłyby sobie tego życzyć osoby poszukujące pracy na Półwyspie Iberyjskim.
Hiszpania nieustannie plasuje się na czele listy krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2022 roku bezrobocie wśród młodych Hiszpanów wynosiło ponad 32 proc. Ogólna stopa bezrobocia plasowała się z kolei na poziomie 12,4 proc., co przy średniej europejskiej (6,5 proc.) niezbyt napawa optymizmem.
Pamiętaj!
Od kilkunastu lat Hiszpania plasuje się na samym szczycie listy krajów Unii Europejskiej z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia.
Co jeszcze warto wiedzieć o hiszpańskim rynku pracy? Kandydaci, którym uda się pokonać dość dużą konkurencję na rynku, mogą liczyć na naprawdę zadowalające warunki pracy. Hiszpańskie przepisy dokładnie regulują prawa i obowiązki pracodawcy. Ten może podpisać z nowym pracownikiem umowę na okres próbny, przy czym ten podlega pewnym ograniczeniom.
Pamiętaj!
Hiszpańskie prawo pracy zezwala na 2-miesięczny okres próbny dla większości nowym pracowników i 6-miesięczny okres próbny w przypadku wykwalifikowanych specjalistów.
Standardowy tydzień roboczy w Hiszpanii nie różni się od tego znanego z polskiego podwórka – obejmuje 40 godzin pracy, choć na terenie kraju wiele firm zdecydowało się skrócić ten czas do 37 lub 38 godzin pracy w tygodniu.
Koszty życia w Hiszpanii
Polacy decydujący się na emigrację zarobkową i obierający Hiszpanię za jej kierunek, przed wyjazdem powinni dobrze oszacować opłacalność takiego przedsięwzięcia. Warunki pracy i wysokość zarobków to jedno. Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są przede wszystkim koszty życia, od których nie uciekniemy. W Hiszpanii koszty życia – dokładnie tak, jak w każdej innej szerokości geograficznej – będą znacznie różniły się w zależności od wybranej lokalizacji. Bezapelacyjnie najdroższym miastem do życia jest Madryt, choć koszty utrzymania w nim będą stosunkowo niskie w porównaniu do innych światowych aglomeracji. W rankingu najdroższych miast Hiszpanii – zaraz za Madrytem – plasują się Barcelona oraz Walencja.
Nie będzie zatem zaskoczeniem fakt, że największą część miesięcznych zarobków pochłonie czynsz za mieszkanie w Hiszpanii. Osoby, którym pracodawca nie zapewnia zakwaterowania, wydatki związane z czynszem i innymi opłatami powinny zestawić z ogólnymi zarobkami tak, by możliwe było ocenienie opłacalności takiej emigracji.
Ceny wynajmu hiszpańskich mieszkań – w zależności od lokalizacji, standardu i wielkości – wahają się od 400 do 900 euro. Za jednopokojowe mieszkanie należy zapłacić od 400 do nawet 600 euro. Osoby, które zainteresowane są większym metrażem w dobrym standardzie, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu około 700-900 euro na miesiąc. Nie jest to jednak końcowy wydatek, bowiem do cen najmu należy doliczyć jeszcze opłaty za prąd, gaz czy ogrzewanie.
Co jednak ciekawe, turystyczne miejscowości, które każdego roku przyciągają tłumy ludzi pragnących skosztować życia w hiszpańskiej rzeczywistości, mogą pochwalić się znacznie przystępniejszymi cenami. Najtańsze mieszkania znajdziemy między innymi na Costa Blanca.
Praca sezonowa Hiszpania – gdzie szukać ofert?
Popularnością wśród osób, które chcą spróbować życia w nowym kraju, ale nie są gotowe na stałą emigrację, cieszy się praca sezonowa w Hiszpanii. Pod tym kątem kraj ten daje naprawdę duże możliwości. Warto jednak mieć na uwadze, że bogactwo oferty sezonowej jest ściśle uzależnione od pór roku. Choć w okresie letnim pracy będzie najwięcej (szczególnie w sektorze turystycznym), jednocześnie należy liczyć się wówczas ze znacznie większymi wydatkami na życie. Dokładnie taka sama zależność występuje chociażby w przypadku, gdy rozważana jest na przykład praca we Francji. Oczywiście tymczasowe zatrudnienie jako kelner, pokojówka czy hostessa można jednak znaleźć także w okresie zimowym – choć ofert będzie mniej, a konkurencja na rynku pracy wyższa.
Nie jest jednak tajemnicą fakt, że największą popularnością cieszy się praca sezonowa w Hiszpanii przy zbiorach. W tym sektorze warto szukać wolnych miejsc pracy przede wszystkim na południu kraju. Świetnym wyborem – szczególnie w kontekście pracy sezonowej – będzie Costa Blanca czy Costa del Sol. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy cieszą się także Baleary. Decydując się na pracę sezonową w Hiszpanii, bardzo często można liczyć na zapewnienie mieszkania przez pracodawcę.
Pamiętaj!
W wielu przypadkach oferty pracy sezonowej w Hiszpanii obejmują zatrudnienie wraz z zakwaterowaniem. Takie rozwiązanie pozwala na spore oszczędności.
Osoby zainteresowane pracą sezonową mogą szukać jej na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest bez wątpienia śledzenie ofert pracy tymczasowej na licznych portalach internetowych czy serwisach społecznościowych – w ten sposób możliwe jest nawet zdobycie w Hiszpanii pracy od zaraz.
Warto zapoznać się także z ofertami zamieszczonymi na serwisie Państwowej Służby Zatrudnienia Hiszpanii, która skupia oferty pracy z całego kraju. Posady można szukać także poprzez tamtejszy urząd pracy, czyli SEPE. Warto jednak wiedzieć, że aby skorzystać z jego pomocy, niezbędny będzie adres zameldowania na terenie Hiszpanii.
Praca w Hiszpanii dla Polaków
Jednym z największych sektorów gospodarczych Hiszpanii jest bez wątpienia turystyka. To właśnie ona oferuje najwięcej miejsc pracy obcokrajowcom. Co warto wiedzieć na temat zagadnienia: praca w Hiszpanii dla Polaków? Zatrudnienie w charakterze kelnera, barmana, pokojówki czy chociażby kucharza, bez większego problemu powinniśmy znaleźć przede wszystkim na południu Hiszpanii, które każdego roku oblegane jest przez zagranicznych turystów. Tam wśród wolnych wakatów znajdziemy również instruktorów tańca, animatorów dla dzieci czy instruktorów pływania.
Pamiętaj!
Wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych przez obcokrajowców szukających zatrudnienia w Hiszpanii wyróżnić należy bez wątpienia takie miasta jak Barcelona, Madryt, Malaga czy Marbella.
Duże szanse zatrudnienia w Hiszpanii mają także pracownicy fizyczni – budownictwo czy rolnictwo ma w tej kwestii wiele do zaoferowania. Nieustannie poszukiwani są także opiekunowie osób starszych. Wśród wakatów dla osób z wyższym wykształceniem znajdziemy najwięcej tych kierowanych do inżynierów, specjalistów branży IT, a także finansistów i bankowców.
Sporo możliwości mają osoby z umiejętnościami i uprawnieniami technicznymi. Warto zainteresować się na przykład ofertami skierowanymi do kierowców ciężarówek, operatorów maszyn czy mechaników.
Co więcej, ogromne szanse zatrudnienia mają Polacy wyspecjalizowani w branży IT. Pracę w Hiszpanii bez większych problemów powinni znaleźć analitycy, administratorzy baz danych czy testerzy oprogramowania.
Praca Hiszpania bez języka – jak znaleźć?
Językiem urzędowym w Hiszpanii jest język kastylijski, potocznie zwany językiem hiszpańskim. To właśnie nim posługuje się aż 94 proc. populacji. Szacuje się, że zaledwie kilkanaście procent społeczeństwa w Hiszpanii biegle posługuje się językiem angielskim. Jak wygląda zatem kwestia zatrudnienia w tym kraju bez znajomości hiszpańskiego? Czy praca w Hiszpanii bez języka jest w ogóle możliwa?
W większości przypadków komunikatywna znajomość języka hiszpańskiego będzie absolutnie niezbędna. Nie tylko zwiększy ona naszą przewagę konkurencyjną na rynku pracy, ale ułatwi też codzienne funkcjonowanie w kraju. Niemniej, bez komunikatywnego hiszpańskiego możliwe jest znalezienie pracy w charakterze pomocy na kuchni, sprzątaczki czy chociażby przy pracy sezonowej i zbiorach. W wyjątkowej sytuacji są natomiast wykwalifikowani specjaliści zatrudnieni w międzynarodowych korporacjach, w których głównym językiem jest język angielski.
Praca Hiszpania – formalności przed i po przyjeździe
Hiszpański rynek pracy jest otwarty dla Polaków. Pomimo wysokiej stopy bezrobocia wielu z naszych rodaków udało się spełnić swoje marzenia o rozwoju kariery właśnie w Hiszpanii. Dużym ułatwieniem jest fakt, że każdy obywatel Polski ma prawo podjąć zatrudnienie na terenie kraju bez dodatkowych pozwoleń na pracę. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej – w tym oczywiście Polacy – którzy planują pobyt w Hiszpanii krótszy niż 3 miesiące, nie muszą martwić się o żadne dodatkowe formalności.
Pamiętaj!
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Bez znaczenia jest tutaj fakt czy cel pobytu jest stricte turystyczny, czy może zawodowy. Jeśli natomiast pobyt ten miałby się przedłużyć i trwać powyżej 90 dni, wówczas konieczne będzie zameldowanie się w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Celem zarejestrowania swojego pobytu konieczne będzie przedstawienie dowodu osobistego lub paszportu, a także dokumentu potwierdzającego zamieszkanie pod danym adresem. Dowodem tego może być chociażby rachunek za prąd czy internet.
Pamiętaj!
Osoby planujący pobyt dłuższy niż 3 miesiące muszą zarejestrować się w Biurze do spraw Obcokrajowców.
Na zameldowaniu nie kończą się jednak formalności, których należy dopełnić do zalegalizowania pobytu. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców i uzyskanie numeru identyfikacji cudzoziemca, czyli numeru N.I.E., który jest odpowiednikiem polskiego NIP-u. Ten z kolei będzie niezbędny do jakichkolwiek operacji podatkowych. Uzyskanie N.I.E. możliwe jest między innymi w przypadku osób zatrudnionych w charakterze pracownika najemnego czy osób prowadzących własną działalność i pracujących na swój rachunek. Co więcej, by uzyskać taki certyfikat, konieczne będzie wykazanie posiadania wystarczających środków pieniężnych na utrzymanie w kraju.
Zarobki w Hiszpanii
Warunki zatrudnienia i zarobki są bez wątpienia kluczowymi czynnikami, jakie bierzemy pod uwagę, planując emigrację zarobkową. Zależy nam na tym, by te były po prostu adekwatne do kosztów życia w danym kraju. A jak wygląda to w przypadku Hiszpanii? Jak kształtują się zarobki w Hiszpanii?
Ustawowo wprowadzona płaca minimalna w Hiszpanii wynosi 1166,67 euro, co w przeliczeniu (I 2023 r.) daje niespełna 5500 zł. Średnie zarobki plasują się jednak na znacznie wyższym poziomie – to około 2710 euro (12 800 zł).
Pamiętaj!
Płaca minimalna w Hiszpanii wynosi 1166,67 euro brutto.
A jak wyglądają zarobki w poszczególnych branżach? Z danych, jakie prezentuje między innymi platformy Europa.Jobs, wynika, że na zdecydowanie najwyższe zarobki i najlepsze warunki pracy mogą liczyć osoby zatrudnione w branży finansowej i ubezpieczeniowej – ich miesięczne wynagrodzenie sięga nawet około 3100 euro. Płace na podobnym poziomie przypadają także specjalistom branży IT.
Na nieco niższe wynagrodzenie mogą liczyć natomiast pracownicy administracji (2800 euro) czy osoby zatrudnione w ochronie zdrowia (około 2300 euro).
Pracownicy fizyczni zatrudnieni przy budowie również nie powinni mieć powodów do narzekań – w ich przypadku zarobki mogą sięgać około 1800-2000 euro.
Z mniej satysfakcjonującym miesięcznym wynagrodzeniem muszą natomiast pogodzić się osoby zatrudnione na niższych szczeblach, często bez znajomości języka hiszpańskiego i dodatkowych uprawnień.