Praca w Dubaju
Kiedy pojawia się temat pracy za granicą, najczęstsze kierunki, które się wymienia to Francja, Niemcy, Wielka Brytania. Jednak już od jakiegoś czasu wzrok i marzenia Polaków sięgają ku Zjednoczonym Emiratom Arabskim. W szczególności na celowniku jest Dubaj.
Warto zapoznać się z kilkoma faktami na temat codziennego życia w tym kraju i samym Dubaju. Oficjalnym językiem jest arabski, jednak ze względu na bardzo dużą liczbę imigrantów łatwo jest komunikować się w języku angielskim. Tydzień pracy trwa od niedzieli do czwartku (czyli wolny piątek i sobota).
W przypadku planowania zmiany dobrze jest wziąć pod uwagę fakt dotyczący klimatu. Jest zupełnie inny niż w Polsce. Wysoka temperatura i wysoka wilgotność dla niektórych mogą być nie do zniesienia, ale dla innych stanowić wymarzone środowisko do egzystencji.
Jest dużo benefitów dla ludzi chcących podjąć pracę w ZEA. Wszystko oczywiście zależy od stanowiska i sektora, w jakim podejmie się pracę. Jednak na ogół wymienia się stały zestaw „dodatków”. Dla imigrantów najkorzystniejszą informacją jest fakt, iż pracodawca powinien zapewnić pracownikowi raz w roku bilet do domu (chociaż podobno to od samego pracownika zależy, na co przeznaczy przydzielone na podróż pieniądze). Kolejnym dodatkiem, o jakim się mówi – to zakwaterowanie. Czasem też pracodawca pokrywa koszty na rozpoczęcie życia w danym kraju (czyli np. na umeblowanie mieszkania itp.).
Oprócz tego, że występuje wiele benefitów, bardzo ważne jest, by zrozumieć, że Emiraty, Dubaj to zupełnie inna kultura, inne przepisy i trzeba pamiętać, by umieć się odpowiednio zachować. Występuje zakaz spożywania alkoholu, ale też okazywania uczuć. Raz w roku np. przypada Ramadan, podczas którego nie je się i nie pije do zachodu słońca. Życie w Dubaju może więc bardzo różnić się od tego w Polsce. Dla jednych może być to utrudnienie, a dla innych ciekawa odmiana.
Dubaj - zarobki
W przypadku, gdy ktoś zdecyduje się na pracę w Dubaju, powinien pamiętać, że nie istnieje tam pojęcie płacy minimalnej. Ta informacja jest chyba najbardziej istotna dla tych, którzy zatrudniają się przy tych najniżej płatnych stanowiskach (np. na budowach, jako szeregowi pracownicy). Jednak to, co przyciąga ludzi do pracy w Emiratach, to wysokie wynagrodzenia. Te, wśród specjalistów różnych branż, sięgają kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Płaca całkowita dzieli się na tzw. płacę podstawową oraz dodatkowe świadczenia (związane np. z dojazdami, zakwaterowaniem). Pojęcie płacy podstawowej jest istotne przy obliczaniu odprawy po ustaniu stosunku pracy.
Dubaj - podatki
Zjednoczone Emiraty Arabskie uchodzą za „raj podatkowy”. Najważniejsza informacja to taka, że podatek dochodowy dla przedsiębiorstw wynosi 0%. Jednak nie można powiedzieć, że podatków w ogóle nie ma. Od niedawna wprowadzono podatek VAT w wysokości 5% obejmujący większość towarów i usług.
Należy również pamiętać, że rezydenci kraju są zobowiązani do uiszczenia 5% rocznej wartości wynajmowanego domu lub mieszkania.
Zjednoczone Emiraty Arabskie - oferty pracy
Czasem, na polskich stronach pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy w samym Dubaju lub na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednak zdecydowanie łatwiej jest poszukać zatrudnienia na dedykowanych stronach z ogłoszeniami, typowymi dla samych Emiratów. Najwięcej ogłoszeń dotyczy sektora IT, zatrudnienia inżynierów o wysokich kwalifikacjach, a także osób do działu marketingu i PR.
Przy temacie pracy w Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie można nie wspomnieć o
stanowisku stewardessy/stewarda dla tamtejszych linii lotniczych. Co jakiś czas prowadzone są rekrutacje do szkół przygotowujących do wykonywania tego zawodu.
Zarobki w Dubaju, dodatkowe świadczenia dla pracowników, ale też styl życia, kultura i pogoda to dla wielu mocne argumenty, motywujące do szukania tam pracy.