Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca tymczasowa — zasady, urlop, wypowiedzenie, ustawa

Praca tymczasowa — zasady, urlop, wypowiedzenie, ustawa

 
Praca tymczasowa — zasady, urlop, wypowiedzenie, ustawa

Firmy, które działają sezonowo bądź w pewnych okresach, mają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Dlatego chętnie korzystają z usług agencji pracy tymczasowej. W ramach takiej współpracy agencja „wypożycza” firmie pracownika na określony czas bądź do realizacji niektórych zadań. Na czym polega praca tymczasowa, jakie prawa i obowiązki ma pracownik tymczasowy?


Praca tymczasowa – definicja


Konkretny opis tego, czym jest praca tymczasowa, zawiera ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Mówi ona o tym, że praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz pracodawcy-użytkownika zadań, które:


    • mają charakter sezonowy, okresowy lub doraźny,
    • nie mogą być wykonane przez pracowników zatrudnionych u pracodawcy w terminie,
    • nie mogą być wykonane przez zatrudnionego pracownika ze względu na jego nieobecność.


Oferty pracy tymczasowej publikowane są przez agencje pracy na ich stronach internetowych oraz w ogólnodostępnych portalach pracy. Agencja powinna zaznaczyć, że zatrudnienie odbywa się na podstawie współpracy z agencją pracy (a nie bezpośredniego zatrudnienia u pracodawcy-użytkownika).

 

Umowa o pracę tymczasową


Umowa tymczasowa jest zawierana pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w postaci agencji pracy, która kieruje następnie daną osobę (na mocy zawartej umowy z druga firmą) do wykonywania zadań. Firmę, która korzysta z takiego rozwiązania, nazywa się pracodawcą - użytkownikiem.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej jest realizowane na mocy umowy o pracę (najczęściej na czas określony lub na czas pełnienia wymaganych obowiązków) lub umowy cywilno – prawnej (jeśli zadania które ma realizować pracownik, nie noszą znamion zadań umowy o pracę).

Umowa z agencją pracy zawierana przez pracownika musi zawierać warunki zatrudnienia (rodzaj pracy, jej wymiar oraz miejsce wykonywania, wysokość i sposób wypłaty wynagrodzenia), wskazywać pracodawcę – użytkownika i ustalać okres, przez jaki będzie wykonywana praca.

 

Praca tymczasowa zasady


Zatrudnienie tymczasowe regulowane jest przez liczne zasady, które pozwalają ograniczyć ewentualne nadużycia ze strony pracodawców. I tak:


    • wynagrodzenie pracownika tymczasowego nie może być mniej korzystne niż zarobki innych zatrudnionych na danym stanowisku bezpośrednio przez pracodawcę - użytkownika. Pracownik ma prawo zarządzać przedstawienia zasad wynagradzania na danym stanowisku,
    • agencja pracy tymczasowej może kierować kandydatów do pracy u danego pracodawcy użytkownika maksymalnie przez okres 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy, przy czym nie ma tu znaczenia rodzaj nawiązywanej umowy (zlicza się umowy o pracę oraz umowy cywilno-prawne),
    • pracodawca - użytkownik nie może współpracować z tym samym pracownikiem dłużej niż 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy (nawet jeśli pracownik ten kierowany byłby do pracy przez inną agencję),
    • pracownik tymczasowy nie może wykonywać pracy szczególnie niebezpiecznej (w rozumieniu Art. 237 KP),
    • nie może pracować na stanowisku, na którym zatrudniony jest inny pracownik, który strajkuje,
    • nie może wykonywać pracy na stanowisku, na którym w czasie ostatnich 3 miesięcy pracowała inna osoba zwolniona z przyczyn nie dotyczących jej (chodzi tu o wykluczenie możliwości zastępowania pracowników pracownikami tymczasowymi).

 

Pracownik tymczasowy – prawa


Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych nadaje takim pracownikom szereg praw, które mają zrównać ich sytuację z pracownikami zatrudnionymi bezpośrednio przez pracodawcę. Jest to zatem prawo do szkoleń i podnoszenia kwalifikacji (o ile jest zatrudniony minimum 6 tygodni), prawo do równego traktowania w zakresie warunków pracy i płacy.

Urlop pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa nie oznacza, że pracownikowi nie przysługuje urlop. Wprost przeciwnie. Za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji pracodawcy-użytkownika, pracownik tymczasowy zyskuje prawo do dwóch dni urlopu.
Pracownik zatrudniony minimum 6 miesięcy u pracodawcy użytkownika powinien wykorzystać urlop w terminie uzgodnionym w przysługującym mu wymiarze. Jeśli pracownik nie wykorzysta tych dni będąc zatrudnionym, agencja pracy tymczasowej musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent.

Wypowiedzenie umowy o pracę tymczasową


Rozwiązanie umowy o pracę tymczasową następuje wraz z dniem, na jaki została zawarta. Jednocześnie każda ze stron, może w umowie o prace przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy.

Umowa o pracę tymczasową — okres wypowiedzenia:


    • 3 dni, jeśli umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodniu,
    • 1 tydzień, jeśli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

 

Praca tymczasowa - ustawa


Zatrudnienie tymczasowe w polskim prawie pracy regulowane jest przez Ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1608). Od momentu opublikowania ustawy, w związku ze zmianami w innych aktach prawnych, opublikowano kilka nowych zasad, z którymi wiąże się zatrudnienie pracownika tymczasowego. Ostatnie zmiany w ustawie zostały wprowadzone w 2017 roku i objęły takie kwestie jak: dopuszczalna długość pracy dla jednego pracodawcy użytkownika i zakaz powierzania pracy tymczasowej na stanowisku, na którym dotąd zatrudniano pracowników na stałe umowy.

Warto zauważyć, że mimo tego, iż współpraca pracownika z agencją pracy tymczasowej odbywa się najczęściej na podstawie umowy o pracę, to sam Kodeks pracy nie reguluje pojęcia pracy tymczasowej. Jego zasady stosuje się do pracodawcy i pracownika tylko w tych sytuacjach, które nie zostały określone ustawą o pracy tymczasowej.

Prawo pracy tymczasowej nakłada na agencje pracy oraz pracodawców - użytkowników kary za nie stosowanie się do przepisów ustawy. Za naruszanie prawa wobec osób zatrudnionych tymczasowo, agencja może ponieść karę od 3 do 100 tys. zł.

Agencja pracy tymczasowej dla nieletnich


Agencja pracy tymczasowej może podpisać umowę cywilno – prawną z osobami w wieku 16-18 lat będącymi uczniami. Do takich osób, stosuje się przepisy Kodeksu pracy dotyczące zatrudniania młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?