Praca tymczasowa ma różne opinie. Z jednej strony jest szansą na zdobycie zawodowego doświadczenia, czy podreperowanie budżetu w wakacje, a z drugiej nie ma przecież tak korzystnych warunków, jak umowa o pracę. Czym charakteryzuje się zatrudnienie tymczasowe? Jakie są jego wady i zalety?
Praca tymczasowa – co to jest
Czym właściwie jest praca tymczasowa? Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o zajęcie, które nie wiąże się ze stałym zatrudnieniem. Znowelizowana w 2017 r. ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podaje, że maksymalny okres wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego wynosi 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy lub nieprzerwanie 36 miesięcy, kiedy pracownik tymczasowy zastępuje nieobecnego pracownika stałego (np. osobę na zwolnieniu rodzicielskim). Agencje pracy tymczasowej współpracują z różnymi przedsiębiorstwami, dla których w razie potrzeby rekrutują pracowników.
Pracownik korzystający z usług agencji pośrednictwa pracy nie ponosi kosztów. Wszystkie opłaty bierze na siebie pracodawca, który wybiera zatrudnienie pracownika tymczasowego. Dzięki temu może odciążyć się od zadań kadrowych i uzupełnić skład zespołu w okresie wzmożonej pracy w sezonie.
Zalety pracy tymczasowej
Pracownik tymczasowy ma sporą dowolność w wyborze miejsca pracy. Tymczasowa posada bywa dobrym wyjściem dla tych, którzy są u progu kariery zawodowej. Agencje pośrednictwa pracy cenią sobie absolwentów uczelni i liceów. Pracodawcy, zatrudniając osobę bez doświadczenia, nie ryzykują zbyt wiele, a jeśli taki nowicjusz okaże się zdolnym, efektywnym i oddanym pracownikiem, to mogą zatrudnić go na stałe. Praca tymczasowa wydaje się więc idealnie skrojona dla młodych, pragnących się wykazać i zdobyć pierwsze zawodowe szlify.
Praca tymczasowa na wakacje
Agencje pracy tymczasowej mają klientów wśród największych pracodawców na rynku, więc można trafić na naprawdę ciekawą ofertę. Firma, której sekretarka jest akurat na urlopie, z otwartymi ramionami przyjmie pracownika tymczasowego, który wykona jej obowiązki. Co więcej, na stronach pośredników pracy znaleźć można także oferty pracy z zagranicy.
Dla studentów etat niekoniecznie jest wygodnym rozwiązaniem, a pogodzenie pracy z nauką bywa bardzo trudne. Studenci, świadomi tego, że jak najwcześniej warto zdobywać doświadczenie zawodowe, często podejmują się pracy tymczasowej, choćby na okres wakacji. W lecie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w branży usługowej i turystycznej i można ten fakt wykorzystać, planując podjęcie pracy tymczasowej.
Umowa o pracę tymczasową – urlop, prawa pracownika, legalne zatrudnienie
Biura pośrednictwa mogą podpisywać nawet tygodniowe umowy o pracę, które są ważne pod względem prawnym i całkowicie legalne. Osoba, która jest przyjmowana na krótki czas, nie może być traktowana w kwestii warunków zatrudnienia mniej korzystnie niż ktoś na etacie. W pracy tymczasowej przysługują przywileje, takie jak prawo do urlopów wypoczynkowych (przy dłuższych umowach) i zwolnienia chorobowego czy okres składkowy liczący się do emerytury.
Praca tymczasowa – wady
Wśród wad trzeba wskazać przede wszystkim niepewność. Większość pracowników wiąże z zajęciem zarobkowym nadzieje na stabilizację zawodową. Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy tymczasowej, trzeba zmienić podejście, bo umowy z kolejnymi pracodawcami są podpisywane na kilka tygodni, tydzień, a czasem jeden dzień. Zazwyczaj oferowane prace są też mniej ambitne niż te na stałe. Pracownik tymczasowy ma pomagać w bieżących zadaniach, a to nie zawsze pozwala się wykazać.
Limity czasu pracy w jednej firmie sprawiają też, że osoba, która długotrwale pracuje na umowach tymczasowych, będzie miała w CV wiele krótkich okresów zatrudnienia. To niekoniecznie jest dobrze widziane przez rekruterów. Mogą oni uznać, że kandydat nie ma sprecyzowanych planów zawodowych albo jest mało lojalny wobec pracodawców.
Praca tymczasowa – wady i zalety, których jest więcej
Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej ma więc swoje plusy i minusy. Z jednej strony przyciąga elastycznością, różnymi możliwościami, ciekawymi perspektywami. Może jednak nie odpowiadać osobom szukającym stałej, bezpiecznej przystani na niepewnych wodach rynku pracy. Jedno jest pewne – to idealna opcja dla młodych ludzi bez doświadczenia oraz tych, którzy szukają szybkiego zarobku.