Portugalia przyciąga turystów z całego świata i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pod względem podróżniczym ma naprawdę wiele do zaoferowania. Część z odwiedzających ten kraj globtroterów decyduje się jednak na pozostanie nieco dłużej na portugalskiej ziemi. Portugalia – choć nie jest najpopularniejszym wyborem wśród zawodowych emigrantów – oferuje obcokrajowcom całkiem niezłe warunki zatrudnienia i rozwijania kariery. Pozostaje tylko pytanie – jakie wymagania muszą spełnić kandydaci zainteresowani etatem w Portugalii? Czy możliwa jest praca w Portugalii bez języka i z jakimi formalnościami trzeba się zmierzyć?
Spis treści
Rynek pracy w Portugalii
Portugalski rynek pracy – choć ma wiele do zaoferowania – jest znacznie uboższy niż w innych krajach Europy Zachodniej. Jednocześnie jest świetnym wyborem dla firm i organizacji zewnętrznych, które poszukują obiecującego miejsca na rozwinięcie biznesu w Europie. Pozycja kraju na arenie europejskiej zapewnia z kolei genialny dostęp do innych kluczowych rynków, co będzie niezwykle zachęcające w przypadku osób planujących założenie własnego biznesu.
Siłą napędową portugalskiej gospodarki i najważniejszym sektorem jest bez wątpienia turystyka. Zaraz za nią plasuje się handel hurtowy i detaliczny, a także przemysł. To właśnie w tych branżach największe szanse na zatrudnienie mają osoby, które interesuje temat: praca Portugalia.
A jak kształtuje się bezrobocie w Portugalii? W grudniu 2022 roku stopa bezrobocia w Portugalii wynosiła 5,8 proc., a według danych z października ponad 323 tys. Portugalczyków miało status osoby bezrobotnej. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że siła robocza w Portugalii jest wysoko uzdolniona. Mimo to rynek jest otwarty na pracowników z zagranicy. Wśród portugalskich ofert pracy przodują te dotyczące kucharzy, barmanów czy kelnerów, a także kierowców, inżynierów czy elektryków.
Pamiętaj!
W przypadku niektórych zawodów Portugalia wprowadziła pewne ograniczenia, które mogą znacznie utrudnić zatrudnienie obcokrajowcom. Lekarze czy chociażby prawnicy, którzy chcieliby wykonywać praktykę w Portugalii, zobowiązani są do nostryfikacji dyplomów oraz zdania egzaminów językowych.
Cudzoziemcy, których interesuje tymczasowe zatrudnienie i praca w Portugalii, bardzo często decydują się na podjęcie pracy sezonowej – ta może okazać się naprawdę świetną okazją do odłożenia pewnych oszczędności i skosztowania życia w kraju płynącym winem.
Koszty życia w Portugalii
Dla polskiego turysty Portugalia może być stosunkowo przystępną cenowo destynacją. Ceny artykułów spożywczych w sklepach będą nieznacznie wyższe od tych, jakie znamy z polskiego podwórka. A jak wyglądają koszty życia w Portugalii? Jakim budżetem musi dysponować osoba decydująca się na pobyt stały w tym kraju?
Koszty utrzymania w Portugalii – dokładnie tak samo, jak w każdym innym kraju – będą znacznie różniły się w zależności od miejscowości. Stolica kraju czy większe miasta będą wymagały zdecydowanie większego budżetu niż życie w spokojnym i mniejszym miasteczku. Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że największą część oszczędności pochłonie jednak wynajem mieszkania. Jego koszt będzie uzależniony chociażby od standardu lokum czy odległości od centrum. Niemniej wynajęcie kawalerki to wydatek rozpoczynający się od około 800 euro na miesiąc. Osoby, którym zależy na zakwaterowaniu bliżej centrum i nieco większym metrażu, muszą liczyć się z wydatkiem ponad 1000 euro.
Pamiętaj!
Ceny wynajmu mieszkania w Porto czy Lizbonie będą nawet 80 proc. wyższe niż w innych regionach Portugalii. Stawki te są w dużej mierze dyktowane przez rynek najmu krótkoterminowego, który kwitnie w turystycznych regionach kraju.
Praca w Portugalii – gdzie szukać ofert?
Polacy, których interesuje praca w Portugalii, mają szeroki wybór dróg, jakimi mogą poszukiwać zatrudnienia. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań należy bez wątpienia przeszukiwanie ofert na licznych portalach internetowych, gdzie swoje anonse zamieszczają bezpośrednio portugalscy przedsiębiorcy. Wielu kandydatów do pracy poszukuje także wolnych etatów na branżowych stronach czy licznych portalach społecznościowych. Na tych ostatnich bez problemu znajdziemy informacje chociażby o pracach sezonowych. Świetnym rozwiązaniem dla osoby nieznającej portugalskiego rynku pracy będzie skorzystanie z pomocy agencji pracy, które nie tylko pomogą znaleźć interesującą ofertę, ale bardzo często oferują także wsparcie na etapie rekrutacji czy załatwienia formalności związanych z zatrudnieniem i wyjazdem.
Pamiętajmy, że bardzo istotnym elementem procesu poszukiwania pracy w Portugalii będzie dobrze przygotowane CV. Podejmując się napisania CV do pracy za granicą, warto pamiętać o kluczowych zasadach, które wyróżnią naszą aplikację spośród dziesiątek innych.
Pamiętaj!
W Portugalii coraz popularniejsze staje się Europass CV – serwis umożliwiający porównywanie kwalifikacji kandydatów pochodzących z różnych krajów europejskich. Projekt ten realizowany jest przez Unię Europejską.
Sprawdzonym sposobem na znalezienie dobrej pracy w Portugalii jest także skorzystanie z oferty Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES), które umożliwiają swobodną migrację zawodową pomiędzy europejskimi krajami.
Praca w Portugalii bez języka
Kwalifikacje i doświadczenie – to właśnie na to zwracają uwagę pracodawcy poszukujący nowych pracowników. W przypadku otwartości na obcokrajowców, w grę wchodzi dodatkowy aspekt, jakim jest znajomość języka. Czy Polacy gotowi do podjęcia zatrudnienia w Portugalii mają szanse na powodzenie bez znajomości portugalskiego? Czy Praca w Portugalii bez języka jest w ogóle możliwa?
Pamiętaj!
Pożądanymi językami obcymi w Portugalii jest język francuski oraz niemiecki.
Warto wiedzieć, że Portugalczycy przywiązują ogromną wagę do znajomości swojego języka. Kandydaci mający ambicję do znalezienia naprawdę dobrej pracy, gwarantującej zadowalające zarobki, muszą liczyć się z tym, że jednym z wymogów potencjalnego pracodawcy będzie właśnie komunikatywna znajomość języka portugalskiego. Niemniej znając język angielski czy niemiecki, również możliwe jest znalezienie zatrudnienia w licznych międzynarodowych firmach, mających swoje siedziby właśnie w Portugalii. Polacy nieznający języka portugalskiego bez problemu znajdą jednak zatrudnienie w pracach sezonowych czy chociażby w sektorze turystyki (np. na stanowisku pomocy kuchennej) bądź w pracy na produkcji.
Pamiętaj!
Kandydaci znający biegle język angielski i mający doświadczenie w marketingu, zarządzaniu czy branży IT znajdą zatrudnienie w większości międzynarodowych firm z siedzibą w Portugalii.
Portugalia – praca dla Polaków
Portugalia nie należy do najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków emigracji zarobkowej. Niemniej sezonowa praca w Portugalii dla Polaków cieszy się coraz większą popularnością. Kraj z przepięknymi widokami, przepysznym jedzeniem i dający możliwość dorobienia – to główne czynniki skłaniające Polaków do podjęcia tymczasowego zatrudnienia na terenie Portugalii. Nie bez znaczenia jest także szeroka oferta pracodawców w tym zakresie. Polacy bez problemu znajdą wakacyjną pracę przy zbiorach czy na farmach, w gastronomii czy turystyce. Pożądani są także animatorzy czasu wolnego w popularnych kurortach turystycznych.
Pamiętaj!
Osoby zainteresowane pracą sezonową w Portugalii i poszukujące zatrudnienia w turystyce czy gastronomii powinny zapoznać się z ofertami w nadmorskich miejscowościach.
Praca Portugalia – formalności przed i po przyjeździe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który uprawnia nas do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Portugalskiej, jest ważny paszport lub dowód osobisty. Nie ma tutaj znaczenia cel takiego pobytu, natomiast należy pamiętać o pewnych ograniczeniach czasowych.
Pamiętaj!
W przypadku osób planujących pobyt w Portugalii dłuższy niż 90 dni niezbędne będzie uzyskanie Karty Pobytu Obywatela Unii Europejskiej.
Wspomniana karta wydawana jest na okres 5 lat lub na przewidywany okres pobytu w kraju. Dokument można wyrobić składając wniosek w lokalnym oddziale Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic lub Urzędu Miasta. Warto jednak pamiętać, że wyrobienie takiej karty wiąże się w pewnymi formalnościami. Aby ją otrzymać należy okazać ważny dokument tożsamości, złożyć pisemne oświadczenie o podjęciu pracy lub posiadaniu koniecznego zabezpieczenia finansowego umożliwiającego życie w Portugalii.
Co więcej – pracownicy podejmujący zatrudnienie na terenie Portugalii zobowiązani są do posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej.
Zarobki w Portugalii
Standard życia, koszty utrzymania, warunki zatrudnienia i wysokość zarobków – wszystko to warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję o emigracji zarobkowej. Zwykle decydując się na taki krok, mamy nadzieję na znacznie lepszą pracę niż mógłby zaoferować nam nasz rodzimy kraj. A jak wygląda to w przypadku Portugalii? Jak kształtują się zarobki w Portugalii i na jaki standard życia nam pozwolą?
W 2022 roku minimalne wynagrodzenie w Portugalii ustanowione przez rząd wyniosło 822 euro, co w ujęciu rocznym daje 9864 euro. Ponadto portugalscy pracodawcy zobowiązani są do wypłaty każdemu pracownikowi takich dodatków, jak dodatek wakacyjny będący 13. pensją, dodatek bożonarodzeniowy (14. pensja) oraz dodatek żywieniowy. Niemniej szacuje się, że średni zarobek w Portugalii jest nieco wyższy i wynosi około 925 euro.