Malta jest jednym z najmniejszych krajów europejskich. Zachwyca bajecznymi widokami i licznymi atrakcjami. Od wielu lat przyciąga tysiące turystów chcących złapać oddech na tym niewielkim archipelagu. Niektórzy z nich pragną zostać tu na dłużej. Jedną z dróg umożliwiających skosztowanie maltańskiego życia jest praca na Malcie. Jak wygląda tamtejszy rynek pracy i gdzie szukać zatrudnienia? Jakie są koszty życia na Malcie i na jakie zarobki może liczyć obcokrajowiec?
Spis treści
Malta: rynek pracy
Malta przez niektórych nazywana jest wyspą szczęścia. Choć dla jednych określenie to może być nieco na wyrost, ma swoje uzasadnienie w badaniach Eurostatu sprawdzających poziom satysfakcji z życia w krajach Unii Europejskiej. Największy odsetek zadowolonych obywateli mają Belgia, Holandia, Austria i Finlandia. Na tle innych państw europejskich także Malta wypada całkiem nieźle. Pomijając jednak kwestie tego, gdzie najlepiej żyje się w Europie, warto przyjrzeć się temu, co do zaoferowania Polakom ma maltański rynek pracy.
Ten mały archipelag na Morzu Śródziemnym cieszy się sporym uznaniem wśród zagranicznych turystów i przyciąga nie tylko osoby żądne odpoczynku, ale także poszukujące pracy sezonowej. Choć Malta nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków, jest bez wątpienia jedną z destynacji, które cieszą się ogromną popularnością właśnie w zakresie pracy na krótki czas.
Pamiętaj:
Zatrudnienie na Malcie mogą podjąć tylko osoby, które ukończyły 16. rok życia.
Polacy, których interesuje sezonowa praca na Malcie, bez większego problemu znajdą zatrudnienie jako kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne czy animatorzy czasu wolnego. Jeśli ich wyborem padnie Malta, praca na stanowisku recepcjonisty, pracownika budowlanego czy chociażby elektryka lub ślusarza również nie będzie trudna do znalezienia. Od dłuższego czasu możemy natomiast zaobserwować duże zapotrzebowanie na ekspertów w branży IT oraz w sektorze finansowym. Księgowi, analitycy finansowi, administratorzy sieci i programiści – to oni są najbardziej pożądani na maltańskim rynku pracy. Co więcej – na Malcie zarejestrowanych jest wielu lokalnych bukmacherów, którzy oferują zatrudnienie obcokrajowcom.
Rynek pracy na Malcie jest stosunkowo mały, jednak ustawodawstwo maltańskie nie zabrania zatrudniania obcokrajowców. Jak wynika z danych portalu Trading Economics, stopa bezrobocia na Malcie po II kwartale 2022 roku wynosi 2,9 proc. (spadek o 0,3 proc. w stosunku do I kwartału). Niska stopa bezrobocia wynika między innymi z faktu, że firmy działające na terytorium Malty w pierwszej kolejności zatrudniają swoich obywateli, rezydentów długoterminowych czy chociażby członków rodzin mieszkających na Malcie, a w drugiej – obywateli Unii Europejskiej.
Pamiętaj!
Według danych EURES – Europejskich Służb Zatrudnienia najpopularniejszymi umowami zawieranymi pomiędzy pracownikami a pracodawcami na Malcie są umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Coraz częściej podpisywane są także umowy o pracę tymczasową na czas określony. Te stają się coraz powszechniejsze zarówno wśród wykwalifikowanych robotników, jak i na wyższych stanowiskach kierowniczych.
Koszty życia na Malcie
Malta utożsamiana jest z wakacyjnym rajem. Podobnym wydaje się także w kwestii pracy sezonowej. Osoby, które zdecydują się przedłużyć swój pobyt na Malcie i podjąć tam zatrudnienie, prędzej czy później będą jednak musiały zmierzyć się z maltańską rzeczywistością. Jak wyglądają koszty życia na Malcie i czy praca na Malcie pozwoli na odłożenie oszczędności?
Poziom życia na Malcie wypada całkiem nieźle na tle Europy. Jednak niegdyś koszty utrzymania w tym wyspiarskim państwie były zdecydowanie niższe niż w większości europejskich krajów. Aktualnie sytuacja nieco się zmieniła, a koszty życia na Malcie znacznie wzrosły. Jak wynika z oficjalnych danych przytoczonych przez EUROS, koszt wynajmu mieszkania z jedną sypialnią poza obszarami stricte turystycznymi to około 680 euro. Wynajem lokum w większych miastach będzie równał się z jeszcze większym wydatkiem. Do tego dochodzą koszty opłat, energii elektrycznej, transportu czy chociażby wyżywienia. To ostatnie także do najtańszych nie należy, ponieważ żywność musi być dostarczana na wyspę z kontynentu.
Praca na Malcie od zaraz – gdzie szukać ofert?
Praca na Malcie może okazać się niezwykłą przygodą. Potencjalnych kandydatów niekiedy zniechęca jednak ścieżka, jaką należy przejść, by znaleźć zatrudnienie. Wbrew pozorom obcokrajowcy mają naprawdę sporo możliwości. Mogą szukać pracy na własną rękę lub skorzystać z wyspecjalizowanych agencji.
Te drugie najczęściej pobierają opłaty, ale w zamian za to oferują nie tylko wsparcie w poszukiwaniach zatrudnienia, ale także omówienie szczegółowych warunków współpracy czy pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Osoby zainteresowane zagadnieniem „praca – Malta” mogą przeprowadzić wstępne rozeznanie, zapoznając się z ofertami zatrudnienia dostępnymi na maltańskich portalach czy rządowej stronie jobsplus.gov.mt. Ta umożliwi poszukiwanie pracy w konkretnej branży i regionie.
Dużym ułatwieniem i nieocenioną pomocą dla osób poszukujących pracy na Malcie może okazać się kontakt z biurem Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Jest to sieć współpracy utworzona przez publiczne służby zatrudnienia, której celem jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.
Pamiętaj!
Usługi EURES skierowane są między innymi do osób poszukujących pracy w innym kraju europejskim. Sieć skupia pracodawców, którzy chętni są do zatrudnienia pracowników z zagranicy, a wyspecjalizowani doradcy świadczą usługi w zakresie informowania i dopasowywania ofert pracy, zarówno na rzecz pracodawców, jak i osób poszukujących zatrudnienia zainteresowanych europejskim rynkiem pracy.
Praca na Malcie bez języka
Językami urzędowymi na Malcie są angielski oraz maltański. Tego drugiego używają mieszkańcy Malty z wyjątków imigrantów.
Znajomość języka angielskiego będzie niezaprzeczalnym atutem podczas poszukiwania pracy. Na większości stanowisk – chociażby w branży turystycznej – komunikatywna znajomość języka jest absolutnie niezbędna. Praca w gastronomii, sprzedaży czy wspomnianej branży turystycznej wymaga swobodnego porozumiewania się w języku obcym.
Pamiętaj!
Płynna znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie otworzy wiele furtek w międzynarodowych centrach usług, które mają swoje siedziby właśnie na Malcie.
W tym momencie wielu potencjalnych kandydatów może zadać sobie pytanie, czy praca bez języka jest w ogóle możliwa. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: „praca Malta – bez języka”? Obcokrajowcy niemówiący biegle po angielsku mogą starać się o zatrudnienie w hotelach chociażby jako pomoc sprzątająca czy pomoc kuchenna w restauracjach.
Praca na Malcie dla Polaków
Wraz z przystąpieniem Malty do Unii Europejskiej zostały zastosowane środki mające na celu ograniczenie prawa do swobodnego podejmowania pracy. W maju 2011 roku ograniczenia te zostały zniesione dla większości państw Unii Europejskiej, w tym Polski.
Pamiętaj!
Od 2011 roku Polacy mogą podejmować pracę na Malcie bez żadnych ograniczeń.
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie gov.pl:
„Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W Republice Malty można przebywać do 90 dni na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, bez względu na cel podróży”.
Oznacza to, że Polacy, którzy zamierzają podjąć zatrudnienie na Malcie nie potrzebują pozwolenia na pracę. Co więcej – obywatele krajów należących do Unii Europejskiej nie muszą ubiegać się o wizę przez okres 3 miesięcy od wjazdu na terytorium Malty. Jeśli pobyt ten przekroczy 90 dni, obcokrajowcy muszą złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt dla obywatela UE.
Paca Malta – formalności przed i po przyjeździe
Polacy planujący podjąć pracę na Malcie przed wyjazdem z kraju powinni zrobić rozeznanie na tamtejszym rynku pracy. Najpewniejszym rozwiązaniem jest oczywiście znalezienie zatrudnienia jeszcze przed przyjazdem na Maltę, jednak niektórzy zostawiają poszukiwania pracodawcy na czas, kiedy będą już na miejscu. Dla osób poszukujących pracy na Malcie dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z biurem EURES, którego doradcy poprowadzą kandydata krok po kroku i podzielą się wskazówkami dotyczącymi tego, jak i gdzie szukać wakatu. Kolejną kwestią, o którą warto zadbać jeszcze w Polsce, jest złożenie wniosku o formularz S1, odebranie go i zarejestrowanie we właściwej maltańskiej instytucji zdrowia publicznego. Jest to dokument dla osób podlegających ustawodawstwu polskiemu, jako właściwemu do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, zamieszkałych w innym niż Polska państwie członkowskim UE. Po zarejestrowaniu dokumentu, już na terytorium Malty, przyszły rezydent otrzyma zaświadczenie uprawniające do opieki zdrowotnej.
Osoby, które przybędą na Maltę i znajdą wymarzoną pracę, czeka jeszcze kilka formalności do załatwienia. Warto pamiętać, że osoba podejmująca pracę na terytorium Malty musi być zgłoszona do maltańskiego systemu ubezpieczeń społecznych i tam uzyskać numer ubezpieczenia społecznego. Następnym krokiem będzie rejestracja zatrudnienia, w wyniku której pracownikowi zostanie nadany numer NI. Obowiązkiem pracodawcy będzie złożenie deklaracji zatrudnienia w rządowym systemie Jobs Plus.
Pamiętaj!
W przypadku pobytu trwającego dłużej niż 90 dni obywatele krajów Unii Europejskiej muszą złożyć wniosek o wydanie Karty Pobytu w Maltańskim Systemie Identyfikacji Elektronicznej.
Zarobki na Malcie
Zarobki na Malcie i wizja wzbogacenia się w tym kraju dla wielu mogą okazać się wystarczająco silną przesłanką do przeprowadzki i podjęcia pracy. Niemniej warto wziąć pod uwagę, że choć wynagrodzenie będzie wyższe niż w Polsce, kroku dotrzymują mu także koszty życia. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: „Malta – praca – zarobki”?
Wynagrodzenie na Malcie wypłacane jest zazwyczaj w cyklu tygodniowym, a jego minimalna wysokość uzależniona jest od wieku pracownika.
Według danych EURES tygodniowa płaca minimalna na Malcie w roku 2022 wynosi odpowiednio:
- pracownicy, którzy ukończyli 18. rok życia – 182,83 euro,
- pracownicy 17-letni – 176,05 euro,
- pracownicy 16-letni – 173,21 euro.
Warto jednak mieć na uwadze, że choć określona jest płaca minimalna, w większości przypadków zarobki znacznie przewyższają podane stawki.
Osobom, które zatrudnione są na umowę o pracę, przysługują dodatkowe zasiłki oraz bonusy. Dwa razy w roku pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin otrzymują premie w wysokości 135,10 euro. Dodatkowo w marcu oraz wrześniu przyznawane są im tzw. zasiłki tygodniowe w wysokości 121,16 euro. W niektórych firmach praktykowane są różnego rodzaju benefity dla pracowników, takie jak chociażby zwrot kosztów zakwaterowania, transportu czy ubezpieczenia zdrowotnego.