Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Islandia – gdzie szukać? Jakie są średnie zarobki?

Praca Islandia – gdzie szukać? Jakie są średnie zarobki?

 
Praca Islandia – gdzie szukać? Jakie są średnie zarobki?

Niewielki kraj położony na samym końcu Europy. Kojarzony przede wszystkim z lodowcami, zorzą polarną i wulkanami. Islandia – bo o niej mowa – uznana została za najbardziej przyjazny kraj do życia dla obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że Polonia na wyspie stanowi naprawdę potężną grupę. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: praca – Islandia? Jakie szanse na zatrudnienie mają Polacy nieznający języka i jak wyglądają zarobki na Islandii? 

 

Spis treści

Islandia – rynek pracy

 

Islandia to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej ostatnich lat. Wiedzie absolutny prym pod kątem destynacji wybieranych przez Polaków, którzy chcą skosztować życia w innym kraju, a przy tym rozwijać swoją karierę zawodową. Jawi się jako bezpieczny, doskonale rozwinięty i naprawdę obiecujący kraj do życia. Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie: gdzie najlepiej żyje się w Europie, powinny rozważyć właśnie emigrację do Islandię. Kraj jako wartość dodaną gwarantuje bardzo dobre warunki pracy i świetne wynagrodzenie. 

 

Pracownik zatrudniony na Islandii zobowiązany jest do przestrzegania czasu pracy. Średni czas pracy w tym państwie wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. W odniesieniu do niektórych wykonywanych zawodów tydzień pracy został pomniejszony o określoną ilość godzin zgodnie z umową zbiorową. 

 

Pamiętaj! 

 

Osobę przybywającą do kraju z zamiarem podjęcia pracy mogą jednak zaskoczyć niektóre zasady obowiązujące na miejscu. Jedną z nich jest chociażby możliwość zawarcia ustnej umowy o pracę. 

 

Popularność i pożądanie, jakim cieszy się islandzki rynek pracy, nie powinny jednak dziwić. Gospodarka Islandii rozwija się w błyskawicznym tempie, a kraj zmaga się z nieustannym brakiem rąk do pracy. Ma to odzwierciedlenie w niskiej stopie bezrobocia, która w październiku 2022 roku wynosiła jedynie 2,8 proc. Dlatego islandzki rynek pracy chętnie otwiera się dla obcokrajowców i ma im do zaoferowania naprawdę wiele opcji. Praca na Islandii możliwa jest zarówno dla osób ze specjalistycznym wykształceniem, jak i dla pracowników nieposiadających jakiegokolwiek wykształcenia. Największe możliwości zatrudnienia są bez wątpienia w rolnictwie czy branży budowlanej. Poszukiwani są hydraulicy, elektrycy, murarze czy mechanicy. Mówiąc o pracy na Islandii, nie sposób pominąć kwestii pracy sezonowej. Tutaj przoduje sektor turystyki, gastronomii, wspomnianego rolnictwa czy rybołówstwa.

 

Koszty życia na Islandii

 

Islandia przoduje na liście państw z wysokim wskaźnikiem jakości życia. Przez obcokrajowców okrzyknięta została najbardziej przyjaznym krajem do mieszkania. Za standard życia, jaki gwarantuje, trzeba jednak zapłacić. Zatem, ile wynoszą koszty życia na Islandii? Całkiem dużo. Polacy rozważający emigrację zarobkową i pracę na Islandii, przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinni pokusić się o wstępny rachunek kosztów. Kraj ten, choć oferuje naprawdę imponujące zarobki, wiąże się także z wysokimi kosztami życia. Co więcej – ze względu na swoje położenie, Islandia importuje większość produktów, co automatycznie przekłada się na ich wyższe ceny produktów na półkach sklepowych. Niemniej największą część miesięcznego wynagrodzenia pochłaniać będzie oczywiście zakwaterowanie. Koszt wynajmu kawalerki w Reykjaviku zaczyna się od około 1100 euro. Za podobne metrażowo mieszkanie na południu Islandii zapłacimy już kilkaset euro mniej. Imigranci zainteresowani większymi przestrzeniami muszą liczyć się z wydatkiem rozpoczynającym się od 1400 euro miesięcznie. 

 

Pamiętaj! 

 

Decydując się na rozpoczęcie pracy za pośrednictwem agencji, pracownicy bardzo często mogą liczyć na pokrycie większości kosztów zakwaterowania i codziennych dojazdów do pracy. 

 

Praca na Islandii – gdzie szukać ofert pracy? 

 

Rynek pracy na Islandii stoi otworem dla obcokrajowców. Tamtejsi pracodawcy z otwartymi ramionami przyjmują zagranicznych pracowników, wciąż borykając się z deficytem rodzimej załogi. Polacy, których interesuje praca na Islandii, mają naprawdę wiele możliwości znalezienia dobrej posady. Najpopularniejszym i zdecydowanie najłatwiejszym sposobem poszukiwania zatrudnienia na Islandii jest skorzystanie z internetowych portali z aktualnymi ofertami pracy. W sieci znajdziemy mnóstwo ogłoszeń z różnych branż, oferujących zatrudnienie na różnych stanowiskach. Popularnym sposobem poszukiwania pracy, z którego bardzo często korzystają Polacy, jest także dołączenie do grup na portalach społecznościowych, na których systematycznie pojawiają się nowe informacje o wolnych etatach. Osoby poszukujące pracy w Islandii, które preferują jednak znacznie łatwiejszą drogę, mogą również skorzystać z pomocy agencji pracy, która nie tylko skupia oferty islandzkich pracodawców, ale pomoże także w załatwieniu wielu formalności. 

 

Pamiętaj! 

 

Warto sprawdzać również oferty pracy publikowane przez EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia, wspierające mobilne zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Szwajcarii.

 

Praca Islandia – bez języka

 

Językiem urzędowym na Islandii jest język islandzki. Ten jest niezbyt popularny w innych szerokościach geograficznych. Nie będzie więc zaskoczeniem fakt, że niewielu obcokrajowców przybywających na Islandię komunikuje się w lokalnym języku. A jak wygląda kwestia zatrudnienia bez komunikatywnej znajomości islandzkiego? Czy praca Islandiabez języka jest w ogóle możliwa? 

 

Większość Islandczyków biegle posługuje się językiem angielskim, dlatego też egzystencja na miejscu czy nawet praca w większych firmach bez znajomości lokalnego języka jest możliwa. Niezbędna będzie natomiast komunikatywna znajomość właśnie języka angielskiego czy języka niemieckiego. 

 

Pozostaje tylko jedno pytanie – w jakich branżach możliwa jest praca w Islandii bez języka? Polacy nieznający islandzkiego bez problemu znajdą zatrudnienie w branży turystycznej, gastronomicznej, w rolnictwie czy w budownictwie, a także w produkcji. 

 

Islandia – praca dla Polaków 

 

Islandia to popularny kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków – i to nie tylko pod kątem pracy sezonowej. Owszem – w tej najłatwiej i najszybciej znajdziemy zatrudnienie. Praca od zaraz czeka przede wszystkim w branży budowlanej, turystyce czy rybołówstwie. Wielu Polaków zatrudnionych jest także na stanowiskach malarzy, elektryków, murarzy czy hydraulików. Obywatele Polski mogą liczyć na etat również na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych, spawacza czy chociażby operatora maszyn ciężkich. Popularne wśród Polaków jest też zatrudnienie jako pomoc domowa. Osoby ze specjalistycznym wykształceniem mają ogromne szanse na pracę w branży informatycznej, medycznej czy w marketingu. 

 

Praca Islandia – formalności przed i po przyjeździe

 

Każda osoba decydująca się na wyjazd do innego kraju i podejmująca decyzję o próbie życia za granicą, musi wcześniej zapoznać się z obowiązkowymi formalnościami, których na miejscu dopełnić powinien rezydent. W krajach europejskich pobyt do 90 dni zazwyczaj nie wymaga dopełniania żadnych szczególnych formalności. Podobnie wygląda to także w przypadku Islandii. 

 

Na Islandii nie ma obowiązku meldunkowego w przypadku osób, które przebywają w kraju przez okres krótszy niż wspomniane powyżej 90 dni. Osoby te muszą jednak pamiętać o innym bardzo ważnym obowiązku. Pierwszą formalnością, jaką powinien dopełnić imigrant, jest uzyskanie islandzkiego numeru identyfikacyjnego, tak zwanego kennitala. Jest to numer, który posiada każdy obywatel Islandii, każdy rezydent i osoba zatrudniona na terenie kraju. Bez niego niemożliwe będzie otworzenie konta bankowego, podjęcie pracy czy nawet wynajęcie mieszkania. Wniosek o nadanie takiego numeru należy składać w Narodowym Rejestrze Islandii.

 

Pamiętaj! 

 

Warunkiem wynajęcia mieszkania, założenia konta bankowego czy podjęcia legalnej pracy, jest posiadanie identyfikacyjnego numeru islandzkiego, tak zwanego kennitala, który jest odpowiednikiem naszego numeru PESEL.

 

Osoby przebywające na terenie kraju powyżej 3 miesięcy muszą jednak zarejestrować swój pobyt długoterminowy. Warto także pamiętać, że obywatel Polski, który chce podjąć na Islandii zatrudnienie, podlega obowiązkowi rejestracji w Narodowym Rejestrze Islandii. 

 

Zarobki – Islandia

 

Głosy mówiące o dobrych warunkach pracy i wysokich zarobkach na Islandii niosą się szerokim echem. A jak jest w rzeczywistości? Na jakie zarobki mogą liczyć obcokrajowcy podejmujący pracę na Islandii? 

 

Warto mieć na uwadze, że te będę znacznie różniły się w zależności od branży, stanowiska czy miejsca zatrudnienia. Minimalne wynagrodzenie na Islandii wynosi 368 000 ISK, co w przeliczeniu daje niespełna 2500 euro. Szacuje się jednak, że średnie zarobki na Islandii są znacznie wyższe i często sięgają ponad 450 000 ISK. 

 

A na jakie wynagrodzenie mogą liczyć przedstawiciele poszczególnych branż? Na naprawdę dobre zarobki ma szansę chociażby hydraulik (ok. 630 000 ISK), budowlaniec (ok. 600 000 ISK) czy pracownik zatrudniony w rolnictwie (580 000 ISK). Nieco niżej ceniona jest natomiast praca w gastronomii, w której zarobić można około 470 ISK miesięcznie. 

 

Z punktu widzenia Polaka zatrudnionego na rodzimej ziemi, zarobki na Islandii prezentują się naprawdę imponująco. Warto jednak pamiętać, że za wysokim wynagrodzeniem idą także całkiem wysokie koszty życia. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Lider Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Pabianice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.