Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca fizyczna - czego wymaga się od pracownika fizycznego, CV

Praca fizyczna - czego wymaga się od pracownika fizycznego, CV

 
Praca fizyczna - czego wymaga się od pracownika fizycznego, CV

Pracownik fizyczny - opis stanowiska

 

Stereotypowo rzecz ujmując, pracownik fizyczny, czy też robotnik fizyczny, to osoba, której obowiązki polegają na działaniu siłą mięśni, a pracownik umysłowy jest kimś, kto spędza cały dzień w biurze, wytężając swój mózg. Gdzie w tym zestawieniu umieścić na przykład sprzedawców w hipermarketach, którzy i obsługują kasę fiskalną, i układają towar na półkach, magazynierów - kontrolujących stan zaopatrzenia i zajmujących się załadunkiem dostaw, a nawet choreografów, którzy pracują nad układem tanecznym?

 

W wielu przypadkach trudno wskazać granicę między pracą fizyczną a pracą umysłową. Każde zadanie wymaga mniej lub bardziej zaangażowania psychicznego - nie da się wykonywać obowiązków, wyłączając myślenie. Bez wątpienia każdy zawód generuje też określone umiejętności. I nie jest tutaj wyjątkiem pracownik fizyczny. Zakres obowiązków jakie pełni może wydawać się mało wymagający pod względem kwalifikacji. Analizując oferty pracy fizycznej, można jednak dostrzec, że firmy oczekują od kandydatów pewnych cech.

 

Praca fizyczna - czy wymaga umiejętności i kompetencji?

 

Wykwalifikowani w danej dziedzinie robotnicy, operatorzy maszyn czy monterzy przed podjęciem pracy muszą skończyć szkołę zawodową, specjalistyczne kursy, zdobyć stosowne uprawnienia. Wymagają tego na przykład zawody: operatora spycharko-ładowarki, czy wózka widłowego, spawacza, montera sieci wodociągowej, alpinisty przemysłowego itd.

 

W ogłoszeniach dla robotników niewykwalifikowanych bardzo często przewijają się wymagania, takie jak:
- umiejętności manualne,
- doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach,
- prawo jazdy kat. B,
- stan zdrowia pozwalający na pracę fizyczną,
- umiejętność pracy w zespole,
- gotowość do pracy w systemie zmianowym.

 

Nie jest zatem tak, że praca fizyczna będzie dla każdego odpowiednia. Wybierając swoją zawodową drogę, należy przemyśleć, do jakich zadań mamy największe predyspozycje.


CV - pracownik fizyczny

 

Nie ma wątpliwości, że aplikując na stanowisko biurowe w korporacji, należy przygotować wyróżniające się, perfekcyjne CV. Ono decyduje o tym, czy rekruter dostrzeże kandydata spośród setki innych. W przypadku pracownika fizycznego, oferty pracy zawierają krótszą listę wymagań i często bywa tak, że aby zostać przyjętym, wystarczy telefoniczna rozmowa z przełożonym i udokumentowanie swoich kwalifikacji podczas spotkania.

 

Jednak także pracownik fizyczny poszukujący zatrudniania powinien mieć pod ręką CV. Warto zadbać, by było staranne i czytelne. Życiorys jest wizytówką kandydata, niezależnie od tego, gdzie aplikuje. Konieczie należy pamiętać o podaniu aktualnych danych kontaktowych. Jeśli ktoś poszukuje pracy fizycznej, powinien zaznaczyć w życiorysie, że ukończył odpowiednie kursy i że spełnia wymagania pracodawcy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?