Pracownik fizyczny - opis stanowiska
Stereotypowo rzecz ujmując, pracownik fizyczny, czy też robotnik fizyczny, to osoba, której obowiązki polegają na działaniu siłą mięśni, a pracownik umysłowy jest kimś, kto spędza cały dzień w biurze, wytężając swój mózg. Gdzie w tym zestawieniu umieścić na przykład sprzedawców w hipermarketach, którzy i obsługują kasę fiskalną, i układają towar na półkach, magazynierów - kontrolujących stan zaopatrzenia i zajmujących się załadunkiem dostaw, a nawet choreografów, którzy pracują nad układem tanecznym?
W wielu przypadkach trudno wskazać granicę między pracą fizyczną a pracą umysłową. Każde zadanie wymaga mniej lub bardziej zaangażowania psychicznego - nie da się wykonywać obowiązków, wyłączając myślenie. Bez wątpienia każdy zawód generuje też określone umiejętności. I nie jest tutaj wyjątkiem pracownik fizyczny. Zakres obowiązków jakie pełni może wydawać się mało wymagający pod względem kwalifikacji. Analizując oferty pracy fizycznej, można jednak dostrzec, że firmy oczekują od kandydatów pewnych cech.
Praca fizyczna - czy wymaga umiejętności i kompetencji?
Wykwalifikowani w danej dziedzinie robotnicy, operatorzy maszyn czy monterzy przed podjęciem pracy muszą skończyć szkołę zawodową, specjalistyczne kursy, zdobyć stosowne uprawnienia. Wymagają tego na przykład zawody: operatora spycharko-ładowarki, czy wózka widłowego, spawacza, montera sieci wodociągowej, alpinisty przemysłowego itd.
W ogłoszeniach dla robotników niewykwalifikowanych bardzo często przewijają się wymagania, takie jak:
- umiejętności manualne,
- doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach,
- prawo jazdy kat. B,
- stan zdrowia pozwalający na pracę fizyczną,
- umiejętność pracy w zespole,
- gotowość do pracy w systemie zmianowym.
Nie jest zatem tak, że praca fizyczna będzie dla każdego odpowiednia. Wybierając swoją zawodową drogę, należy przemyśleć, do jakich zadań mamy największe predyspozycje.
CV - pracownik fizyczny
Nie ma wątpliwości, że aplikując na stanowisko biurowe w korporacji, należy przygotować wyróżniające się, perfekcyjne CV. Ono decyduje o tym, czy rekruter dostrzeże kandydata spośród setki innych. W przypadku pracownika fizycznego, oferty pracy zawierają krótszą listę wymagań i często bywa tak, że aby zostać przyjętym, wystarczy telefoniczna rozmowa z przełożonym i udokumentowanie swoich kwalifikacji podczas spotkania.
Jednak także pracownik fizyczny poszukujący zatrudniania powinien mieć pod ręką CV. Warto zadbać, by było staranne i czytelne. Życiorys jest wizytówką kandydata, niezależnie od tego, gdzie aplikuje. Konieczie należy pamiętać o podaniu aktualnych danych kontaktowych. Jeśli ktoś poszukuje pracy fizycznej, powinien zaznaczyć w życiorysie, że ukończył odpowiednie kursy i że spełnia wymagania pracodawcy.