Finlandia jest krajem mocno rozwiniętym gospodarczo. Jest jednym z najbogatszych państw Europy. Co więcej – uznana została także za najszczęśliwsze państwo świata. Niemniej nie jest ona najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej. Czy rzeczywiście fiński rynek pracy nie ma nam zbyt wiele do zaproponowania? Sprawdźmy, jak kształtują się koszty życia i jakie zarobki oferuje Finlandia!
Spis treści
Rynek pracy w Finlandii
Fiński rynek pracy jest stosunkowo mały. Niemniej Finlandia zaliczana jest do jednego z najbogatszych krajów Unii Europejskiej. Wzrost gospodarczy Finlandii w dużej mierze opiera się na przemyśle eksportowym, a sam kraj wiedzie absolutny prym przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, metalowym, mechanicznym czy drzewnym. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: praca – Finlandia? W jakich sektorach najtrudniejsze może okazać się znalezienie pracy w Finlandii, a jakie branże stoją otworem dla pracowników?
Jak wynika z raportu opublikowanego przez fińskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia w 2020 roku, już od wielu lat w Finlandii możliwe jest wskazanie szeregu zawodów, w których wciąż notowany jest duży deficyt specjalistów. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi takie zawody jak:
-
audiolog,
-
pracownik socjalny,
-
technik medyczny,
-
pielęgniarz,
-
inżynier budownictwa,
-
lekarz,
-
programista.
W sezonie letnim Finlandia słynie także z ogromu ofert dotyczących pracy sezonowej przy zbiorze owoców czy warzyw.
Co jeszcze warto wiedzieć o pracy w Finlandii? Z polskiej perspektywy fiński rynek zatrudnienia może wydawać się dość specyficzny. Z czym zaskakującym możemy spotkać się w tamtejszej rzeczywistości? Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że Finlandia wprowadziła ciekawe przepisy dotyczące rodzajów umów, które pracodawca może zawrzeć ze swoim pracownikiem. Generalna zasada mówi, że standardowa umowa powinna być zawierana na czas nieokreślony.
W Finlandii zabronione jest zawieranie z inicjatyw pracodawcy umów na czas określony, jeśli istnieją przesłanki pozwalające stwierdzić, że tego typu umowa jest formą obejścia korzystnych dla pracownika gwarancji ochronnych. Co do zasady pracodawca powinien więc podpisać z podwładnym umowę na czas nieokreślony, chyba że uzasadnienie znajduje inny rodzaj umowy.
Co więcej – w wielu branżach pracodawcy zawierają tak zwane zbiorowe umowy pracy na zupełnie innych warunkach, niż te wynikające z prawa pracy. Zazwyczaj są to warunki zdecydowanie bardziej korzystne dla pracowników.
Koszty życia w Finlandii
Polacy rozważający emigrację zarobkową, oprócz samej kwestii wynagrodzenia i warunków pracy muszą rozważyć także koszty życia w danej destynacji. Nie jest tajemnicą, że to właśnie one pochłaniają znaczną część naszego miesięcznego wynagrodzenia. A jak wygląda to w przypadku Finlandii, która słynie z naprawdę niezłych warunków pracy? Koszty życia w tym kraju pozostają adekwatne do zarobków. Finlandia plasuje się w ścisłej czołówce najdroższych krajów do życia w całej Unii Europejskiej. Nie będzie zaskoczeniem, że najwyższe koszty utrzymania będą oczywiście w samej stolicy. Przykładowy koszt wynajmu kawalerki w centrum Helsinek to wydatek minimum 750 euro miesięcznie. Do tego należy doliczyć opłaty za media. Osoby planujące wynajem nieco większego lokum, muszą liczyć się już z wydatkiem rzędu około 1300 euro. Mieszkanie to jednak nie wszystko! Koszty żywności czy chociażby komunikacji również będą nieporównywalnie wyższe od tych, jakie znamy z naszego polskiego podwórka.
Praca w Finlandii – gdzie szukać ofert?
Choć Finlandia z pewnością nie należy do najpopularniejszego kierunku emigracyjnego, daje ogromne możliwości poszukiwania pracy. Osoby zainteresowane ofertami pracy w Finlandii powinny zrobić przede wszystkim rozeznanie w ogłoszeniach dostępnych na różnego rodzaju portalach internetowych czy chociażby grupach funkcjonujących w mediach społecznościowych. Popularnym rozwiązaniem wśród kandydatów poszukujących zatrudnienia jest także korzystanie z agencji pracy. Jednym z najpewniejszych sposobów będzie jednak skorzystanie z pomocy doradców EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia, które zajmują się łączeniem pracodawców z pracownikami na międzynarodowym rynku pracy. Poszukując wolnego etatu w Finlandii, warto skorzystać także z pomocy Biura Zatrudnienia i Rozwoju Ekonomicznego, które bez problemu znajdziemy w każdym większym mieście. Co więcej, to właśnie tam potencjalni kandydaci do pracy mogą zasięgnąć informacji o różnego rodzaju kursach czy szkoleniach, a także zapisać się na zajęcia z języka fińskiego czy szwedzkiego.
Pamiętaj!
Poszukując pracy w Finlandii, warto korzystać jedynie z pewnych i sprawdzonych źródeł, by mieć pewność, że dana praca jest legalna. Ambasada RP przestrzega przed nieuczciwymi ofertami pracy w tym kraju, szczególnie przed tymi polegającymi na handlu obnośnym, który na terenie Finlandii jest zabroniony
Praca Finlandia bez języka
W Finlandii obowiązują dwa języki urzędowe – język fiński oraz język szwedzki. Zdecydowana część społeczeństwa posługuje się jednak tym pierwszym. Jego znajomość pomoże obcokrajowcom nie tylko w znalezieniu pracy, ale ułatwi również codzienne funkcjonowanie na miejscu. Nawet w informacjach opublikowanych na rządowej stronie przeczytamy, że: „od osób podejmujących zatrudnienie związane z wykonywaniem pracy umysłowej zasadniczo wymaga się przynajmniej podstawowej znajomości języka fińskiego lub szwedzkiego i dobrej znajomości języka angielskiego”.
A jak wygląda sytuacja osób, które nie mogą pochwalić się językową biegłością? Czy praca Finlandia bez języka jest w ogóle możliwa? Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju pracy czy stanowiska, o które chcielibyśmy się ubiegać. W większości miast bez problemu można porozumiewać się także w języku angielskim, jednak w kontaktach zawodowych język ten może okazać się niewystarczający. Komunikatywna znajomość języka fińskiego, podstawy szwedzkiego i dodatkowa biegłość w języku angielskim otwiera kandydatom drogę i daje spore możliwości na znalezienie naprawdę dobrej posady. Praca w Finlandii bez języka możliwa będzie natomiast przede wszystkim w przypadku prac sezonowych przy zbiorach, w zakładach produkcyjnych czy chociażby na budowie.
Finlandia – praca dla Polaków
Finlandia pozostaje wciąż krajem nieco nieodkrytym. Polonia zamieszkująca na jej terenie stanowi jedną z najmniejszych grup w Europie. Zagadnienie: Finlandia – praca dla Polaków z pewnością nie plasuje się na szczycie popularności pod względem liczby wyszukiwań. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się chociażby praca w Szwecji. Niemniej Finlandia jest dość interesującym kierunkiem dla osób, które chcą nie tylko zmienić otoczenie, ale także spróbować swoich sił na europejskim rynku pracy. Jedną z najważniejszych zalet, z jakimi wiąże się praca dla Polaków w Finlandii, jest dosyć mała konkurencja na rynku zatrudnienia. W jakich więc branżach szanse na zatrudnienie ma emigrant z Polski?
Polacy najczęściej próbują swoich sił w branży budowalnej oraz metalowej. Wiele osób podejmuje także pracę w charakterze opiekunki do dzieci. Korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane na stałą zmianę miejsca zamieszkania, może okazać się praca sezonowa. Nie jest jednak tajemnicą, że osoby, które mogą pochwalić się specjalizacją w konkretnym zawodzie oraz biegłą znajomością języka fińskiego, mają o wiele większe szanse na zatrudnienie. Bez najmniejszego problemu pracę w Finlandii dostaną Polacy, których życie zawodowe skupia się wokół branży IT czy medycyny.
Praca Finlandia – formalności przed i po przyjeździe
Polacy planujący przekroczenie granicy fińskiej do wjazdu na teren państwa potrzebują jedynie paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku krótkich pobytów, trwających nie dłużej niż 3 miesiące, nie jest konieczne dopełnienie żadnych dodatkowych formalności. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku osób, które planują przedłużyć swój pobyt i zostać na terenie Finlandii dłużej niż 90 dni. Wówczas należy zgłosić się do biura służby migracyjnej, właściwego ze względu na zamieszkanie, by dokonać rejestracji.
Do rejestracji w urzędzie imigracyjnym w Finlandii konieczne będzie przedstawienie takich dokumentów, jak:
-
paszport lub dowód osobisty,
-
umowa o pracę lub zaświadczenie od pracodawcy,
-
umowa wynajmu mieszkania.
Pamiętaj!
W przypadku wyjazdu krótkoterminowego, trwającego maksymalnie 3 miesiące, Polacy nie mają obowiązku rejestracji pobytu. Jeżeli jednak pobyt w Finlandii będzie dłuższy niż wspomniane 3 miesiące, należy udać się do urzędu imigracyjnego i zgłosić ten fakt.
Osoby, które po dokonaniu rejestracji zamierzają zostać w Finlandii na stałe lub zamieszkać tam na czas dłuższy niż rok, mogą dokonać wpisu do rejestru ewidencji ludności. Otrzymają wówczas fiński numer identyfikacji ludności, który ułatwia załatwienie wielu spraw urzędowych, takich jak chociażby założenie konta w banku czy umożliwia skorzystanie z publicznej służby zdrowia.
Pamiętaj!
Obywatele Polski mogą podejmować pracę w Finlandii bez dodatkowego zezwolenia. Po znalezieniu i podjęciu pracy zobowiązani są do zarejestrowania pobytu w biurze służb migracyjnych w miejscu zamieszkania oraz w miejscowym urzędzie podatkowym.
Finlandia – zarobki
Osoby przybywające do Finlandii z zamiarem podjęcia pracy niejednokrotnie będą zaskakiwani. Dziwić może chociażby brak ustalonej odgórnie płacy minimalnej, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Fińskie ustawodawstwo nie przewiduje minimalnej kwoty, którą powinien zagwarantować pracodawca, kwestia ta została jednak rozwiązana poprzez tak zwane porozumienia zbiorowe funkcjonujące w ramach związkowych układów pracy. To właśnie one ustalają stawki w zależności od branży, które są wiążące dla pracodawców. Oznacza to, że nie mogą oni zaproponować pracownikowi wynagrodzenia niższego niż to, które przyjęte zostało w danym porozumieniu.
A jak prezentuje się średnie wynagrodzenie w poszczególnych branżach? Co warto wiedzieć o osiąganych w Finlandii zarobkach? Bez wątpienia jedną z najlepiej opłacanych branż jest branża informatyczna. Kroku dotrzymuje jej także bankowość. Z danych opublikowanych przez portal Europa.Jobs wynika, że średnia stawka godzinowa brutto na stanowisku elektryka waha się od 14-17 euro, a w przypadku malarza budowlanego rośnie ona już do ponad 18 euro za godzinę. Na nieco mniejsze płace może liczyć pomoc kuchenna czy pracownik produkcji, gdzie godzinowe wynagrodzenie oscyluje w granicach 13 euro.