Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Estonia – gdzie szukać ogłoszeń o pracę? Co trzeba wiedzieć?

Praca Estonia – gdzie szukać ogłoszeń o pracę? Co trzeba wiedzieć?

 
Praca Estonia – gdzie szukać ogłoszeń o pracę? Co trzeba wiedzieć?

 

Estonia w dalszym ciągu pozostaje nieco nietypowym kierunkiem emigracji zarobkowej. Być może wynika to z faktu, że nie leży ona w ścisłej czołówce państw cieszących się największą popularnością pod kątem atrakcyjności turystycznej. Z punktu widzenia Polaków praca w Estonii może wydawać się nawet nieco egzotyczna. Tymczasem estoński rynek zatrudnienia – choć będzie oferował znacznie mniej niż inne kraje skandynawskie – dla niektórych może wydawać się całkiem obiecujący. Jak wygląda rynek pracy w Estonii i co ma do zaproponowania obywatelom Polski? Jakie są koszty życia i na jakie zarobki mogą liczyć obcokrajowcy decydujący się na podjęcie zatrudnienia w tym kraju?

 

Spis treści

Estonia – rynek pracy

 

Wydaje się, że Estonia wciąż pozostaje krajem niedocenianym przez Polaków. Co więcej – z pewnością nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej, uchodząc za nieco zamkniętą i niedostępną. Tymczasem należy ona do ścisłej czołówki krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem poziomu inwestycji zagranicznych. Estoński system pracy funkcjonuje na podobnej zasadzie co polski. W Estonii zazwyczaj czas pracy pracownika wynosi 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo. Możliwe jest także zatrudnienie osoby niepełnoletniej, jednak w takim przypadku muszą zostać spełnione określone warunki. Osoby niepełnoletnie mogą podjąć się jedynie stosunkowo lekkich prac, których wykonanie pozostanie bez wpływu na zajęcia szkolne. Pracodawca, chcąc zatrudnić nieletniego pracownika, musi wcześniej uzyskać zgodę jego prawnych przedstawicieli. 

 

Estoński rynek pracy jest stosunkowo mały. Jednocześnie oznacza to, że konkurencja o miejsca pracy jest naprawdę spora. Niemniej wskaźnik bezrobocia jest dużo niższy niż średnia europejska. Dla przykładu – stopa bezrobocia w UE w marcu 2022 roku wynosiła 6,2 proc., przy czym w Estonii wskaźnik ten kształtował się na poziomie 5,4 proc. Najmniejsza liczba chętnych na jedno stanowisko przypada w sektorze usług, sprzedaży czy obsługi maszyn. Duże szanse zatrudnienia są także w przemyśle metalowym, maszynowym czy odzieżowym. Gdybyśmy mieli wskazać istotne gałęzie estońskiej gospodarki, bez wątpienia byłby to przemysł produkcyjny – w końcu kraj ten przoduje w wytwarzaniu sprzętu elektromaszynowego, a także produktów metalurgicznych i chemicznych. Jednak to nie te sektory stanowią fundament estońskiego rynku zatrudnienia. Jego największą siłą i fundamentem jest bez wątpienia sektor technologiczny. To właśnie w Estonii swoje siedziby ma wiele firm związanych z branżą IT. Jednocześnie programiści, developerzy i specjaliści IT wciąż pozostają najbardziej pożądaną siłą roboczą.  

 

Estonia – koszty życia

 

Rozważając emigrację zarobkową, liczymy na wysokie zarobki, bardzo dobre warunki pracy i znacznie wyższy poziom życia. Ten mają nam zapewnić właśnie nieporównywalnie wyższe płace. Niekiedy jednak zapominamy, że te wysokie zarobki mają nam poniekąd rekompensować wysokie koszty życia. I właśnie tak jest w przypadku Estonii. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: Estonia – koszty życia? Choć życie w tym kraju nie należy do najtańszych, w porównaniu do innych państw skandynawskich nie jest aż tak źle. Mimo to koszty życia w Estonii będą nieporównywalnie wyższe od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na polskim podwórku. 

 

Podstawowy i jednocześnie największy wydatek, z jakim musimy się liczyć, to koszty wynajęcia mieszkania. Te uzależnione są od miasta czy nawet jego dzielnicy. Z najdroższymi apartamentami będziemy mieli do czynienia w stolicy Estonii, jednak inne miasta zdają się nie pozostawać daleko w tyle. Chcąc wynająć samodzielną kawalerkę w centrum Tallinnu, musimy mieć odłożone od 550 do nawet 800 euro miesięcznie. Do tego należy doliczyć chociażby rachunki za media, które wahają się od 150 do 300 euro. 

 

Praca w Estonii od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Choć praca w Estonii nie należy do najczęściej wybieranych rozwiązań przez Polaków, nie oznacza to, że nie mamy możliwości znalezienia naprawdę interesującej posady. Wręcz przeciwnie – dzisiejsza rzeczywistość daje nam ogromne szanse i szeroki wybór zarówno ścieżek, jakimi będziemy poszukiwać zatrudnienia, jak i samej branży, w której chcielibyśmy się rozwijać i budować swoją karierę zawodową. Interesuje Cię praca w Estonii? Oferty zatrudnienia możesz znaleźć na wiele różnych sposobów.

 

Popularnym rozwiązaniem gwarantującym nie tylko dotarcie do wielu ogłoszeń pracodawców, ale także wsparcie w całym procesie rekrutacyjnym, jest skorzystanie z firm rekrutujących i agencji zatrudnienia. Obcokrajowcy zainteresowani podjęciem zatrudnienia na terenie Estonii bardzo często korzystają także z licznych portali internetowych zamieszczających ogłoszenia o pracę czy profesjonalnych sieci społecznościowych umożliwiających kontakt zarówno z rekruterami, jak i bezpośrednio z pracodawcami. 

 

Kolejnym niezwykle popularnym i jednocześnie jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych rozwiązań jest skorzystanie z oferty EURES, która obejmuje zarówno pośrednictwo, jak i doradztwo zawodowe. Takie wsparcie możemy uzyskać udając się do lokalnych urzędów pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy, której celem jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

 

Praca w Estonii – bez języka

 

Nie od dziś wiadomo, że emigracja zarobkowa do państwa, w którym mamy do czynienia z inną kulturą i innym językiem, jest niemałym wyzwaniem. Znajomość urzędowego języka kraju, do którego się wybieramy, w wielu przypadkach jest jedyną szansą na znalezienie dobrej posady. Nawet jeśli językowa biegłość nie jest wymagana, umiejętność ta znacznie ułatwi nam egzystencję na miejscu. A jak wygląda to w przypadku Estonii? Czy możliwe jest zatrudnienie Polaka nieznającego języka urzędowego tego kraju? 

 

Językiem urzędowym w Estonii jest język estoński. Wielu obywateli mówi także w języku rosyjskim, jednak w kontaktach biznesowych przeważa zwykle język angielski. Czy to oznacza, że praca w Estonii bez języka jest możliwa? Czy wystarczy biegłość w języku angielskim, by dostać naprawdę dobre warunki zatrudnienia? 

 

Teoretycznie praca bez języka jest możliwa w niektórych sektorach i na wybranych stanowiskach. W praktyce jednak warto nauczyć się chociażby podstawowych zwrotów, które znacznie mogą ułatwić nam codzienność już na miejscu. 

 

Estonia – praca dla Polaków 

 

Polacy, których interesuje praca w Estonii, powinni liczyć się z dość dużą konkurencją. Stosunkowo mały rynek pracy sprawia, że możliwości dla obcokrajowców będą jednak nieco mniejsze niż w przypadku innych krajów skandynawskich. Czy wobec powyższego osoby zainteresowane zagadnieniem: Estonia – praca dla Polaków – mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość? 

 

Mimo stosunkowo ograniczonych możliwości wielu Polaków, decydując się na emigrację zarobkową właśnie do Estonii, może liczyć na zatrudnienie w przemyśle produkcyjnym, na stanowisku niani czy pomocy domowej, a także na stanowisku kierowcy. Wśród ogłoszeń znajdziemy także te dotyczące opieki nad osobami starszymi. Z uwagi na wysoko rozwinięty przemysł rolniczy również w tym sektorze możliwe będzie znalezienie posady. Dobrą pracę bez większych problemów znajdą specjaliści z branży IT, którzy doskonale znają język angielski. 

  

Praca Estonia – formalności przed i po przyjeździe

 

Znalezienie pracy w Estonii nie kończy formalności związanych z podjęciem zatrudnienia. Choć Polacy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a do Estonii mogą wjechać jedynie na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, na miejscu muszą jednak dopełnić pewnej formalności. W Estonii co prawda nie ma obowiązku meldunku dla obywateli krajów UE, którzy zamierzają przebywać w kraju do 90 dni. Niemniej obowiązkowe jest zadeklarowanie miejsca zamieszkania. Obcokrajowiec, który przekroczy granicę kraju, ma dokładnie 30 dni na złożenie takiej deklaracji w lokalnym samorządzie. Formalności w tej kwestii można dopełnić osobiście bądź wysyłając deklarację drogą elektroniczną. W ciągu 10 dni roboczych władze powinny rozpatrzyć wniosek i w przypadku spełnienia wszystkich koniecznych wymogów wpisać wnioskodawcę do rejestru ludności. Po upływie 90 dni konieczna będzie jednak legalizacja pobytu i uzyskanie karty pobytu.

 

Pamiętaj! 

 

W Estonii możesz pracować do trzech miesięcy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pobyt. Po upływie tego czasu konieczna jest legalizacja pobytu i uzyskanie karty potwierdzającej takie prawo. 

 

Warunkiem otrzymania karty potwierdzającej prawo do pobytu jest między innymi posiadanie środków umożliwiających życie na miejscu oraz umowy o pracę lub zaświadczenia o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. 

 

Zarobki w Estonii 

 

Walutą obowiązującą w Estonii jest euro. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje w kraju minimalne miesięczne wynagrodzenie, które wynosi obecnie 584 euro brutto. Według danych opublikowanych przez estoński urząd statystyczny, średni zarobek w Estonii wynosi jednak znacznie więcej i oscyluje w granicach 1053 euro. 

 

Nie jest tajemnicą, że wysokość wynagrodzenia będzie znacznie różniła się zarówno ze względu na branżę, stanowisko czy chociażby staż pracy. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w sektorze informatycznym i komunikacyjnym. Nieco niższe stawki obowiązują chociażby w finansach czy ubezpieczeniach. Ze znacznie niższymi zarobkami muszą liczyć się pracownicy chociażby turystyki i gastronomii. To właśnie oni zamykają stawkę ze średnimi miesięcznymi zarobkami na poziomie 905 euro. A jak prezentują się średnie zarobki w innych sektorach? Takie dane udostępnia estoński urząd statystyczny. Według niego średnie zarobki w Estonii z rozróżnieniem na branże wynoszą: 

 

  • IT – 2342 euro,

  • Finanse i ubezpieczenia – 2321 euro,

  • Przemysł energetyczny – 1996 euro,

  • Służba zdrowia – 1495 euro,

  • Budownictwo – 1356 euro,

  • Transport i logistyka – 1346 euro,

  • Edukacja – 1333 euro,

  • Rolnictwo – 1141 euro.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Zabrze    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Tychy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Lider Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.