Okres świąteczny to czas, kiedy z naszych portfeli upłynniają się znaczne ilości gotówki. Jednocześnie jest to doskonała okazja na podreperowanie budżetu i podjęcie pracy dorywczej. Nieodłącznym elementem tego czasu jest również brodaty jegomość w towarzystwie pracowitych elfów i reniferów. Praca dorywcza jako Święty Mikołaj to okazja, by sobie dorobić – dla samego Mikołaja, i szansa na spełnienie marzenia – dla dużych i małych dzieci. Kto sprawdzi się w roli Świętego Mikołaja i czy jest to tylko praca w centrum handlowym? Podpowiadamy, jak zostać Świętym Mikołajem w ramach pracy sezonowej.
Spis treści
- Praca jako Święty Mikołaj – wymagania
- Praca dorywcza jako Święty Mikołaj – ile godzin dziennie możemy pracować?
- Praca jako Święty Mikołaj – czy to tylko praca w galeriach handlowych?
- Ile można zarobić pracując jako Święty Mikołaj?
- Praca na święta jako Święty Mikołaj – kiedy pojawiają się pierwsze oferty pracy?
- Gdzie szukać zatrudnienia jako Święty Mikołaj?
- Praca dorywcza jako Święty Mikołaj – najczęściej zadawane pytania
Praca jako Święty Mikołaj – wymagania
Święty Mikołaj, Śnieżynka i Elf – razem w nami przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia, tworząc niepowtarzalną atmosferę i spełniając marzenia (nie tylko małych dzieci). Budzą pozytywne skojarzenia, dlatego wizerunki tych postaci są chętnie wykorzystywane w marketingu i różnego rodzaju akcjach promocyjnych. W gorącym okresie przedświątecznym pełne ręce roboty mają agencje pracy tymczasowej, szczególnie te specjalizujące się w organizowaniu pracy dorywczej na święta, np. pracy jako Mikołaj czy Śnieżynka. Lawinowo pojawiają się także oferty zatrudnienia Mikołaja przez firmy, przedszkola i szkoły, ale i prywatne osoby. Choć może się wydawać, że żeby sprawdzić się w tej roli, wystarczy czerwono-biały strój, wielka czapka i imponująca broda, w rzeczywistości wymagania pracodawców stawiane Mikołajom są znacznie bardziej specyficzne. Czy rzeczywiście jest to praca dla każdego?
Osoby, które w okresie przedświątecznym interesuje praca dorywcza od zaraz, mogą rozważyć pracę jako Święty Mikołaj. W zależności od firm oferujących tego rodzaju zatrudnienie, wymagania stawiane kandydatom mogą się nieco różnić. Najczęściej zatrudnienie w roli Świętego Mikołaja i praca w centrum handlowym, w przedszkolach, firmach czy prywatnych domach, wymaga od Mikołaja takich predyspozycji zawodowych jak:
-
komunikatywność,
-
otwartość, umiejętność nawiązywania relacji z dziećmi,
-
doskonały kontakt z dziećmi i umiejętność rozmowy z nimi,
-
cierpliwość,
-
empatia,
-
dyspozycyjność,
- zapał do pracy,
-
dystans do siebie,
- pozytywne nastawienie,
- poczucie humoru.
O to, jak wygląda praca Świętego Mikołaja w praktyce, zapytaliśmy Michała Witczaka z firmy „MikołajNaŚwięta.pl”.
Osoba pretendująca do pracy w charakterze Świętego Mikołaja musi spełniać szereg podstawowych wymagań, spośród których warto wymienić takie jak: komunikatywność, miła aparycja i empatia. Zwracamy również szczególną uwagę na to, czy nasi kandydaci mają na przykład doświadczenie w pracy z dziećmi, aktorstwie czy grze teatralnej. Bierzemy pod uwagę również znajomość topografii miasta, która jest dosyć istotna przy napiętym grafiku Mikołaja – podkreśla Michał Witczak.
Oczekiwania wobec przyszłych Mikołajów nie są zatem zbyt wygórowane. Rozdawaniem prezentów i robieniem zdjęć z maluchami może zająć się praktycznie każdy. Wiele firm zatrudniających Mikołajów stawia jednak dodatkowe wymagania. Wśród nich możemy wymienić chociażby prawo jazdy, odrobinę zdolności aktorskich, umiejętność śpiewania czy gry na gitarze, a także – co warte podkreślenia – oświadczenia o niekaralności. Ogłoszenia, których przedmiotem jest praca dorywcza od zaraz w roli Świętego Mikołaja, często zawierają także dopisek mówiący o tym, że dodatkowym atutem będzie naturalna broda, krągła postura pasująca, ale przede wszystkim – doświadczenie w takiej pracy.
Bardzo często na rozmowie kwalifikacyjnej padają pytania, które Mikołaj może usłyszeć od dzieci. To, jak kandydat odnajdzie się w takiej sytuacji i jak poradzi sobie z problematycznymi pytaniami od najmłodszych, może zaważyć na jego świątecznej karierze.
Praca dorywcza jako Święty Mikołaj – ile godzin dziennie możemy pracować?
Jeśli szukasz dorywczej pracy, zapewne wiesz, że często polega ona na wypełnianiu obowiązków w niestandardowym wymiarze godzin. Podobnie jest w przypadku pracy jako Święty Mikołaj. Jest ona najczęściej pracą dodatkową, świadczoną poza godzinami stałej pracy. Osoby, których zawodowa kariera związana jest z działalnością artystyczną, mogą bez problemu taką pozycję ująć również w swoim życiorysie zawodowym. Niezbędna jest tylko wiedza, jak umieścić pracę dorywczą w CV.
Godziny świadczenia usług przez Świętego Mikołaja uzależnione są jednak od charakteru i miejsca pracy. Mikołaj, który zatrudniony jest w centrum handlowym, może stać na stanowisku nawet przez cały dzień. Ten, który odwiedza najmłodszych w żłobkach czy przedszkolach, najczęściej pełni obowiązki do południa, natomiast Mikołaj, który zatrudniony jest przy różnego rodzaju eventach dla dorosłych bądź realizuje wizyty w prywatnych domach, najczęściej pracuje w godzinach wieczornych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku pracy znajdziemy także propozycje od zawodowych Mikołajów, którzy w ofercie specjalnej mają nawet wizyty prywatne o godzinie 6 rano, obejmujące „przyłapanie przez dzieci na gorącym uczynku”.
Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom
Praca jako Święty Mikołaj – czy to tylko praca w galeriach handlowych?
Gorączka przedświątecznych zakupów. Odwiedzanie kolejnych sklepów i stoisk w galeriach handlowych. Gonitwa za poszukiwaniem prezentów wymarzonych i wyartykułowanych w liście do Świętego Mikołaja. A tuż przy okazałej choince stoi właśnie on – Święty Mikołaj we własnej osobie. Wręczy prezenty, zabawi najmłodszych i wywoła uśmiech na twarzach rodziców, którzy skrupulatnie sfotografują spotkanie. I to właśnie z tą rolą najczęściej utożsamiamy pracę Mikołaja. W rzeczywistości jednak praca w centrum handlowym nie jest w tym zwodzie jedyną możliwością.
Wizyta Świętego Mikołaja to także jeden z obowiązkowych punktów przedświątecznych przygotowań w żłobkach i przedszkolach. Co jednak najważniejsze – w życiu najmłodszych ten bohater w czerwono-białym stroju króluje nie tylko poza domem, ale coraz częściej bywa zapraszany na prywatne kolędowanie. Gdy pojawia się ryzyko, że coraz starsze pociechy bez trudu odkryją prawdziwą, doskonale znaną twarz wujka czy sąsiada, kryjącą się za białą brodą, do dzieła przystępuje właśnie Święty Mikołaj z agencji, który przybywa na specjalne zaproszenie rodziców.
Rosnącą popularnością cieszą się także usługi, w ramach których aktorzy przebrani za Mikołajów pojawiają się na imprezach firmowych i wigiliach pracowniczych. Taki Mikołaj zapraszany jest z podarunkami do siedziby firm, ale równie często zabierany w firmowe i branżowe podróże, gdzie staje się jedną z atrakcji oraz pełni funkcję animatora czasu wolnego.
Z racji posiadanej bardzo szerokiej oferty naszych usług, zarówno dla firm, przedszkoli oraz osób prywatnych, możemy stwierdzić, że w dużej przewadze zlecenia pochodzą od klientów indywidualnych. Notujemy jednak ciągły wzrost zainteresowania wśród przedszkoli, a przede wszystkim wśród firm dla pracowników oraz ich dzieci podczas wigilii firmowych – podkreśla Michał Witczak z firmy „MikołajNaŚwięta.pl”.
Osoby, które chciałyby nieść uśmiech innym (i worek prezentów), wcielając się w Mikołaja, mogą poszukiwać pracy dorywczej przez internet, zgłaszając się do różnego rodzaju parków rozrywki, agencji eventowych i innych miejsc, w których w okresie świątecznym widywany bywa Święty Mikołaj.
Ile można zarobić, pracując jako Święty Mikołaj?
Zapotrzebowanie na usługi oferowane przez Świętego Mikołaja rośnie z roku na rok. Ciekawą zależność zauważa jednak Michał Witczak:
Z każdym rokiem zauważmy bardzo duże wzrosty zainteresowania. Określiłbym, że sięgają one nawet 50 proc. rok do roku. Jednocześnie przewidujemy, że w latach następnych, 2023 - 2028, nastąpi pewne wyhamowanie wzrostów i ustabilizowanie się popytu, czego przyczyn upatrywałbym w bardzo dużym obecnie zainteresowaniu tego typu usługami – podkreśla.
A jak kształtują się zarobki Mikołajów? Czy wdziewając czerwono-biały strój i ukrywając się za białą brodą, rzeczywiście jesteśmy w stanie podreperować nadwyrężony zbliżającymi się Świętami domowy budżet?
Wynagrodzenie, na jakie może liczyć Mikołaj, rośnie z roku na rok. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać właśnie w coraz większym zainteresowaniu i ogromnej liczbie zamówień na usługi takich pracowników. Zarobki są w dużej mierze uzależnione od rodzaju usług, czasu ich świadczenia i tego, co w pakiecie oferuje Święty Mikołaj. Ten może zaoferować jedynie rozdawanie prezentów i pozowanie do zdjęć, ale może również znacznie bardziej zaangażować się w wizytę i podjąć się wspólnego śpiewania kolęd czy rozmów z najmłodszymi. Wysokość wynagrodzenia będzie także zależeć od charakteru zatrudnienia i tego, czy Mikołaj pracuje na własną rękę, czy współpracuje z agencją.
Stawki, jakie proponujemy pracownikom w zależności od dni świadczenia usług oraz samego doświadczenia, kształtują się w granicach 100 zł - 360 zł za przepracowaną godzinę. Wszystko zależy od pewnych składowych, od których uzależnione jest ostateczne wynagrodzenie – mówi Michał Witczak, z firmy „MikołajNaŚwięta.pl”.
Praca na święta jako Święty Mikołaj – kiedy pojawiają się pierwsze oferty pracy?
Sezon świąteczny trwa krótko. Podobnie jak zapotrzebowanie na usługi Świętego Mikołaja. Choć wzmożone zainteresowanie jego osobą rozpoczyna się zazwyczaj 6. grudnia i trwa aż do 24. grudnia, rekrutacje do roli Mikołaja ruszają znacznie wcześniej. Oferty pracy dorywczej dla Świętego Mikołaja zwykle pojawiają się nawet na początku listopada. Nie oznacza to jednak, że przegapienie tego momentu przekreśla możliwość znalezienia zatrudnienia. Może się zdarzyć, że w niektórych agencjach poziom zainteresowania zostanie nieodpowiednio oszacowany, w związku z czym propozycję pracy możemy otrzymać nawet tuż przed samymi świętami. Miejmy również na uwadze, że to właśnie 24. grudnia będzie największe zainteresowanie tego rodzaju usługami, podczas gdy nie każdy zawodowy Mikołaj będzie chciał ten dzień spędzić w pracy.
Gdzie szukać zatrudnienia jako Święty Mikołaj?
Osoby zainteresowane świadczeniem mikołajowych usług, ofert pracy raczej nie znajdą w urzędach pracy. Najprostszym sposobem na znalezienie zatrudnienia będzie bezpośrednie aplikowanie do agencji eventowych i firm zajmujących się organizacją i oprawą artystyczną różnego rodzaju wydarzeń. W okresie przedświątecznym bez problemu znajdziemy także oferty pracy dorywczej przez internet. Na Praca.pl sprawdzaj zakładkę Wymiar pracy >> tymczasowa/dodatkowa.
Czytaj także: Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek
Praca dorywcza jako Święty Mikołaj – najczęściej zadawane pytania:
-
Praca dorywcza jako Święty Mikołaj – dla kogo?
Praca jako Święty Mikołaj nie stawia przed kandydatami wygórowanych wymagań, jednak nie wystarczy czerwono-biały kostium. Specyfika zajęcia wymaga jednak, by osoba chcąca zostać Mikołajem charakteryzowała się komunikatywnością, cierpliwością, dyspozycyjnością i dobrym humorem. Absolutnie niezbędna jest umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi i duża empatia, a dodatkowym atutem są zdolności aktorskie i doświadczenie na podobnym stanowisku.
-
Ile można zarobić za godzinę pracy jako Święty Mikołaj?
Wynagrodzenie Świętego Mikołaja uzależnione jest w dużej mierze od miejsca i rodzaju świadczonych usług. Stawka waha się w granicach 100-360 złotych netto za godzinę pracy.
-
Praca jako Święty Mikołaj – czy może być satysfakcjonująca?
Praca dorywcza w charakterze Świętego Mikołaja może przynieść dużo radości nie tylko najmłodszym, ale również samemu bohaterowi. Zarówno dla jednej, jak i drugiej strony może okazać się doskonałą okazją do mentalnego przygotowania się do Świąt. Co więcej – możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem dla wielu to jedno z największych marzeń z dzieciństwa, a ich spełnianie i uszczęśliwianie maluchów może być niezwykle satysfakcjonujące.
Anna Rychlewicz
Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.