Dania – kraj, który znajduje się w TOP 10 najbogatszych krajów Europy. Państwo, którego mieszkańcy uważani są za najszczęśliwszych na świecie. Doskonałe warunki pracy, satysfakcjonujące zarobki i ogromne możliwości rozwoju – to wszystko sprawia, że praca w Danii jest dla Polaka niczym spełnienie duńskiego snu. Jak w rzeczywistości wygląda rynek pracy w Danii i co ma do zaoferowania naszym rodakom?
Spis treści
Rynek pracy w Danii
Dania już od wielu lat uważana jest za niezwykle atrakcyjny kierunek migracyjny dla Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem pozycja tego kraju na arenie międzynarodowej prezentuje się naprawdę imponująco.
Dania jawi się jako jeden z najbogatszych krajów Unii Europejskiej. Już taka jej pozycja robi wrażenie. Tymczasem w statystykach światowych, kraj ten również zajmuje zaszczytne miejsca. W 2022 roku, Dania zamknęła ranking najbogatszych krajów świata. PKB na mieszkańca wynosiło wówczas 65 713 USD. Bogactwo to jednak nie jedyna silna strona państwa Duńczyków – ci uważani są także za jednych z najszczęśliwszych ludzi na całym świecie. Ponieważ nieodłącznym elementem życia jest także praca, ta w Danii również odgrywa kluczową rolę.
Duński kodeks pracy może być zaskoczeniem dla niejednego z nas. Dlaczego? Bowiem taki nie istnieje. Z doświadczeń, jakie wynieśliśmy z polskiego podwórka, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wszelkie kwestie współpracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą regulowane są przez Kodeks pracy. Tymczasem w Danii nie obowiązuje żaden akt prawny, który regulowałby stosunki pomiędzy stronami. Nie oznacza to jednak, że wszystkie firmy funkcjonują na zasadzie ustalonych przez siebie zasad. Cyklicznie, co 4 lata, ustalane są zasady w ramach współpracy Duńskiej Konfederacji Pracodawców i Duńskiej Federacji Związków Zawodowych.
Pamiętaj!
Na terenie Danii obowiązuje 37-godzinny tydzień pracy, który dotyczy zarówno pracowników z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Co ciekawe – w świetle prawa Duńczycy nie mogą pracować więcej niż 48 godzin w tygodniu (wliczając w to nadgodziny).
Zwieńczeniem dobrych informacji jest utrzymująca się niska stopa bezrobocia w Danii – kraj ten przoduje w rankingu państw z długoterminowym niskim bezrobociem. W grudniu 2022 roku wskaźnik bezrobocia wynosił 2,4%.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat rynku pracy w Danii? Ten wyróżnia się wyjątkową nowoczesnością i otwartością, co stanowi siłę napędową duńskich biznesów. Jednocześnie gospodarka kraju uważana jest za jedną z najbardziej innowacyjnych i konkurencyjnych gospodarek na całym świecie. Prym wiodą bez wątpienia sektory przemysłowe, w tym produkcyjne. Na terenie Danii króluje przemysł stoczniowy, maszynowy czy chociażby biotechnologia i farmacja.
Pamiętaj!
Pomimo znakomitej sytuacji gospodarczej kraju, Dania zmaga się z nieustannym deficytem fachowców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Koszty życia w Danii
Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych są na porządku dziennym. Wybierając nowe miejsce do życia, zwracamy uwagę na kilka podstawowych kwestii – jakość życia w kraju, wysokość zarobków. Dania pod wszystkimi względami wydaje się aż nadto satysfakcjonująca. Niestety zajmuje dość wysokie miejsce także pod względem kosztów utrzymania. Wysoki poziom życia i doskonałe zarobki oferowane przez duńskie firmy są jednak równoważone przez wygórowane stawki wynagrodzenia, z jakimi spotkamy się na co dzień.
Według danych Eurostatu koszty życia w Danii są najwyższymi w całej Unii Europejskiej. Z największym wydatkiem muszą liczyć się osoby poszukujące mieszkania do wynajęcia. To właśnie najem lokalu pochłonie największą część naszego miesięcznego wynagrodzenia. Jak wygląda to w praktyce?
Wynajęcie mieszkania w Danii to wydatek rozpoczynający się od około 3 tys. koron – za tyle możemy znaleźć niewielkie lokum w dobrym standardzie, ale w niewielkich miasteczkach. Jeśli naszym celem jest natomiast mieszkanie w stolicy kraju, miesięczny koszt za mieszkanie może wynosić około 6 tys. koron.
Praca w Danii dla Polaków
Doskonałe warunki życia i ogromne możliwości rozwoju zawodowego sprawiają, że Dania staje się coraz popularniejszym kierunkiem emigracji zawodowej Europejczyków. Nie inaczej jest w przypadku wyborów dokonywanych przez naszych rodaków. Polacy stanowią jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w Danii. Co więcej, duńscy pracodawcy bardzo cenią sobie polską siłę roboczą i chętnie oferują jej zatrudnienie.
Sprawdź także, jak wygląda praca w Holandii.
Polacy zainteresowani pracą w Danii mają wiele możliwości – zarówno pod kątem pracy sezonowej, jak i pracy stałej. Na rynku poszukiwane są przede wszystkim osoby z fachem w ręku. Zatrudnienie bez problemu znajdą stolarze, spawacze czy chociażby pracownicy z branży metalowej. Ogromnym powodzeniem cieszą się budowlańcy, którzy nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Na rynku brakuje także hydraulików i elektryków. Nie jest jednak tajemnicą, że Dania to także kraj, który słynie produkcji warzyw i owoców. W tym sektorze również czekają wakaty na obcokrajowców. Osoby zainteresowane pracą w usługach mogą z kolei zainteresować się ofertami dla kelnerów czy pracowników hoteli.
Praca w Danii od zaraz – gdzie szukać ofert?
Znalezienie pracy w Danii może wydawać się ogromnym wyzwaniem. Tymczasem dzisiejsza rzeczywistość daje nam olbrzymie możliwości rozwoju i znacznie ułatwia znalezienie pracy nawet w innych szerokościach geograficznych. Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem przez osoby zainteresowane zagadnieniem pracy w Danii jest oczywiście śledzenie wpisów na licznych portalach z ogłoszeniami – oferty pracy za granica publikowane są także praca.pl.
Popularne serwisy społecznościowe – na przykład w grupach zrzeszających Polonię w Danii – również przepełnione są ofertami z pracą.
Dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o poszukiwanie zatrudnienia za granicą, mogą okazać się także agencje pracy, które nie tylko pomogą znaleźć potencjalnego pracodawcę, ale bardzo często oferują także pomoc w załatwieniu początkowych formalności.
Najpewniejszym sposobem wydaje się jednak skorzystanie z pomocy EURES, czyli Europejskiej Sieci Publicznych Służb Zatrudnienia, której zadaniem jest wspieranie mobilności pracowników na rynkach międzynarodowych.
Praca Dania bez języka
Niezwykle ważną kwestią, na którą uwagę powinny zwrócić osoby poszukujące pracy za granicą, są wymagania pracodawców dotyczące znajomości języka. W Danii językiem urzędowym jest język duński, który występuje w wielu regionalnych dialektach. Nie jest jednak tajemnicą, że na gruncie polskim nauka duńskiego zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych. Co zatem z Polakami, którym marzy się praca w Danii, ale znajomość duńskiego nie jest ich silną stroną? Czy praca w Danii bez języka jest w ogóle możliwa?
Egzystencja w Danii bez znajomości języka duńskiego może okazać się nieco stresująca. Chociażby podstawy języka znacznie ułatwią nam codzienne funkcjonowanie, ale będą także nieocenione w kontaktach zawodowych. Niemniej, kandydaci bez języka duńskiego mają szanse na zatrudnienie przede wszystkim na stanowiskach fizycznych. Podstawy angielskiego lub niemieckiego wystarczą nam do poradzenia sobie chociażby w pracy sezonowej czy pracy na liniach produkcyjnych.
Pamiętaj!
Osoby bez znajomości języka duńskiego mają szanse na zatrudnienie przede wszystkim w produkcji, na budowie i przy innego rodzaju pracach fizycznych.
Pamiętajmy jednak, że znajomość lokalnego języka nieporównywalnie zwiększa naszą konkurencyjność na duńskim rynku pracy i daje ogromne możliwości na rozwój zawodowy.
Praca Dania – formalności przed i po przyjeździe
Marzenia o pracy w Danii, choć mogą wydawać się trudne do zrealizowania, są jak najbardziej realne. Warto jednak pamiętać, że znalezienie pracy i przeprowadzka do kraju nie wyczerpuje formalności związanych z emigracją. Choć obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą swobodnie podróżować do Danii w celu poszukiwania pracy, muszą pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach.
W przypadku pobytów turystycznych w Danii nie ma obowiązku meldunku. Bardzo ważne jest natomiast rozróżnienie, czy nasz pobyt na terenie kraju ma charakter stricte turystyczny czy może związany jest z poszukiwaniem pracy.
Pamiętaj!
Pobyt w celach turystycznych może trwać maksymalnie 3 miesiące. W przypadku osób poszukujących pracy legalny pobyt na terenie Danii wynosi 6 miesięcy.
Osoby planujący dłuższy pobyt w Danii muszą liczyć się z koniecznością zarejestrowania go w Urzędzie Imigracyjnym. Dopiero po uzyskaniu stosownego dokumentu możliwe jest nieograniczone i legalne przebywanie na terenie Danii.
Zarobki w Danii
W obliczu wszystkich wcześniejszych informacji mówiących o Danii, jako jednym z najbogatszych krajów świata, wysokość zarobków nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Kraj ten plasuje się na szczycie listy krajów z największym wskaźnikiem PKB per capita we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak zatem kształtują się zarobki w Danii?
Wynagrodzenie w Danii – tak, jak w każdym innym kraju – jest ściśle uzależnione od doświadczenia, wykształcenia czy chociażby dodatkowych kwalifikacji. Co ciekawe, na terenie kraju nie obowiązuje odgórnie uregulowana wysokość płacy minimalnej. Wynagrodzenie za pracę ustalane jest indywidualnie z pracownikiem. Panuje tutaj jednak bardzo ważna zasada – zatrudniony w Danii obcokrajowiec nie może zarabiać mniej niż Duńczyk zatrudniony na tym samym stanowisku.
Pamiętaj!
W Danii nie ma odgórnie ustalonej stawki minimalnej. Prawo duńskie określa przy tym, że żaden obcokrajowiec nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż obywatel Danii zatrudniony na podobnym stanowisku.
Zatem na jakie wynagrodzenie można liczyć w poszczególnych branżach? Średnie wynagrodzenie w Danii oscyluje w granicach 20-30 tys. koron duńskich. Na takie zarobki mają szansę między innymi pracownicy branży budowlanej czy transportowej. Znacznie niższe wynagrodzenie czeka z kolei na pracowników branży rolniczej czy osoby zatrudnione w charakterze opiekuna do osób starszych. Choć zawody techniczne gwarantują nieco wyższe zarobki, tutaj konieczne będzie posiadanie specjalistycznych uprawnień.
Pamiętaj!
Na najwyższe zarobki mają szansę wykwalifikowani pracownicy umysłowi, którzy mogą pochwalić się biegłą znajomością języka angielskiego czy niemieckiego i komunikatywnym językiem duńskim.
Z kolei do jednego z najlepiej opłacanych sektorów zalicza się bez wątpienia ochrona zdrowia – miesięczne wynagrodzenie lekarza może sięgać nawet 70 tys. koron.