Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Chorwacja – gdzie znaleźć oferty pracy? Jakie są średnie zarobki?

Praca Chorwacja – gdzie znaleźć oferty pracy? Jakie są średnie zarobki?

 
Praca Chorwacja – gdzie znaleźć oferty pracy? Jakie są średnie zarobki?

Chorwacja plasuje się w absolutnej czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Wśród polskich turystów są i tacy, którzy wiernie powracają tam każdego sezonu. Niektórzy z nich decydują się pójść o krok dalej i rozpocząć nowe życie w kraju nad Adriatykiem. Czy Chorwacja rzeczywiście jest dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej? Jak wyglądają koszty życia w Chorwacji i na jakie zarobki może liczyć ludność napływowa? 

 

Spis treści

Rynek pracy w Chorwacji

 

Chorwacja ujmuje wyjątkowym klimatem, lazurową wodą i zapierającymi dech widokami. Bardzo często to one stają się motywatorem podjęcia decyzji o emigracji zarobkowej. Zanim jednak zachwycimy się tym krajem od strony turystycznej, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma nam chorwacki rynek pracy. 

 

Siłą napędową chorwackiej gospodarki są bez wątpienia usługi i turystyka. Oprócz tego całkiem nieźle ma się także przemysł lekki czy przemysł przetwórczy. Szanse zatrudnienia mają także pracownicy poszukujący etatu w przemyśle chemicznym czy przemyśle maszynowym. Nie jest jednak tajemnicą, że wśród zawodowych imigrantów nie są to wcale najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązania. Ludność napływowa, która ma ambicje do rozwijania kariery zawodowej i podjęcia pracy w Chorwacji, najczęściej stawia właśnie na turystykę, która szczególnie w sezonie letnim rośnie w siłę, oferując mnóstwo miejsc pracy dla cudzoziemców. Spore szanse zatrudnienia mają także osoby gotowe do podjęcia pracy w rolnictwie. Najczęściej będzie to jednak praca sezonowa przy uprawie, zbiorach warzyw i owoców, a także w gospodarstwach. 

 

Nie oznacza to jednak, że Chorwacja nie pozostawia przestrzeni dla osób, które są gotowe postawić wszystko na jedną kartę i przeprowadzić się na stałe do tego turystycznego raju. Największe szanse będą miały bez wątpienia osoby ze specjalistycznym wykształceniem i doświadczeniem w branży. 

 

Chorwacki rynek pracy oferuje wiele miejsc dla inżynierów czy kierowników w branży budowlanej, a także managerów czy informatyków. 

 

Pamiętaj! 

 

Stopa bezrobocia w Chorwacji plasuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W listopadzie 2022 roku wynosiła ona dokładnie 6,7 proc. W związku z takim stanem rzeczy, wiele młodych Chorwatów decyduje się na emigrację zarobkową i opuszczenie rodzimych stron. 

 

A jak wyglądała sytuacja kilka miesięcy wcześniej? Po trzech pierwszych miesiącach 2022 roku bezrobocie w Chorwacji plasowało się na poziomie 6,5 proc., przy czym stopa bezrobocia w UE w marcu 2022 roku wynosiła dokładne 6,2 proc. 

 

Koszty życia w Chorwacji

 

Z punktu widzenia przeciętnego emigranta ceny w Chorwacji wydają się być całkiem przystępne. Nie będzie jednak zaskoczeniem, że te będą znacznie wyższe w rejonach turystycznych, a dodatkowo odnotują znaczny wzrost w okresie wakacyjnym. Często mówi się, że Chorwacja jest specyficznym krajem, który okazuje się być całkiem niedrogi dla przyjezdnych, ale coraz droższy dla miejscowych. W porównaniu do zarobków w Chorwacji koszty życia niestety nie należą do najniższych. 

 

Z największym wydatkiem muszą liczyć się osoby zaopatrujące się w towary importowane czy chociażby planujące zakup drobnej elektroniki czy nawet samochodu. Bardzo często o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem stosowanym przez Chorwatów jest nabycie towaru za granicą i sprowadzenie go do kraju. Niemniej, z największym wydatkiem standardowo będzie wiązał się wynajem mieszkania. Polacy, którzy zamierzają podjąć pracę w Chorwacji i poszukują samodzielnego lokum do wynajęcia, muszą przygotować budżet opiewający na co najmniej 550 euro miesięcznie. Cena wynajmu będzie oczywiście znacznie różniła się w zależności od miasta, odległości od centrum czy chociażby standardu samego mieszkania. Apartament z jedną sypialnią niedaleko centrum Zagrzebia to wydatek rzędu 650 euro. 

 

Praca Chorwacja – gdzie szukać ofert?

 

Mimo stosunkowo ograniczonych możliwości, jakie oferuje tutejszy rynek pracy osobom, które interesuje stała praca w Chorwacji, mogą one poszukiwać jej na kilka sposobów. Gdzie dostępne są oferty pracy w Chorwacji? Jak ich szukać? Najpopularniejszym sposobem będzie oczywiście skorzystanie z licznych portali internetowych publikujących ogłoszenia pracodawców. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z agencji pracy, która nie tylko pomoże wybrać odpowiednią ofertę, ale bardzo często okaże się także sporym wsparciem podczas procesu rekrutacyjnego. Europejczycy poszukujący etatu w Chorwacji mogą skorzystać także ze wsparcia EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia, które pomagają w przepływie pracowników pomiędzy europejskimi krajami. Alternatywą dla tej drogi poszukiwania pracy w Chorwacji będą także publiczne służby zatrudnienia, czyli urzędy pracy gromadzące oferty pracy lokalnych przedsiębiorców. Tutaj należy jednak mieć na uwadze, że najczęściej będą to stanowiska dla osób z komunikatywną znajomością języka chorwackiego. 

 

Praca w Chorwacji bez języka

 

Językiem urzędowym w Chorwacji jest język chorwacki. Powszechnie używanym językiem obcym jest także angielski, którym płynnie posługują się przede wszystkim młodsze pokolenia i osoby w większych miejscowościach turystycznych. Wybierając się więc do Chorwacji jako turyści, możemy mieć pewność, że bez problemu uda nam się porozumieć z tutejszą ludnością. A jak wygląda to w przypadku osób pragnących rozwijać swoją karierę zawodową na chorwackim rynku pracy? Czy praca Chorwacja bez języka jest w ogóle możliwa? 

 

Osoby nieznające języka chorwackiego, a biegle posługujące się językiem angielskim, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy sezonowej. Animatorzy, kelnerzy czy pomoce kuchenne – na tych stanowiskach bez problemu odnajdą się osoby, które w lokalnym języku znają jedynie kilka podstawowych zwrotów. Imigranci zainteresowani dobrą pracą na wyższych stanowiskach muszą liczyć się jednak z wymaganiem bardzo dobrej znajomości języka chorwackiego. 

 

Praca w Chorwacji dla Polaków

 

Jesteś zainteresowany podjęciem zatrudnienia w Chorwacji? Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: praca Chorwacja dla Polaków? Gdzie szukać zatrudnienia? Przewodnicy, przedstawiciele biur podróży czy lektorzy języków obcych – to właśnie stanowiska, które leżą w kręgu zainteresowań Polaków przybywających do Chorwacji. Dla osób gotowych do podjęcia pracy sezonowej i chcących podreperować nieco domowy budżet, świetną okazją do realizacji planów może być zatrudnienie w hotelarstwie czy gastronomii. Obsługa recepcji, sprzątanie czy kelnerzy i pomoce kuchenne, a także pracownicy obsługujący liczne centra rozrywki i główne atrakcje turystyczne – to właśnie tam bez problemu znajdą pracę w Chorwacji Polacy poszukujący pracy wakacyjnej. 

 

Pamiętaj! 

 

Podejmując pracę sezonową w Chorwacji, bardzo często możemy liczyć na dodatkowe profity ze strony pracodawcy, takie jak wyżywienie czy gwarancja zakwaterowania. 

 

Praca Chorwacja – formalności przed i po przyjeździe

 

Polacy wybierający się do Chorwacji w celach turystycznych nie muszą przejmować się żadnymi formalnościami – wystarczy jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Po wejściu w życie Ustawy o Cudzoziemcach obywatele Polski mogą przebywać i pracować w Chorwacji do 90 dni bez pozwolenia na pobyt i pracę. Przy tym warto jednak pamiętać, że na terenie kraju istnieje obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że jeśli zamieszkamy w Chorwacji na własną rękę, konieczne będzie zgłoszenie się w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy do posterunku policji w celu zameldowania (w przypadku mieszkania w hotelu czy pensjonacie obowiązek ten spoczywa na gospodarzu). Osoby, które planują pobyt dłuższy niż 3 miesiące, będą musiały podjąć dodatkowe kroki. 

 

Pamiętaj! 

 

W ciągu 8 dni po upływie 3-miesięcznego pobytu na terytorium Chorwacji, konieczne jest zgłoszenie tymczasowego pobytu w określonym celu – np. w celu podjęcia pracy. Zgłoszenia można dokonać na posterunku policji odpowiednim ze względu na miejsce pobytu. 

 

Polacy planujący podjęcie pracy w Chorwacji i dłuższy pobyt na terytorium kraju powinni pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Dotyczy ona uzyskania tzw. numeru OIB, który jest odpowiednikiem polskiego PESEL-u. Numer ten będzie niezbędny zarówno do otworzenia konta w banku, podłączenia internetu czy chociażby wspomnianego podjęcia zatrudnienia w kraju. Numer można uzyskać w miejscowym urzędzie skarbowym. 

 

Zarobki w Chorwacji

 

Koszty życia w kraju, który leży w obszarze naszych zainteresowań, to jedno. Podejmując jednak decyzję o emigracji zarobkowej, warto przeprowadzić dokładne rozeznanie na rynku i zapoznać się chociażby z kwestią wynagrodzenia, na jakie możemy liczyć w danym państwie. Jak kształtują się zarobki w Chorwacji? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w tym kraju? 

 

Zarobki Chorwacja i ich wysokość dla wielu z nas mogą okazać się nieco zaskakujące, a jednocześnie porównywalne ze stawkami, na jakie możemy liczyć w Polsce. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie netto w Chorwacji wyniosło 3750 HRK, co w przeliczeniu daje niespełna 500 euro. Nie oznacza to jednak, że obcokrajowcy nie mają szansy na znalezienie pracy gwarantującej o wiele lepsze warunki. Szacuje się, że przeciętne wynagrodzenie w Chorwacji jest jednak znacznie wyższe i wynosi nieco ponad 1500 euro.

 

Nie będzie żadnym zaskoczeniem fakt, że na największe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w branży IT oraz marketingu i reklamie. Tutaj miesięczne zarobki oscylują w granicy 8000 HRK miesięcznie. Bardzo dobrze zarabia się także w budownictwie (6800 HRK miesięcznie) oraz w branży finansów i bankowości (około 6600 HRK miesięcznie). Na nieco niższe, ale wciąż bardzo dobre wynagrodzenia mają szanse osoby zatrudnione w ochronie zdrowia, a także w transporcie i logistyce. 

 

Z dostępnych danych z grudnia 2022 roku wynika, że średnie roczne wynagrodzenie w Chorwacji wyniosło 249,730 HRK, natomiast najwięcej pracowników może liczyć na zarobki w wysokości 127,901 HRK rocznie. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Specjalista ds. MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Nawiązywanie i utrzymywanie trwałych relacji z klientami i agentami; Przygotowywanie kalkulacji ofert wyjazdów dla grup i draftów umów związanych z realizacją usługi; Komunikacja z dostawcami usług w destynacjach dotycząca zakresu usług dla grup; Przygotowywanie...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 06.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.