Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?

Praca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?

 
Praca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?

Zgodnie ze statystykami CKE w 2024 roku do matury przystąpiło około 263 tys. osób. Do egzaminu maturalnego najczęściej przystępują osoby kończące naukę w szkole średniej: liceum, technikum bądź szkołę branżową II stopnia. Nazywana egzaminem dojrzałości, wciąż uznawana jest za przepustkę do życia zawodowego. Czy osoby, które nie przystąpiły do matury albo jej nie zdały, mają szansę na zatrudnienie i dobre wynagrodzenie? Bez wątpienia brak matury wpływa na szukanie pracy. Podpowiadamy, jakie zawody można wykonywać bez matury i ile wynosi w nich przeciętna pensja brutto.

 

Spis treści

Czy brak matury bardzo utrudnia znalezienie pracy? Jak wpływa na zarobki?

 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rynek pracy w Polsce uległ znaczącym zmianom. Posiadanie dyplomu  w wielu przypadkach przestaje być najważniejsze. Są branże, w których największą zaletą pracownika stały się umiejętności praktyczne. Przy dobrze udokumentowanym doświadczeniu, np. w postaci portfolio, listów rekomendacyjnych czy chodźmy w postaci dobrego CV, strony internetowej, profilu w mediach społecznościowych ukazującym dorobek itp., kwestia ukończenia konkretnej szkoły lub studiów, a nawet matura mogą mieć drugorzędne znaczenie. Skąd ta zmiana podejścia? Niewątpliwie przyczyniła się do tego obserwowana w wielu dziedzinach nadwyżka edukacyjna pokolenia millenialsów, którzy mimo ukończenia szkoły lub studiów kierunkowych często mieli kłopoty ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w wielu przypadkach wykształcenie absolwentów nie współgra z zapotrzebowaniem lokalnych i ponadlokalnych rynków pracy. W efekcie stale wzrasta znaczenie umiejętności praktycznych i doświadczenia jako wyróżników najlepszych kandydatów na rynku pracy.

 

Co prawda matura wciąż uważana jest za standard, niemniej jej brak nie przekreśla pracy w dobrze płatnej profesji. Niemniej, w czasie szukania pracy warto przygotować się na pytanie o brak matury. Jeśli rekruter o nią zapyta, warto uzasadnić, dlaczego nie przystąpiłeś / przystąpiłaś do egzaminu dojrzałości, a także czy planujesz uzupełnić wykształcenie w przyszłości. Warto dobrze zastanowić się nad swoimi odpowiedziami. Pamiętaj, że umiejętność obronienia swojego punktu widzenia to także zaleta, którą można zapunktować w czasie rozmowy o pracę.

 

Co ważne, niezdanie matury wcale nie musi oznaczać braku możliwości kontynuowania kształcenia. Abiturient planuje studia i karierę związaną z wybranym kierunkiem, natomiast osoba bez matury może zdecydować się na kształcenie, które przygotuje do wykonywania konkretnego zawodu np. szkoły policealnej albo szkoły branżowej. Szkoły branżowe są dostępne dla osób z wykształceniem podstawowym. Z kolei żeby zapisać się do szkoły policealnej, nie trzeba mieć matury, wystarczy dyplom ukończenia szkoły na poziomie średnim.

 

Dlaczego warto wybrać szkołę branżową? Tego typu placówki pozwalają zyskać przewagę na rynku pracy – ze względu na konkretne umiejętności absolwenci często mogą szybko znaleźć pracę np. w jednym z zawodów deficytowych na rynku pracy.

 

 

Nieźle płatne zawody bez matury

 

W niektórych zawodach egzamin dojrzałości nie jest wymagany. Posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole branżowej lub szkole policealnej, można wykonywać perspektywiczny zawód, który przynosi dobre zarobki. Poniżej przestawiamy listę profesji, na które jest popyt na rynku pracy, a do wykonywania których nie musisz mieć matury oraz wykształcenia wyższego.

 

  • Asystentka stomatologiczna

 

W tym zawodzie wymagane są uprawnienia do wykonywania zawodu (dwa semestry w szkole policealnej), a nie egzamin maturalny. Najlepiej wynagradzane asystentki zarabiają powyżej 5500 złotych miesięcznie.

 

  • Opiekunka osób starszych

 

Opiekun osoby starszej może zarobić około 5500 złotych na miesiąc. Taka osoba nie posiada kwalifikacji medycznych czy lekarskich, dlatego kurs i specjalistyczne wykształcenie nie są wymogiem. Mimo to warto zdecydować się na kurs medyczny, który podniesie kwalifikacje, a tym samym – zaufanie potencjalnych pracodawców.

 

  • Kelner

 

Praca na stanowisku kelnera daje przeciętne zarobki rzędu od nieco poniżej 4000 do ponad 5000 złotych plus ewentualne napiwki. Znaczenie mają kwalifikacje i doświadczenie, dlatego warto wybrać specjalny kurs kelnerski lub szkolenie.

 

  • Fryzjer

 

Branża beauty oznacza ciekawe wyzwania zawodowe i zarobki zwykle od 3000 do ponad 5000 złotych. Tutaj niezbędne jest jednak kierunkowe wykształcenie. Kwalifikacje zawodowe oferuje szkoła branżowa I stopnia lub technikum fryzjerskie, dostępne są też różnego rodzaju kursy doszkalające.

 

  • Technik masażysta

 

Starzejące się społeczeństwo i coraz częściej pojawiające się wady postawy u dzieci sprawiają, że technik masażysta to jeden z przyszłościowych zawodów. Uprawnienia można uzyskać w trakcie dwuletniego toku nauki w szkole policealnej. Miesięczne zarobki w tej branży mogą wynosić około 4000-5000 zł.

 

 

Gdzie szukać pracy bez matury?

 

Na rynku dostępna jest praca w wielu branżach, w których wyniki matury lub jej brak nie mają znaczenia. Usługi kosmetyczne, fryzjerstwo, branża budowlana, gastronomia i hotelarstwo, fotografia, florystyka… Szansę na pracę np. w ramach freelancingu mają też programiści czy graficy komputerowi bez wykształcenia kierunkowego. Wybór jest duży, trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać aktualnych ofert.

 

W zależności od tego, w jaką branżę celujesz, na początek warto przejrzeć ogłoszenia online i ustawić Job Alert dla wybranych zawodów. Dodatkowo możesz szukać pracy lokalnie, np. odwiedzić okoliczne restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne czy firmy budowlane i tam zostawić swoje CV lub bezpośrednio porozmawiać z osobą odpowiedzialną na nabór pracowników.

 

Jeszcze jedną opcją, jaką warto rozważyć, jest samozatrudnienie. W niektórych branżach takich jak fotografia, kosmetyka czy fryzjerstwo, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być własna działalność gospodarcza.

 

Czytaj także: Mobilny salon kosmetyczny – o czym musisz wiedzieć, by założyć działalność?

 

Praca bez matury – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie można podjąć zawody bez egzaminu maturalnego?

 

Zawody, w których zdany egzamin maturalny nie ma znaczenia, to m.in. asystentka stomatologiczna, opiekunka osób starszych, kosmetyczka, kelner. Zatrudnienie można znaleźć także w branży budowlanej,  branży beauty i branży IT.

 

  • Kiedy matura jest niezbędna?

 

Matura jest wymagana w czasie starania się o przyjęcie na studia. Świadectwo maturalne niezbędne jest też w przypadku niektórych zawodów, na przykład takich jak lekarz, nauczyciel czy prawnik.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?