Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca 9 godzin dziennie – aspekty prawne, przerwy

Praca 9 godzin dziennie – aspekty prawne, przerwy

 
Praca 9 godzin dziennie – aspekty prawne, przerwy

Czy szef ma prawo rozpisywać grafiki pracy po 9 godzin dziennie, jeśli pracownicy nie mają nic przeciwko, a dodatkowa godzina jest wynagradzana? Co o takiej sytuacji mówi Kodeks pracy? Czy dodatkowe 60 minut należy traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych?

 

Praca 9 godzin dziennie a Kodeks pracy

 

W podstawowym systemie czasu pracy, który jest najczęściej wybieranym w Polsce, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Osoba pracująca codziennie o godzinę dłużej niż przewiduje system podstawowy, tygodniowo pracowałaby średnio nie 40, a 45 godzin. To wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Dopuszczalna jest oczywiście praca w godzinach nadliczbowych, ale pod pewnymi warunkami, przede wszystkim nie powinno się jej planować i wpisywać w harmonogram.

Pracodawca, jeśli jest to uzasadnione rodzajem lub organizacją pracy, może także wprowadzić system równoważny, w którym dobowy wymiar czasu pracy to maksymalnie 12 godzin w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Co ważne jednak, przedłużony dobowy wymiar musi być w tym systemie równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Tu zatem również wyklucza się wprowadzenie pracy przez 5 dni w tygodniu po 9 godzin dziennie.

 

Praca po 9 godzin dziennie a nadgodziny


Zgodnie z Kodeksem pracy praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna wyłącznie w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

Do szczególnych potrzeb nie zalicza się 9-godzinnego czas działania zakładu. Są to wyłącznie specjalne, niecodzienne okoliczności. Można zapowiedzieć pracę nadliczbową z wyprzedzeniem, np. w księgowości przy zamykaniu kwartału czy w sklepie przy remanencie, ale nie należy takich zadań w dodatkowych godzinach planować jako stałe.

Jakie zatem możliwości ma pracodawca, który np. prowadzi punkt usługowy otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 19:00? Czy istnieje rozwiązanie umożliwiające ustalenie czasu pracy 9 godzin dziennie?

 

Przerwa w pracy 9-godzinnej

 

Jednym z rozwiązań w sytuacji pracy ponad 8 godzin dziennie jest wprowadzenie przerwy. Kp dopuszcza taką możliwość. Zgodnie z art. 141:
§ 1. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
§ 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Godzinna przerwa w pracy 9-godzinnej jest nieodpłatna i nie wlicza się do czasu pracy, a więc finalnie mówimy o 8-godzinnym dniu. Pracownicy mogliby odbierać wolne 60 minut w różnych porach, co zapewniłoby ciągłość działalności firmy w godzinach jej otwarcia.

Przerwa w pracy to jednak tylko jedno z dopuszczalnych rozwiązań. Pracodawca może bowiem również zatrudniać pracowników w podstawowym, 8-godzinnym systemie z różnymi przedziałami pracy bądź wybrać umowy na niepełny etat, jako uzupełnienie brakujących godzin pełnoetatowych pracowników. Zgodny z zasadami Kodeksu pracy będzie również system równoważny, gdzie praca po 9 godzin w niektóre dni zostanie zrównoważona czasem wolnym w pozostałe dni.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?