Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca 9 godzin dziennie – aspekty prawne, przerwy

Praca 9 godzin dziennie – aspekty prawne, przerwy

 
Praca 9 godzin dziennie – aspekty prawne, przerwy

Czy szef ma prawo rozpisywać grafiki pracy po 9 godzin dziennie, jeśli pracownicy nie mają nic przeciwko, a dodatkowa godzina jest wynagradzana? Co o takiej sytuacji mówi Kodeks pracy? Czy dodatkowe 60 minut należy traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych?

 

Praca 9 godzin dziennie a Kodeks pracy

 

W podstawowym systemie czasu pracy, który jest najczęściej wybieranym w Polsce, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Osoba pracująca codziennie o godzinę dłużej niż przewiduje system podstawowy, tygodniowo pracowałaby średnio nie 40, a 45 godzin. To wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Dopuszczalna jest oczywiście praca w godzinach nadliczbowych, ale pod pewnymi warunkami, przede wszystkim nie powinno się jej planować i wpisywać w harmonogram.

Pracodawca, jeśli jest to uzasadnione rodzajem lub organizacją pracy, może także wprowadzić system równoważny, w którym dobowy wymiar czasu pracy to maksymalnie 12 godzin w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Co ważne jednak, przedłużony dobowy wymiar musi być w tym systemie równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Tu zatem również wyklucza się wprowadzenie pracy przez 5 dni w tygodniu po 9 godzin dziennie.

 

Praca po 9 godzin dziennie a nadgodziny


Zgodnie z Kodeksem pracy praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna wyłącznie w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

Do szczególnych potrzeb nie zalicza się 9-godzinnego czas działania zakładu. Są to wyłącznie specjalne, niecodzienne okoliczności. Można zapowiedzieć pracę nadliczbową z wyprzedzeniem, np. w księgowości przy zamykaniu kwartału czy w sklepie przy remanencie, ale nie należy takich zadań w dodatkowych godzinach planować jako stałe.

Jakie zatem możliwości ma pracodawca, który np. prowadzi punkt usługowy otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 19:00? Czy istnieje rozwiązanie umożliwiające ustalenie czasu pracy 9 godzin dziennie?

 

Przerwa w pracy 9-godzinnej

 

Jednym z rozwiązań w sytuacji pracy ponad 8 godzin dziennie jest wprowadzenie przerwy. Kp dopuszcza taką możliwość. Zgodnie z art. 141:
§ 1. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
§ 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Godzinna przerwa w pracy 9-godzinnej jest nieodpłatna i nie wlicza się do czasu pracy, a więc finalnie mówimy o 8-godzinnym dniu. Pracownicy mogliby odbierać wolne 60 minut w różnych porach, co zapewniłoby ciągłość działalności firmy w godzinach jej otwarcia.

Przerwa w pracy to jednak tylko jedno z dopuszczalnych rozwiązań. Pracodawca może bowiem również zatrudniać pracowników w podstawowym, 8-godzinnym systemie z różnymi przedziałami pracy bądź wybrać umowy na niepełny etat, jako uzupełnienie brakujących godzin pełnoetatowych pracowników. Zgodny z zasadami Kodeksu pracy będzie również system równoważny, gdzie praca po 9 godzin w niektóre dni zostanie zrównoważona czasem wolnym w pozostałe dni.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!