Szkolenie przeciwpożarowe - co to jest?
Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia bhp i ppoż.
Szkolenie ppoż. pracowników to jedno z obowiązkowych szkoleń, którego organizacja spoczywa na barkach pracodawcy. Podczas tego rodzaju szkolenia pracownicy nauczą się, jak prawidłowo zachować się w razie pożaru, jak wezwać pomoc i jakie czynność wykonać, zanim opuszczą obiekt.
Głównym celem szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest informowanie, co może powodować pożar (np. przeciążenie instalacji elektrycznej) oraz jak sobie z tym radzić, jak sprawnie podjąć ewakuację, jak opanować ogień i zminimalizować straty.
Szkolenie ppoż. dla pracowników i pracodawców
Każdy pracodawca i pracownik powinien przejść szkolenie ppoż. Za szkolenie przeciwpożarowe pracowników odpowiada pracodawca. Z kolei o szkolenie ppoż. dla pracodawców powinni zadbać sami zainteresowani.
Szkolenia z zakresu ppoż. wykonuje zazwyczaj inspektor, ale może to być także specjalista ochrony przeciwpożarowej. Inspektor może wykonywać czynności, które nawiązują głównie do ochrony ppoż. w zakresie obowiązków właścicieli budynków, terenów, bądź obiektów. Specjalista z kolei ma rozszerzone kwalifikacje w ramach podejmowania działań dotyczących pól organizacji ochrony ppoż., wykraczające poza kompetencje inspektora. Aby zostać inspektorem, trzeba zrobić kurs inspektora ppoż., który można odbyć, gdy ma się tytuł technika pożarnictwa lub inżyniera pożarnictwa. Z kolei, aby zostać specjalistą ppoż., należy także wykazać się poprzednio wymienionym tytułem i ukończyć kurs specjalisty ds. ppoż.
Przepisy ppoż. w zakładzie pracy
Każdy zakład pracy powinien zatwierdzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego i zaznajomić z nią wszystkich pracowników w firmie. W tworzeniu przepisów wewnętrznych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego należy opierać się na zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Ppoż. w zakładzie pracy powinien kontrolować inspektor ppoż.
Inspektor ochrony przeciwpożarowej doradza pracodawcy w sprawach związanych z przestrzeganiem wymogów techniczno-budowlanych, instalacyjnych, a także technologicznych. Na jego barkach spoczywa także doradztwo związane z wyposażeniem budynku w sprzęt ppoż. Co ważne, uprawnienia ppoż. inspektora, zobowiązują go do dokonywania także napraw i konserwacji np. gaśnic, opracowania procedur na wypadek akcji ratowniczej, zapoznania pracowników z przepisami, prowadzenia szkoleń wewnętrznych i kursu ppoż. oraz tym podobnych.
Czy szkolenia ppoż. są obowiązkowe?
Szkolenia przeciwpożarowe są obowiązkiem pracodawcy. Bhp i ppoż. to najważniejszy punkt szkoleniowy dla pracowników rozpoczynających pracę w nowym zakładzie pracy. Każdy pracodawca oraz właściciel budynku zobowiązany jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych bhp i tym samym zapewnienia ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też zgodnie z artykułem 4. ustęp 1. ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej pracodawca/właściciel budynku musi zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, a także ustalić, w jaki sposób postępować w przypadku pożaru, klęski żywiołowej lub innych zagrożeń występujących miejscowo. Wszyscy pracownicy w ramach szkolenia BHP uzyskują podstawowe informacje w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.
Ustawa ppoż.
Najistotniejsze informacje i regulacje związane z zasadami ochrony przeciwpożarowej znajdują się w ustawie ppoż., czyli ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Dodatkowe informacje można także odnaleźć w aktach wykonawczych do ww. ustawy tj. rozporządzeniach ministrów spraw wewnętrznych i administracji, środowiska, gospodarki, transportu i gospodarki wodnej oraz rolnictwa i rozwoju wsi.
Ustawa ppoż. informuje, że ochrona przeciwpożarowa polega na wykonywaniu czynności związanych z przestrzeganiem nakazów oraz zakazów, które objęte są ustawą i kontrolowane przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
Ochrona ppoż. w największym skrócie skupia się na zapobieganiu pożarom. W kolejnym kroku, gdy dojdzie do zdarzenia pożarowego ochrona ppoż. to minimalizacja szkód oraz doprowadzenie do jak najmniejszych kosztów usunięcia szkody. Ważny aspekt to także zapewnienie sił i środków, by zapobiegać i likwidować szkody.
W Polsce organ odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową to minister spraw wewnętrznych i administracji. W jego gestii leży zapewnienie środków i sił niezbędnych do prawidłowej ochrony przeciwpożarowej.