Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ppoż. (ochrona przeciwpożarowa) - podstawowe informacje

Ppoż. (ochrona przeciwpożarowa) - podstawowe informacje

 
Ppoż. (ochrona przeciwpożarowa) - podstawowe informacje

Szkolenie przeciwpożarowe - co to jest?

 

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia bhp i ppoż.

 

Szkolenie ppoż. pracowników to jedno z obowiązkowych szkoleń, którego organizacja spoczywa na barkach pracodawcy. Podczas tego rodzaju szkolenia pracownicy nauczą się, jak prawidłowo zachować się w razie pożaru, jak wezwać pomoc i jakie czynność wykonać, zanim opuszczą obiekt.

 

Głównym celem szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest informowanie, co może powodować pożar (np. przeciążenie instalacji elektrycznej) oraz jak sobie z tym radzić, jak sprawnie podjąć ewakuację, jak opanować ogień i zminimalizować straty.

 

Szkolenie ppoż. dla pracowników i pracodawców

 

Każdy pracodawca i pracownik powinien przejść szkolenie ppoż. Za szkolenie przeciwpożarowe pracowników odpowiada pracodawca. Z kolei o szkolenie ppoż. dla pracodawców powinni zadbać sami zainteresowani.

 

Szkolenia z zakresu ppoż. wykonuje zazwyczaj inspektor, ale może to być także specjalista ochrony przeciwpożarowej. Inspektor może wykonywać czynności, które nawiązują głównie do ochrony ppoż. w zakresie obowiązków właścicieli budynków, terenów, bądź obiektów. Specjalista z kolei ma rozszerzone kwalifikacje w ramach podejmowania działań dotyczących pól organizacji ochrony ppoż., wykraczające poza kompetencje inspektora. Aby zostać inspektorem, trzeba zrobić kurs inspektora ppoż., który można odbyć, gdy ma się tytuł technika pożarnictwa lub inżyniera pożarnictwa. Z kolei, aby zostać specjalistą ppoż., należy także wykazać się poprzednio wymienionym tytułem i ukończyć kurs specjalisty ds. ppoż.


Przepisy ppoż. w zakładzie pracy

 

Każdy zakład pracy powinien zatwierdzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego i zaznajomić z nią wszystkich pracowników w firmie. W tworzeniu przepisów wewnętrznych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego należy opierać się na zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Ppoż. w zakładzie pracy powinien kontrolować inspektor ppoż.

 

Inspektor ochrony przeciwpożarowej doradza pracodawcy w sprawach związanych z przestrzeganiem wymogów techniczno-budowlanych, instalacyjnych, a także technologicznych. Na jego barkach spoczywa także doradztwo związane z wyposażeniem budynku w sprzęt ppoż. Co ważne, uprawnienia ppoż. inspektora, zobowiązują go do dokonywania także napraw i konserwacji np. gaśnic, opracowania procedur na wypadek akcji ratowniczej, zapoznania pracowników z przepisami, prowadzenia szkoleń wewnętrznych i kursu ppoż. oraz tym podobnych.

 

Czy szkolenia ppoż. są obowiązkowe?

 

Szkolenia przeciwpożarowe są obowiązkiem pracodawcy. Bhp i ppoż. to najważniejszy punkt szkoleniowy dla pracowników rozpoczynających pracę w nowym zakładzie pracy. Każdy pracodawca oraz właściciel budynku zobowiązany jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych bhp i tym samym zapewnienia ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też zgodnie z artykułem 4. ustęp 1. ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej pracodawca/właściciel budynku musi zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, a także ustalić, w jaki sposób postępować w przypadku pożaru, klęski żywiołowej lub innych zagrożeń występujących miejscowo. Wszyscy pracownicy w ramach szkolenia BHP uzyskują podstawowe informacje w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.

 

Ustawa ppoż.

 

Najistotniejsze informacje i regulacje związane z zasadami ochrony przeciwpożarowej znajdują się w ustawie ppoż., czyli ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Dodatkowe informacje można także odnaleźć w aktach wykonawczych do ww. ustawy tj. rozporządzeniach ministrów spraw wewnętrznych i administracji, środowiska, gospodarki, transportu i gospodarki wodnej oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Ustawa ppoż. informuje, że ochrona przeciwpożarowa polega na wykonywaniu czynności związanych z przestrzeganiem nakazów oraz zakazów, które objęte są ustawą i kontrolowane przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Ochrona ppoż. w największym skrócie skupia się na zapobieganiu pożarom. W kolejnym kroku, gdy dojdzie do zdarzenia pożarowego ochrona ppoż. to minimalizacja szkód oraz doprowadzenie do jak najmniejszych kosztów usunięcia szkody. Ważny aspekt to także zapewnienie sił i środków, by zapobiegać i likwidować szkody.

 

W Polsce organ odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową to minister spraw wewnętrznych i administracji. W jego gestii leży zapewnienie środków i sił niezbędnych do prawidłowej ochrony przeciwpożarowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.