Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pożyczki pozabankowe dla firm – o czym warto wiedzieć?

Pożyczki pozabankowe dla firm – o czym warto wiedzieć?

 
Pożyczki pozabankowe dla firm – o czym warto wiedzieć?

Pożyczki dla przedsiębiorców

 

Wielu przedsiębiorców znalazło lub znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, kiedy własne środki, gromadzone przez firmę nie będą wystarczające na spłatę aktualnych zobowiązań, zakup odpowiednich materiałów. Aby wyjść z opresji i odzyskać płynność finansową, przedsiębiorcy muszą podjąć strategiczne decyzje i wybrać najlepszą opcję na zdobycie kapitału. Często wybór pada na kredyty pozabankowe, pożyczki dla firm. Czy to w pełni bezpieczna opcja? Jakie są wady i zalety tego typu ofert?

 

Pożyczki pozabankowe dla firm – czym są?

 

Jedną z szeroko dostępnych opcji są pożyczki pozabankowe dla firm. Czym się charakteryzują? To pomoc dla tych, którzy nie spełniają restrykcyjnych warunków stawianych przez banki. Żeby podpisać umowę kredytową, zwykle trzeba prowadzić działalność minimum rok, posiadać odpowiednie zabezpieczenie, mieć dobrą zdolność kredytową.

 

Firmy pozabankowe tych wymagań stawiają mniej. Pożyczki przeznaczone są dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki. Wymogi, jakie trzeba spełnić, zazwyczaj dotyczą przekazania bardzo podstawowych danych. Nie jest też wymagany aż tak długi staż działalności.

 

Pożyczki pozabankowe możemy podzielić na:

  • chwilówki – szybka pożyczka dla firm udzielana zazwyczaj na 30 dni na małe sumy,
  • pożyczki ratalne – na wyższe sumy, które trzeba będzie spłacić w ratach.

Pożyczki pozabankowe dla firm – formalności

 

Przy składaniu wniosków o finansowanie zdecydowaną większość ludzi stresuje szereg formalności, jakie trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze. Jednak rynek ofert pożyczkowych jest z każdym dniem większy, a wymagania mniejsze. Ogłoszenia firm to coraz dłuższa lista informacji „czego nie trzeba”: bez zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bez zaświadczeń z urzędu skarbowego, bez poręczycieli. Wszystko zależy jednak od tego, na jak długo chcemy wziąć pożyczkę i na jaką kwotę.

 

Standardowym problemem przedsiębiorców jest też ich historia kredytowa. Bankowy kredyt dla firm bez BIK, czyli weryfikacji innych zadłużeń i historii spłat, jest raczej marzeniem. Z kolei „pożyczka dla firm bez BIK” to hasło reklamowe, mające przyciągnąć klientów, za którymi zazwyczaj stoją wysokie prowizje i odsetki nieproporcjonalnie wyższe niż pożyczona kwota.

 

Kredyty pozabankowe dla firm – wady i zalety

 

Jak każda forma uzależnienia się finansowo od innej instytucji - pożyczki pozabankowe mają swoje plusy i minusy. Do zalet z pewnością należy okres oczekiwania na odpowiedź od firmy pożyczkowej i prawie natychmiastowy przelew gotówki na konto potrzebującego przedsiębiorcy.

 

Jednak należy wziąć pod uwagę także ryzyko zapożyczenia się w firmach pozabankowych. Powinno się je dokładnie sprawdzić - jak długo działają na rynku, jakie inne oferty proponują i jakie mają opinie. Zadłużenie się w prowadzących nieuczciwe praktyki organizacjach może być katastrofalne w skutkach.

 

Kwoty pożyczane w parabankach nie będą też tak wysokie, jak w przypadku kredytów bankowych. Trzeba pamiętać, że im mniej warunków do spełnienia przy składaniu wniosków, tym nasza pożyczka może być droższa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    8 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    9 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.