Pożyczka z zakładu pracy jest niezłą alternatywą dla kredytu bankowego czy chwilówek z nie do końca pewnych źródeł. Największą zaletą pożyczki z pracy jest niskie oprocentowanie, a czasem nawet jego brak. Do tego dochodzi często dłuższy czas, jaki pracownik ma na spłatę zadłużenia. Komu przysługuje pożyczka zakładowa i co jeszcze warto o niej wiedzieć
Pożyczka z pracy - co to jest i komu przysługuje?
Pracodawca, oprócz regularnie wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, może również wspomóc go w inny sposób. Pożyczka z pracy jest formą finansowego wsparcia podwładnych, które udzielane jest zazwyczaj w celu pokrycia potrzeb mieszkaniowych. Pożyczka mieszkaniowa z zakładu pracy może zostać wówczas wykorzystana na wykup czy chociażby remont mieszkania. Może się jednak zdarzyć, że świadczenie zostanie udzielone także z uwagi na trudną sytuację finansową pracownika, niekoniecznie związaną z kwestiami mieszkaniowymi.
Warto wiedzieć, że wsparcie to może mieć także formę pożyczki bezzwrotnej z zakładu pracy. Wszystko zależy od zapisów w regulaminie. To w tym dokumencie powinna znaleźć się także maksymalna wysokość pomocy finansowej, ewentualne oprocentowanie, maksymalny okres spłaty czy warunki umorzenia zobowiązania.
Pożyczka z miejsca pracy finansowana może być z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ZFŚS wsparcie finansowe może zostać udzielone wyłącznie na cele mieszkaniowe, o czym mówi ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Pożyczka zakładowa a zwolnienie z pracy
Wiele pytań budzi kwestia: pożyczka zakładowa a zwolnienie z pracy. Czy w przypadku ustania stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do spłaty świadczenia, jakie otrzymał z ZFŚS? Czy z chwilą, gdy otrzymuje się wypowiedzenie z pracy, pożyczka podlega zwrotowi? Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości - nawet jeśli przyczyna rozwiązania umowy leży w całości po stronie pracodawcy, a pożyczka nie miała formy bezzwrotnej, pracownik musi oddać pieniądze, jakie otrzymał z zakładu pracy. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie w regulaminie znalazł się zapis mówiący o tym, że zwolnionemu pracownikowi umarza się pożyczkę. Natomiast wszelkie kwestie związane z odroczeniem spłaty długu czy rozłożenia go na raty muszą zostać indywidualnie ustalone z pracodawcą.
Pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze
Sporną kwestią jest także egzekucja środków otrzymanych przez pracownika w ramach świadczeń socjalnych. Jak w świetle prawa wygląda zależność: pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze? Czy dofinansowanie, jakie pracownik otrzymał z Funduszu może zostać zajęte przez komornika? Choć w ustawie o ZFŚS brak konkretnych zapisów odnoszących się do zagadnień potrąceń czy egzekucji tych świadczeń, warto wiedzieć, że nie podlegają one ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy. Dlaczego? Te nie są uważane za składniki wynagrodzenia i nie ma tutaj znaczenia, na jaki cel środki zostały przyznane. W związku z czym pożyczka z zakładu pracy może podlegać zajęciu komorniczemu w całości.
Czy pożyczka z zakładu pracy jest opodatkowana
Przed wystąpieniem z wnioskiem o świadczenie, warto upewnić się, czy pożyczka z zakładu pracy jest opodatkowana. Z zasady, wszelkie pożyczki, które finansowane są z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej czy z ZFŚS nie stanowią dodatkowego przychodu do opodatkowania, ponieważ mają charakter zwrotny. Samo otrzymanie pożyczki nie powoduje u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Zatem odpowiadając na wszelkie wątpliwości dotyczące zagadnienia: pożyczka z zakładu pracy a podatek - ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności prawnych. Nie ma tutaj znaczenia także wysokość świadczenia. Wyjątek będzie stanowiła jednak umorzona pożyczka. Wówczas będziemy mieli do czynienia z przychodem, który w tym przypadku musi zostać objęty podatkiem dochodowym.