Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pożyczka z zakładu pracy - podstawowe informacje

Pożyczka z zakładu pracy - podstawowe informacje

 
Pożyczka z zakładu pracy - podstawowe informacje

Pożyczka z zakładu pracy jest niezłą alternatywą dla kredytu bankowego czy chwilówek z nie do końca pewnych źródeł. Największą zaletą pożyczki z pracy jest niskie oprocentowanie, a czasem nawet jego brak. Do tego dochodzi często dłuższy czas, jaki pracownik ma na spłatę zadłużenia. Komu przysługuje pożyczka zakładowa i co jeszcze warto o niej wiedzieć


Pożyczka z pracy - co to jest i komu przysługuje?


Pracodawca, oprócz regularnie wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, może również wspomóc go w inny sposób. Pożyczka z pracy jest formą finansowego wsparcia podwładnych, które udzielane jest zazwyczaj w celu pokrycia potrzeb mieszkaniowych. Pożyczka mieszkaniowa z zakładu pracy może zostać wówczas wykorzystana na wykup czy chociażby remont mieszkania. Może się jednak zdarzyć, że świadczenie zostanie udzielone także z uwagi na trudną sytuację finansową pracownika, niekoniecznie związaną z kwestiami mieszkaniowymi.

Warto wiedzieć, że wsparcie to może mieć także formę pożyczki bezzwrotnej z zakładu pracy. Wszystko zależy od zapisów w regulaminie. To w tym dokumencie powinna znaleźć się także maksymalna wysokość pomocy finansowej, ewentualne oprocentowanie, maksymalny okres spłaty czy warunki umorzenia zobowiązania.

Pożyczka z miejsca pracy finansowana może być z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ZFŚS wsparcie finansowe może zostać udzielone wyłącznie na cele mieszkaniowe, o czym mówi ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.


Pożyczka zakładowa a zwolnienie z pracy


Wiele pytań budzi kwestia: pożyczka zakładowa a zwolnienie z pracy. Czy w przypadku ustania stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do spłaty świadczenia, jakie otrzymał z ZFŚS? Czy z chwilą, gdy otrzymuje się wypowiedzenie z pracy, pożyczka podlega zwrotowi? Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości - nawet jeśli przyczyna rozwiązania umowy leży w całości po stronie pracodawcy, a pożyczka nie miała formy bezzwrotnej, pracownik musi oddać pieniądze, jakie otrzymał z zakładu pracy. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie w regulaminie znalazł się zapis mówiący o tym, że zwolnionemu pracownikowi umarza się pożyczkę. Natomiast wszelkie kwestie związane z odroczeniem spłaty długu czy rozłożenia go na raty muszą zostać indywidualnie ustalone z pracodawcą.

 

Pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze


Sporną kwestią jest także egzekucja środków otrzymanych przez pracownika w ramach świadczeń socjalnych. Jak w świetle prawa wygląda zależność: pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze? Czy dofinansowanie, jakie pracownik otrzymał z Funduszu może zostać zajęte przez komornika? Choć w ustawie o ZFŚS brak konkretnych zapisów odnoszących się do zagadnień potrąceń czy egzekucji tych świadczeń, warto wiedzieć, że nie podlegają one ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy. Dlaczego? Te nie są uważane za składniki wynagrodzenia i nie ma tutaj znaczenia, na jaki cel środki zostały przyznane. W związku z czym pożyczka z zakładu pracy może podlegać zajęciu komorniczemu w całości.

 

Czy pożyczka z zakładu pracy jest opodatkowana


Przed wystąpieniem z wnioskiem o świadczenie, warto upewnić się, czy pożyczka z zakładu pracy jest opodatkowana. Z zasady, wszelkie pożyczki, które finansowane są z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej czy z ZFŚS nie stanowią dodatkowego przychodu do opodatkowania, ponieważ mają charakter zwrotny. Samo otrzymanie pożyczki nie powoduje u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Zatem odpowiadając na wszelkie wątpliwości dotyczące zagadnienia: pożyczka z zakładu pracy a podatek - ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności prawnych. Nie ma tutaj znaczenia także wysokość świadczenia. Wyjątek będzie stanowiła jednak umorzona pożyczka. Wówczas będziemy mieli do czynienia z przychodem, który w tym przypadku musi zostać objęty podatkiem dochodowym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.