Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Poznań: rynek pracy – aktualna sytuacja

Poznań: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Poznań: rynek pracy – aktualna sytuacja

Poznań to największe i najszybciej rozwijające się miasto województwa wielkopolskiego, a zarazem konkurencyjny ośrodek gospodarczy w skali europejskiej. Bardzo niska stopa bezrobocia, nowoczesne firmy otwarte na pracowników o różnorodnych umiejętnościach i ogromny kapitał ludzki to czynniki, które najlepiej charakteryzują sytuację na tutejszym rynku pracy.

 

Stopa bezrobocia – Poznań


Poznań to serce aglomeracji poznańskiej, która zajmuje ok. 10% województwa wielkopolskiego i jest zamieszkiwana przez ponad milion pięćdziesiąt tysięcy trzysta osób. W aglomeracji zatrudnionych jest 41% wszystkich pracujących w województwie, natomiast udział bezrobotnych to zaledwie 15% (źródło: dane GUS, Statystyczne Vademecum Samorządowca). W samym Poznaniu liczba mieszkańców wynosi 532 tys. Czy duży odsetek poznanian boryka się z brakiem pracy?

Jak wspomniano na wstępie, wskaźnik bezrobocia w stolicy Wielkopolski utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, podobnie jak w województwie.

Stopa bezrobocia na koniec marca 2022 r., zgodnie z danymi GUS, wynosiła:

  • dla Poznania – 1,5%,
  • dla powiatu poznańskiego – 1,5%,
  • dla podregionu poznańskiego – 2,2%,
  • dla województwa wielkopolskiego – 3,1%,
  • dla Polski – 5,4%.


Jak widać, poziom bezrobocia w Poznaniu i okolicy nie jest dużym problemem lokalnej społeczności.

Praca w Poznaniu czeka na osoby z różnym poziomem wykształcenia, doświadczenia, na absolwentów wyższych uczelni, rzemieślników techników… W wielu zawodach szukanie pracy nie powinno przysparzać trudności. Jak dokładnie wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022 w Poznaniu?

 

Barometr zawodów – Poznań

 

Barometr zawodów jest to badanie, w którym znajduje się wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych, a także tych w równowadze względem ofert zatrudnienia. Kto ma więc szanse na pracę w Poznaniu od zaraz, a kto powinien spodziewać się dużej konkurencji w procesie rekrutacyjnym?

 

  • Zawody deficytowe


Mianem zawodów deficytowych określa się te profesje, w przypadku których liczba dostępnych ofert pracy jest większa niż liczba zarejestrowanych w PUP bezrobotnych (w danym zawodzie).

Na poznańskiej liście zawodów z dużym deficytem znajdują się:

  • w branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy samochodów osobowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • w przetwórstwie przemysłowym – pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, przetwórcy mięsa i ryb, tapicerzy,
  • w usługach medycznych – lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
  • w budowlance – murarze i tynkarze, robotnicy budowlani,
  • w hotelarstwie – gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, sprzątaczki i pokojowe,
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących.


Ponadto eksperci rynku pracy wskazali kolejne 55 zawodów deficytowych.


Wakaty znaleźć można w branży IT, e-commerce, centrach usług dla biznesu– jako pracownik sprzedaży internetowej, pracownik telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieter, teleankieter, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, samodzielny księgowy, specjalista ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, specjalista ds. finansowych, specjalista ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

Najwięcej poszukiwanych zawodów znajdziemy w zakładach przetwórstwa przemysłowego o różnych profilach działalności. Praca czeka między innymi na blacharzy i lakierników samochodowych, ceramików przemysłowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów mechaników, monterów oraz operatorów maszyn i urządzeń z uprawnieniami, pracowników poligraficznych, przetwórstwa metali oraz przetwórstwa spożywczego i innych.

W równie dobrej sytuacji zawodowej są ponadto pracownicy budowlani z różnorodnymi uprawnieniami, np. operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie i inni.

Na tym lista się nie kończy. Z brakiem chętnych i spełniających wymagania kandydatów mierzą się pracodawcy w sektorach edukacyjnym, opieki medycznej i usług opiekuńczych, w branży transportowej, handlu i usługach. Warto zapoznać się z pełną listą profesji deficytowych.

 

zawody nadwyżkowe

 

Wykaz zawodów nadwyżkowych jest o wiele krótszy. Na poznańskim rynku zatrudnienia może brakować ofert dla:

  • ekonomistów,
  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • sekretarek i asystentek,
  • socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • techników mechaników.

 

Rozwijające się branże, firmy – Poznań

 

Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo zróżnicowany. Przyciąga nie tylko mieszkańców aglomeracji, ale też dalszych zakątków Polski. Pracodawcy zatrudniają również wielu cudzoziemców. Jakie branże stanowią filary poznańskiej gospodarki?

Za strategiczne sektory uważane są: produkcja zaawansowana technologicznie, BPO/ SSC (Business Process Outsourcing, Shared Services Center), badania i rozwój, działalność wystawiennicza, a także rekreacja i rozrywka. W tych obszarach znaleźć można wiele zawodów deficytowych.

Udział kapitału zagranicznego w poznańskich przedsiębiorstwach jest jednym z największych w kraju. Znajdziemy tu inwestorów m.in. z Niemiec, Japonii, Francji czy Stanów Zjednoczonych – w branży motoryzacyjnej, przetwórstwie spożywczym, branży farmaceutycznej, handlu i na rynku nieruchomości.

Na koniec warto dodać, że działające w Poznaniu firmy, podobnie jak przedsiębiorstwa w całej Polsce i poza jej granicami, doświadczyły trudności w funkcjonowaniu związanych z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi wraz z nią ograniczeniami. Rok 2020 r. przyniósł więc wzrost bezrobocia (w grudniu 2019 r. w urzędzie pracy było zarejestrowanych 3737 mieszkańców Poznania, w grudniu 2020 r. – 7031 osób bezrobotnych). Aktualnie jednak widać pozytywne trendy, co pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości rozwijania kariery zawodowej w Poznaniu.

 

Praca dla Ukraińców

 

bez znajomości języka polskiego


Instytucją oferującą pomoc dla bezrobotnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego jest:
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu
ul. Czarnieckiego 9
61-538 Poznań
tel. 61 8345-640; 61 8345-679
e-mail: kancelaria@poznan.praca.gov.pl

Obywatele Ukrainy, którzy szukają pracy w Polsce, w PUP uzyskają bezpłatną pomoc, informację na temat ofert zatrudnienia, a także dostępnych form wsparcia. Można skontaktować się z konsultantem mówiącym po ukraińsku bezpośrednio z poznańskim urzędem pracy – pod nr tel. (61) 8463828 oraz (61) 8463808 lub zadzwonić na ogólnopolską infolinię – nr 19524.

PUP prowadzi poradnictwo zawodowe, organizuje giełdy i targi pracy, udziela wsparcia w aktywizacji zawodowe i udostępnia oferty pracy. Warto jednak wiedzieć, że z szukania pracowników za pośrednictwem PUP korzysta jedynie część pracodawców. Dlatego dobrze jest przede wszystkim przeglądać ogłoszenia w sieci. Codziennie nowe i aktualne oferty typu praca Poznań są publikowane na praca.pl. Część ogłoszeń jest w języku ukraińskim. Na stronie można również wyszukiwać hasła w tym języku.

Osoby nieznające polskiego mają ograniczone możliwości poszukiwania zatrudnienia, jednak wśród zawodów deficytowych w Poznaniu jest dużo profesji, których wykonywanie nie wymaga biegłego posługiwania się językiem. Chodzi np. o pracę w budowlance czy na różnych stanowiskach w zakładach przemysłowych. Warto jednak zdecydować się na naukę języka polskiego i przyswojenie podstawowych zwrotów, potrzebnych w codziennych rozmowach ze współpracownikami.

 

ze znajomością języka polskiego

 

Niska stopa bezrobocia w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej świadczy o tym, że tutejszy rynek pracy jest otwarty na specjalistów w wielu dziedzinach. Osoby znające język polski mają więc duże szanse na pracę w swoim wyuczonym zawodzie. Warto szukać jej wielotorowo – w Powiatowym Urzędzie Pracy, na portalu z ogłoszeniami o pracę, przez znajomych. Część firm chce pomóc osobom, które uciekły do Polski w związku z rosyjską agresją w Ukrainie i właśnie do nich kieruje swoje oferty.

Warto też wspomnieć, że w Poznaniu działa wiele firm z zagranicznym kapitałem i międzynarodową kadrą. Wiele drzwi, między innymi w branży nowych technologii, otwiera zatem znajomość języka angielskiego.

Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Познань: ринок праці – поточна ситуація

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.