Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Poznań: rynek pracy – aktualna sytuacja

Poznań: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Poznań: rynek pracy – aktualna sytuacja

Poznań to największe i najszybciej rozwijające się miasto województwa wielkopolskiego, a zarazem konkurencyjny ośrodek gospodarczy w skali europejskiej. Bardzo niska stopa bezrobocia, nowoczesne firmy otwarte na pracowników o różnorodnych umiejętnościach i ogromny kapitał ludzki to czynniki, które najlepiej charakteryzują sytuację na tutejszym rynku pracy.

 

Stopa bezrobocia – Poznań


Poznań to serce aglomeracji poznańskiej, która zajmuje ok. 10% województwa wielkopolskiego i jest zamieszkiwana przez ponad milion pięćdziesiąt tysięcy trzysta osób. W aglomeracji zatrudnionych jest 41% wszystkich pracujących w województwie, natomiast udział bezrobotnych to zaledwie 15% (źródło: dane GUS, Statystyczne Vademecum Samorządowca). W samym Poznaniu liczba mieszkańców wynosi 532 tys. Czy duży odsetek poznanian boryka się z brakiem pracy?

Jak wspomniano na wstępie, wskaźnik bezrobocia w stolicy Wielkopolski utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, podobnie jak w województwie.

Stopa bezrobocia na koniec marca 2022 r., zgodnie z danymi GUS, wynosiła:

  • dla Poznania – 1,5%,
  • dla powiatu poznańskiego – 1,5%,
  • dla podregionu poznańskiego – 2,2%,
  • dla województwa wielkopolskiego – 3,1%,
  • dla Polski – 5,4%.


Jak widać, poziom bezrobocia w Poznaniu i okolicy nie jest dużym problemem lokalnej społeczności.

Praca w Poznaniu czeka na osoby z różnym poziomem wykształcenia, doświadczenia, na absolwentów wyższych uczelni, rzemieślników techników… W wielu zawodach szukanie pracy nie powinno przysparzać trudności. Jak dokładnie wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022 w Poznaniu?

 

Barometr zawodów – Poznań

 

Barometr zawodów jest to badanie, w którym znajduje się wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych, a także tych w równowadze względem ofert zatrudnienia. Kto ma więc szanse na pracę w Poznaniu od zaraz, a kto powinien spodziewać się dużej konkurencji w procesie rekrutacyjnym?

 

  • Zawody deficytowe


Mianem zawodów deficytowych określa się te profesje, w przypadku których liczba dostępnych ofert pracy jest większa niż liczba zarejestrowanych w PUP bezrobotnych (w danym zawodzie).

Na poznańskiej liście zawodów z dużym deficytem znajdują się:

  • w branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy samochodów osobowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • w przetwórstwie przemysłowym – pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, przetwórcy mięsa i ryb, tapicerzy,
  • w usługach medycznych – lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
  • w budowlance – murarze i tynkarze, robotnicy budowlani,
  • w hotelarstwie – gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, sprzątaczki i pokojowe,
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących.


Ponadto eksperci rynku pracy wskazali kolejne 55 zawodów deficytowych.


Wakaty znaleźć można w branży IT, e-commerce, centrach usług dla biznesu– jako pracownik sprzedaży internetowej, pracownik telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieter, teleankieter, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, samodzielny księgowy, specjalista ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, specjalista ds. finansowych, specjalista ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

Najwięcej poszukiwanych zawodów znajdziemy w zakładach przetwórstwa przemysłowego o różnych profilach działalności. Praca czeka między innymi na blacharzy i lakierników samochodowych, ceramików przemysłowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów mechaników, monterów oraz operatorów maszyn i urządzeń z uprawnieniami, pracowników poligraficznych, przetwórstwa metali oraz przetwórstwa spożywczego i innych.

W równie dobrej sytuacji zawodowej są ponadto pracownicy budowlani z różnorodnymi uprawnieniami, np. operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie i inni.

Na tym lista się nie kończy. Z brakiem chętnych i spełniających wymagania kandydatów mierzą się pracodawcy w sektorach edukacyjnym, opieki medycznej i usług opiekuńczych, w branży transportowej, handlu i usługach. Warto zapoznać się z pełną listą profesji deficytowych.

 

zawody nadwyżkowe

 

Wykaz zawodów nadwyżkowych jest o wiele krótszy. Na poznańskim rynku zatrudnienia może brakować ofert dla:

  • ekonomistów,
  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • sekretarek i asystentek,
  • socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • techników mechaników.

 

Rozwijające się branże, firmy – Poznań

 

Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo zróżnicowany. Przyciąga nie tylko mieszkańców aglomeracji, ale też dalszych zakątków Polski. Pracodawcy zatrudniają również wielu cudzoziemców. Jakie branże stanowią filary poznańskiej gospodarki?

Za strategiczne sektory uważane są: produkcja zaawansowana technologicznie, BPO/ SSC (Business Process Outsourcing, Shared Services Center), badania i rozwój, działalność wystawiennicza, a także rekreacja i rozrywka. W tych obszarach znaleźć można wiele zawodów deficytowych.

Udział kapitału zagranicznego w poznańskich przedsiębiorstwach jest jednym z największych w kraju. Znajdziemy tu inwestorów m.in. z Niemiec, Japonii, Francji czy Stanów Zjednoczonych – w branży motoryzacyjnej, przetwórstwie spożywczym, branży farmaceutycznej, handlu i na rynku nieruchomości.

Na koniec warto dodać, że działające w Poznaniu firmy, podobnie jak przedsiębiorstwa w całej Polsce i poza jej granicami, doświadczyły trudności w funkcjonowaniu związanych z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi wraz z nią ograniczeniami. Rok 2020 r. przyniósł więc wzrost bezrobocia (w grudniu 2019 r. w urzędzie pracy było zarejestrowanych 3737 mieszkańców Poznania, w grudniu 2020 r. – 7031 osób bezrobotnych). Aktualnie jednak widać pozytywne trendy, co pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości rozwijania kariery zawodowej w Poznaniu.

 

Praca dla Ukraińców

 

bez znajomości języka polskiego


Instytucją oferującą pomoc dla bezrobotnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego jest:
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu
ul. Czarnieckiego 9
61-538 Poznań
tel. 61 8345-640; 61 8345-679
e-mail: kancelaria@poznan.praca.gov.pl

Obywatele Ukrainy, którzy szukają pracy w Polsce, w PUP uzyskają bezpłatną pomoc, informację na temat ofert zatrudnienia, a także dostępnych form wsparcia. Można skontaktować się z konsultantem mówiącym po ukraińsku bezpośrednio z poznańskim urzędem pracy – pod nr tel. (61) 8463828 oraz (61) 8463808 lub zadzwonić na ogólnopolską infolinię – nr 19524.

PUP prowadzi poradnictwo zawodowe, organizuje giełdy i targi pracy, udziela wsparcia w aktywizacji zawodowe i udostępnia oferty pracy. Warto jednak wiedzieć, że z szukania pracowników za pośrednictwem PUP korzysta jedynie część pracodawców. Dlatego dobrze jest przede wszystkim przeglądać ogłoszenia w sieci. Codziennie nowe i aktualne oferty typu praca Poznań są publikowane na praca.pl. Część ogłoszeń jest w języku ukraińskim. Na stronie można również wyszukiwać hasła w tym języku.

Osoby nieznające polskiego mają ograniczone możliwości poszukiwania zatrudnienia, jednak wśród zawodów deficytowych w Poznaniu jest dużo profesji, których wykonywanie nie wymaga biegłego posługiwania się językiem. Chodzi np. o pracę w budowlance czy na różnych stanowiskach w zakładach przemysłowych. Warto jednak zdecydować się na naukę języka polskiego i przyswojenie podstawowych zwrotów, potrzebnych w codziennych rozmowach ze współpracownikami.

 

ze znajomością języka polskiego

 

Niska stopa bezrobocia w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej świadczy o tym, że tutejszy rynek pracy jest otwarty na specjalistów w wielu dziedzinach. Osoby znające język polski mają więc duże szanse na pracę w swoim wyuczonym zawodzie. Warto szukać jej wielotorowo – w Powiatowym Urzędzie Pracy, na portalu z ogłoszeniami o pracę, przez znajomych. Część firm chce pomóc osobom, które uciekły do Polski w związku z rosyjską agresją w Ukrainie i właśnie do nich kieruje swoje oferty.

Warto też wspomnieć, że w Poznaniu działa wiele firm z zagranicznym kapitałem i międzynarodową kadrą. Wiele drzwi, między innymi w branży nowych technologii, otwiera zatem znajomość języka angielskiego.

Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Познань: ринок праці – поточна ситуація

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.