Poznań to największe i najszybciej rozwijające się miasto województwa wielkopolskiego, a zarazem konkurencyjny ośrodek gospodarczy w skali europejskiej. Bardzo niska stopa bezrobocia, nowoczesne firmy otwarte na pracowników o różnorodnych umiejętnościach i ogromny kapitał ludzki to czynniki, które najlepiej charakteryzują sytuację na tutejszym rynku pracy.
Stopa bezrobocia – Poznań
Poznań to serce aglomeracji poznańskiej, która zajmuje ok. 10% województwa wielkopolskiego i jest zamieszkiwana przez ponad milion pięćdziesiąt tysięcy trzysta osób. W aglomeracji zatrudnionych jest 41% wszystkich pracujących w województwie, natomiast udział bezrobotnych to zaledwie 15% (źródło: dane GUS, Statystyczne Vademecum Samorządowca). W samym Poznaniu liczba mieszkańców wynosi 532 tys. Czy duży odsetek poznanian boryka się z brakiem pracy?
Jak wspomniano na wstępie, wskaźnik bezrobocia w stolicy Wielkopolski utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, podobnie jak w województwie.
Stopa bezrobocia na koniec marca 2022 r., zgodnie z danymi GUS, wynosiła:
- dla Poznania – 1,5%,
- dla powiatu poznańskiego – 1,5%,
- dla podregionu poznańskiego – 2,2%,
- dla województwa wielkopolskiego – 3,1%,
- dla Polski – 5,4%.
Jak widać, poziom bezrobocia w Poznaniu i okolicy nie jest dużym problemem lokalnej społeczności.
Praca w Poznaniu czeka na osoby z różnym poziomem wykształcenia, doświadczenia, na absolwentów wyższych uczelni, rzemieślników techników… W wielu zawodach szukanie pracy nie powinno przysparzać trudności. Jak dokładnie wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022 w Poznaniu?
Barometr zawodów – Poznań
Barometr zawodów jest to badanie, w którym znajduje się wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych, a także tych w równowadze względem ofert zatrudnienia. Kto ma więc szanse na pracę w Poznaniu od zaraz, a kto powinien spodziewać się dużej konkurencji w procesie rekrutacyjnym?
-
Zawody deficytowe
Mianem zawodów deficytowych określa się te profesje, w przypadku których liczba dostępnych ofert pracy jest większa niż liczba zarejestrowanych w PUP bezrobotnych (w danym zawodzie).
Na poznańskiej liście zawodów z dużym deficytem znajdują się:
- w branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy samochodów osobowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
- w przetwórstwie przemysłowym – pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, przetwórcy mięsa i ryb, tapicerzy,
- w usługach medycznych – lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
- w budowlance – murarze i tynkarze, robotnicy budowlani,
- w hotelarstwie – gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, sprzątaczki i pokojowe,
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących.
Ponadto eksperci rynku pracy wskazali kolejne 55 zawodów deficytowych.
Wakaty znaleźć można w branży IT, e-commerce, centrach usług dla biznesu– jako pracownik sprzedaży internetowej, pracownik telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieter, teleankieter, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, samodzielny księgowy, specjalista ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, specjalista ds. finansowych, specjalista ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.
Najwięcej poszukiwanych zawodów znajdziemy w zakładach przetwórstwa przemysłowego o różnych profilach działalności. Praca czeka między innymi na blacharzy i lakierników samochodowych, ceramików przemysłowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów mechaników, monterów oraz operatorów maszyn i urządzeń z uprawnieniami, pracowników poligraficznych, przetwórstwa metali oraz przetwórstwa spożywczego i innych.
W równie dobrej sytuacji zawodowej są ponadto pracownicy budowlani z różnorodnymi uprawnieniami, np. operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie i inni.
Na tym lista się nie kończy. Z brakiem chętnych i spełniających wymagania kandydatów mierzą się pracodawcy w sektorach edukacyjnym, opieki medycznej i usług opiekuńczych, w branży transportowej, handlu i usługach. Warto zapoznać się z pełną listą profesji deficytowych.
zawody nadwyżkowe
Wykaz zawodów nadwyżkowych jest o wiele krótszy. Na poznańskim rynku zatrudnienia może brakować ofert dla:
- ekonomistów,
- filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
- pracowników administracyjnych i biurowych,
- sekretarek i asystentek,
- socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- techników mechaników.
Rozwijające się branże, firmy – Poznań
Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo zróżnicowany. Przyciąga nie tylko mieszkańców aglomeracji, ale też dalszych zakątków Polski. Pracodawcy zatrudniają również wielu cudzoziemców. Jakie branże stanowią filary poznańskiej gospodarki?
Za strategiczne sektory uważane są: produkcja zaawansowana technologicznie, BPO/ SSC (Business Process Outsourcing, Shared Services Center), badania i rozwój, działalność wystawiennicza, a także rekreacja i rozrywka. W tych obszarach znaleźć można wiele zawodów deficytowych.
Udział kapitału zagranicznego w poznańskich przedsiębiorstwach jest jednym z największych w kraju. Znajdziemy tu inwestorów m.in. z Niemiec, Japonii, Francji czy Stanów Zjednoczonych – w branży motoryzacyjnej, przetwórstwie spożywczym, branży farmaceutycznej, handlu i na rynku nieruchomości.
Na koniec warto dodać, że działające w Poznaniu firmy, podobnie jak przedsiębiorstwa w całej Polsce i poza jej granicami, doświadczyły trudności w funkcjonowaniu związanych z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi wraz z nią ograniczeniami. Rok 2020 r. przyniósł więc wzrost bezrobocia (w grudniu 2019 r. w urzędzie pracy było zarejestrowanych 3737 mieszkańców Poznania, w grudniu 2020 r. – 7031 osób bezrobotnych). Aktualnie jednak widać pozytywne trendy, co pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości rozwijania kariery zawodowej w Poznaniu.
Praca dla Ukraińców
bez znajomości języka polskiego
Instytucją oferującą pomoc dla bezrobotnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego jest:
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu
ul. Czarnieckiego 9
61-538 Poznań
tel. 61 8345-640; 61 8345-679
e-mail: kancelaria@poznan.praca.gov.pl
Obywatele Ukrainy, którzy szukają pracy w Polsce, w PUP uzyskają bezpłatną pomoc, informację na temat ofert zatrudnienia, a także dostępnych form wsparcia. Można skontaktować się z konsultantem mówiącym po ukraińsku bezpośrednio z poznańskim urzędem pracy – pod nr tel. (61) 8463828 oraz (61) 8463808 lub zadzwonić na ogólnopolską infolinię – nr 19524.
PUP prowadzi poradnictwo zawodowe, organizuje giełdy i targi pracy, udziela wsparcia w aktywizacji zawodowe i udostępnia oferty pracy. Warto jednak wiedzieć, że z szukania pracowników za pośrednictwem PUP korzysta jedynie część pracodawców. Dlatego dobrze jest przede wszystkim przeglądać ogłoszenia w sieci. Codziennie nowe i aktualne oferty typu praca Poznań są publikowane na praca.pl. Część ogłoszeń jest w języku ukraińskim. Na stronie można również wyszukiwać hasła w tym języku.
Osoby nieznające polskiego mają ograniczone możliwości poszukiwania zatrudnienia, jednak wśród zawodów deficytowych w Poznaniu jest dużo profesji, których wykonywanie nie wymaga biegłego posługiwania się językiem. Chodzi np. o pracę w budowlance czy na różnych stanowiskach w zakładach przemysłowych. Warto jednak zdecydować się na naukę języka polskiego i przyswojenie podstawowych zwrotów, potrzebnych w codziennych rozmowach ze współpracownikami.
ze znajomością języka polskiego
Niska stopa bezrobocia w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej świadczy o tym, że tutejszy rynek pracy jest otwarty na specjalistów w wielu dziedzinach. Osoby znające język polski mają więc duże szanse na pracę w swoim wyuczonym zawodzie. Warto szukać jej wielotorowo – w Powiatowym Urzędzie Pracy, na portalu z ogłoszeniami o pracę, przez znajomych. Część firm chce pomóc osobom, które uciekły do Polski w związku z rosyjską agresją w Ukrainie i właśnie do nich kieruje swoje oferty.
Warto też wspomnieć, że w Poznaniu działa wiele firm z zagranicznym kapitałem i międzynarodową kadrą. Wiele drzwi, między innymi w branży nowych technologii, otwiera zatem znajomość języka angielskiego.
Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Познань: ринок праці – поточна ситуація