Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

 
Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Zerwane mosty, zalane drogi i domy, ewakuacja ludności z wielu terenów – z tym borykają się dziś tysiące mieszkańców województw południowej Polski. Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawi się w pracy – ani w najbliższych dniach, ani prawdopodobnie w perspektywie kolejnych. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jakie są obowiązki pracodawcy?

 

Spis treści

Powódź a zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

 

W związku z powodzią, ewakuacją, usuwaniem skutków powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy i prawdopodobnie nie stawi się w niej także w najbliższym czasie. Katastrofa naturalna, jaką jest powódź, to szczególna sytuacja, w której wykonywanie pracy jest niemożliwe, a nieobecność pracownika usprawiedliwiona. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2023 roku, pracownik może skorzystać z tzw. zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej.

 

Kodeks pracy, art. 148:

 

§  1.  Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

 

Co ważne, to pracownik decyduje o sposobie wykorzystania zwolnienia z pracy. Powodem może być zatem powódź i niemożność stawienia się w pracy czy chociażby czynności związane z usuwaniem skutków powodzi. Za taką nieobecność w pracy pracownik uzyskuje wypłatę w wysokości 50% wynagrodzenia.

 

By skorzystać z wolnego, należy złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Pracodawca zaś jest obowiązany, by takiego wolnego udzielić.

 

Zgodnie z art. 148. Kp. czas zwolnienia, do jakiego pracownik ma prawo, tj. 2 dni lub 16 godzin, dotyczy osób zatrudnionych na pełen etat. Z kolei jeśli podwładny jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy:

 

Kodeks pracy, art. 148:

 

§  4.  Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

 

§  5.  Przepis § 1 w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

 

Powódź a urlop na żądanie

 

W nagłej sytuacji każdy pracownik może wykorzystać także urlop na żądanie. 

 

Kodeks pracy, art. 167:

 

§ 2 Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

 

Z urlopu na żądanie można skorzystać w czasie powodzi i w tym celu należy zgłosić ten fakt pracodawcy.

 

Czytaj także: Urlop na żądanie – zasady udzielania

 

Powódź w Polsce – obowiązki pracodawcy

 

Ustawa Kodeks pracy i szereg rozporządzeń chronią pracownika w czasie pracy, a także gdy znajdzie się w szczególnej sytuacji osobistej oraz w przypadku, gdy nieprzewidziana okoliczność narusza działanie całego zakładu pracy. W efekcie powodzi wiele firm w Polsce musiało nagle przerwać działalność. Jakie są obowiązki pracodawców wobec pracowników, gdy przedsiębiorstwo wstrzymuje pracę?

 

  • zamknięta firma

 

Jeśli firma dochodzi do przerwania pracy, np. w efekcie powodzi, a więc okoliczności niezależnej od pracownika i nie wynikającej z jego przewinienia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia postojowego.

 

Kodeks pracy, art. 81:

 

§  1.  Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

 

Co ważne, w czasie przestoju pracodawca może skierować podwładnego do innej odpowiedniej pracy.

 

Powódź w Polsce – jak można pomóc?

 

W wielu miastach organizowane są zbiórki dla powodzian. Do najpotrzebniejszych rzeczy, które można przekazywać na pomoc dla poszkodowanych, należą woda butelkowana, sucha żywność, środki higieniczne, środki czystości. Niekiedy prosi się także o koce. Uwaga! Liczba potrzebnych artykułów zmienia się, co więcej, nieco inne rzeczy potrzebne są w czasie powodzi, a inne już po ustąpieniu fali powodziowej. Zanim zaniesiesz dary do punktu zbiórki, sprawdź w swoim mieście (np. na stronie urzędu miasta lub fundacji charytatywnej), co jest potrzebne!

 

  • Punkty zbiórek dla powodzian:

    • Warszawa – woda butelkowana, suchy prowiant, środki higieniczne – wszystkie urzędy dzielnic, magazyn Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” (brama od ul. Raszyńskiej);
    • Katowice – woda mineralna butelkowana, napoje, żywność długoterminowa, środki czystości, środki higieny osobistej  – Urząd Miasta do 22:00 16 września, następnie: ul. Pocztowa 5 od 7:30 do 20:00, ul. Świdnicka 35a od 7:30 do 20:00 (Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 7);
    • Piotrków Trybunalski – woda butelkowana, żywność długoterminowa, środki higieniczne, koce, śpiwory – 16 września ul. Dmowskiego 47 od 12:00 do 18:00;
    • Kraków – m.in. żywność długoterminowa, woda butelkowana, środki czystości, karimaty, śpiwory, materace, koce, latarki, baterie, ręczniki papierowe, bandaże, opatrunki – najpóźniej od 17 września magazyn straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej) od 9:00 do 20:00. Ponadto osoby chcące pomóc mogą skorzystać z infolinii  885 303 129 (godz. 8.00 do 18.00) oraz kontaktować się na adres e-mail: krakowwspiera@um.krakow.pl;
    • Gdynia – woda butelkowana niegazowana, żywność długoterminowa, środki czystości i materiały higieniczne, karma dla zwierząt, latarki z bateriami, świece naładowane powerbanki, baterie, środki opatrunkowe, agregaty – hala lekkoatletyczna ul. Olimpijskiej 5/9 od 8:00 do 20:00;
    • Poznań – woda butelkowana, suchy prowiant, latarki, baterie, kalosze, wodery, rękawice robocze, rękawiczki jednorazowe – Ochotnicza Straż Pożarna ul. Głuszyna 141A od 16 września godz. 11:00.

       

 To tylko niektóre z miejsc zbiórek. Liczba punktów, w których można przekazywać dary dla poszkodowanych podczas powodzi, stale rośnie.

 

Powódź w Polsce – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy wystąpiła powódź w Polsce?

 

Powodzie i podtopienia są zjawiskami występującymi dość często w Polsce Europie. Tzw. powódź tysiąclecia miała miejsce w 1997 roku, kiedy skala zniszczeń i ofiar, w tym śmiertelnych, w południowej i południowo-wschodniej Polsce była bezprecedensowa. Powodzią stulecia nazwano z kolei walkę z żywiołem w 2010 roku. Powódź z września 2024 roku dotknęła przede wszystkim woj. dolnośląskie i opolskie.

 

  • Jak pomóc podczas powodzi?

 

W czasie powodzi można wesprzeć fundacje zbierające pieniądze na cele związane z pomocą humanitarną dla powodzian i usuwaniem skutków powodzi. Zbiórki prowadzą między innymi Caritas i Polski Czerwony Krzyż. W wielu miastach organizowane są także zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Zgodnie z informacją przekazaną przez UM Warszawy wodę butelkowaną, suchą żywność i środki czystości można przekazywać do magazynu Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” (brama od ulicy Raszyńskiej).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Kierownik - Brygadzista

    GW INVEST Sp. z o.o   Wrocław, budowy w okolicach Wrocławia    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 35,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zadania: Kierowanie zespołem pracowników przy budowie domów w technologii prefabrykatów keramzytowych; Nadzorowanie prac budowlanych; Nadzór nad jakością wykonywanych prac; Współpraca z opiekunem budowy; Prace fizyczne;
  • Specjalista ds. remontowo-budowlanych

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków organizacja i nadzór nad procesem inwestycyjnym prac remontowo-budowalnych w placówkach Banku; czynny udział w wyborze lokalizacji pod nowe oddziały bankowe; udział w postępowaniach przetargowych związanych z realizacją prac budowalnych; nadzór nad przebiegiem prac...
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...

Najnowsze artykuły

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Shift shock, czyli rozczarowanie nową pracą. Jak mu zapobiegać i jak sobie radzić?

Shift shock, czyli rozczarowanie nową pracą. Jak mu zapobiegać i jak sobie radzić?

Shift shock to zjawisko charakterystyczne przede wszystkim dla pokolenia Z. Młodzi podejmują pracę, po czym szybko porzucają stanowisko. Dlaczego? – Shift shock to nie tylko kwestia przeszacowanych oczekiwań. To też efekt zderzenia wyobrażeń z rzeczywistością, która może okazać się bardziej skomplikowana, niż się spodziewaliśmy – wyjaśnia coach i trener biznesu Wiktor Tokarski.

Zwierzenia w pracy – kogo obdarzyć zaufaniem? Dlaczego warto zachować ostrożność?

Zwierzenia w pracy – kogo obdarzyć zaufaniem? Dlaczego warto zachować ostrożność?

Kolega lub koleżanka zachęca Cię do otwartości i zwierzasz się w pracy ze swoich problemów osobistych. Dopiero po powrocie do domu zaczynasz się zastanawiać – czy nie powiedziałeś zbyt wiele? Czy życie prywatne to właściwy temat do rozmów ze współpracownikami i kiedy stosować zasadę ograniczonego zaufania? Sprawdź, jak zbudować zdrowe relacje w pracy i nie wpaść w oversharing.