Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

 
Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

Podsumowanie mijającego roku w przedsiębiorstwie jest ważnym elementem budowania strategii firmy na kolejne lata. To okazja, by zastanowić się nad tym, co nie wyszło, czego nie udało się zrealizować i jaki był tego powód. Jest to też idealny moment, by przeanalizować, w jakich obszarach udało się osiągnąć sukces, omówić korzystne dla przedsiębiorstwa decyzje i inwestycje oraz zastanowić się, w jakim kierunku prowadzić kolejne działania.

 

Spis treści

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

 

Postanowienia noworoczne nie są domeną jedynie osób dążących do indywidualnej zmiany. Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga nieustannych obserwacji branży, rynku, ale także pracowników, metod organizacji itd. oraz wprowadzenia koniecznych zmian.

 

Postanowienia rodzące się z początkiem roku, są silniejsze i efektywniejsze niż pozostałe, które podejmujemy w innych miesiącach. Wpływ na to mają mechanizmy psychologiczne związane z momentami przełomowymi i wynikającymi z nich rytuałami. Planując zmianę od nowego roku kalendarzowego, przygotowujemy się do niej psychicznie. Przyjmujemy postawę, w której istotne są takie elementy jak mobilizacja sił, nastawienie na cel, oczekiwanie nowości. To wszystko pomaga w realizacji obranego postanowienia. Dlatego warto wykorzystać moment przełomowy, jakim jest bez wątpienia Nowy Rok, to zrobienia postanowień na kolejne miesiące. 

 

Czytaj takżeTrendy na rynku pracy 2024 – wyzwania, szanse, zagrożenia. Co nas czeka w nowym roku?

 

Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać?

 

Jak wytrwać w postanowieniach? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że po początkowym zapale pojawią się momenty zniechęcenia. To normalne – trudno jest nieustannie utrzymywać motywację na wysokim poziomie. Warto więc od razu przyjąć strategię działania, zwiększającą szansę na długoterminowy sukces. Dobrą strategią jest rozbijanie każdego dużego celu na liczne mniejsze zadania i przypisanie do nich terminów realizacji. Tak przygotowany grafik można powiesić w widocznym miejscu w firmie, by zawsze wiedzieć, w którym momencie realizacji planu aktualnie znajduje się zespół.

 

 

Postanowienia noworoczne – przykłady dla firm

 

  • inwestycja w kadry

 

Wspólnie z pracownikami można zastanowić się, czy dane stanowisko nie wymaga większej liczby osób lub może odwrotnie, czy jeden pracownik mógłby przyjąć nowe obowiązki, odciążając innych.

 

  • poprawa komunikacji wewnętrznej w firmie

 

Początkowo może to wydawać się mało znaczącą zmianą. Jednak skrócenie ścieżki decyzyjnej, określenie osób odpowiedzialnych za dany dział, uszczegółowienie zakresu kompetencji pozwoli szybciej podejmować ważne dla przedsiębiorstwa decyzje.

 

  • plan rozwoju pracownika

 

Jeśli pracownicy przysłowiowo stoją w miejscu, to może również przełożyć się na podobną kondycję firmy. Warto zaplanować, w jakim kierunku poszerzać kompetencje, umiejętności i potencjał pracownika tak, by jednocześnie przełożyło się to na widoczne efekty wydajności przedsiębiorstwa.

 

  • poprawa wizerunku firmy

 

Być może nasza strona internetowa, profil na portalach społecznościowych wymagają odświeżenia, odpowiedzi na pytania użytkowników czy reakcji na nieprzychylne komentarze. Warto pamiętać, że strategia rozwoju przedsiębiorstwa powinna uwzględniać to, jak o danej firmie mówi się w branży lub wśród klientów.

 

  • usprawnienie obsługi klienta

 

To niejako jeden z elementów budowania wizerunku. Szkolenia pracowników w zakresie budowania pozytywnych relacji z klientem może znacząco przełożyć się na liczbę zawieranych przez przedsiębiorstwo transakcji.

 

  • system nagradzania pracowników 

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga wiedzy i zaangażowania. Ważne jest dobranie odpowiedniego systemu nagradzania pracowników, by ci z większym zapałem realizowali powierzone zadania. Motywowanie pracowników niekoniecznie musi opierać się na premiach finansowych. Warto to przemyśleć, opracowując strategię firmy na nadchodzący rok.

 

  • analiza kultury organizacji

 

Zaangażowanie pracowników jest między innymi wynikiem dobrej atmosfery pracy, norm panujących w zespole, sposobie zarządzania. Work-life balance, inwestowanie w spotkania integracyjne, wsparcie pracownika w rozwoju zawodowym – sprawdźmy, czy kultura organizacyjna spełnia podstawowe kryteria dobrego pracodawcy.

 

Wyciągnięcie wniosków z minionego roku, podtrzymanie lub zmiana strategii – przeanalizowanie tych aspektów prowadzenia działalności może być dla przedsiębiorstwa odświeżające i przyczynić się do jej przyszłych sukcesów.

 

Czytaj także: Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

 

Postanowienia noworoczne dla firm – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie robić postanowienia na Nowy Rok dla swojej firmy?

 

Każde przedsiębiorstwo jest inne, niemniej nowy rok kalendarzowy to dobry moment, żeby przeanalizować potrzeby i sukcesy swojej organizacji oraz zastanowić się, co warto poprawić w firmie w kolejnym roku. Postanowienia noworoczne mogą dotyczyć chociażby optymalizacji finansowej lub logistycznej, sposobu zarządzania kadrami czy wejścia na nowe rynki lub rozwinięcia lepszej strategii marketingowej, uwzględniającej korzystanie z nowych technologii.

 

  • Jak zrealizować postanowienia noworoczne dla swojej firmy?

 

Żadne życzenie nie spełni się samo. Żeby zrealizować postanowienia, warto przygotować dobry plan działania, uwzględniające kolejne etapy wykonania danego projektu. W planie wyznacz deadline'y oraz wskaż osoby odpowiedzialne za dane czynności. Na bieżąco monitoruj postępy planu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Oferta pracy sezonowej - sadzenie i zbiory warzyw Start: Marzec 2025 roku Zakres działań: Sadzenie, zbiory, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw; Praca w terenie i w hali;
  • Kontroler Produkcji

    Willson & Brown Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista senior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania na stanowisku: Analiza kosztów i rentowności wytworzenia produktów gotowych; Monitorowanie produkcji w toku; Analiza efektywności produkcji i wykorzystania maszyn oraz zasobów ludzkich; Wprowadzenie i monitorowanie mechanizmów kontrolnych mających na celu rozliczanie produkcji zgodnie...
  • Koordynator / Koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Szturmowa 2    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków:​ koordynację pracy zespołu pielęgniarskiego i położnych;​ sporządzanie i zarządzanie grafikiem czasu pracy; zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi Pacjenta zgodnie z obowiązującymi standardami; nadzór nad przestrzeganiem procedur i prowadzoną...
  • Kierownik Apteki

    Apteka Dr.Max   Ostrów Wielkopolski, ul. Dalbora    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru monitorowanie stanów w magazynie aptecznym
  • Kierownik Apteki

    Apteka Dr.Max   Zielona Góra    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru monitorowanie stanów w magazynie aptecznym
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Chodzież, ul. Małachowskiego    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?