Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pośrednik nieruchomości - charakterystyka zawodu, cechy, wymagania, obowiązki, zarobki

Pośrednik nieruchomości - charakterystyka zawodu, cechy, wymagania, obowiązki, zarobki

 
Pośrednik nieruchomości - charakterystyka zawodu, cechy, wymagania, obowiązki, zarobki

Pośrednik nieruchomości - charakterystyka zawodu


Od lat wiadomo, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Ceny, zwłaszcza w nowym budownictwie i w dużych miastach, z roku na rok idą w górę. Mimo tego nie brakuje chętnych na zakup własnego mieszkania. Jednak kupowanie czy sprzedaż nieruchomości nie jest z reguły czymś, co wykonuje się na tyle często, aby nabrać wprawy. Dlatego niedoświadczeni nabywcy i właściciele lokali, aby zminimalizować ryzyko związane z transakcją na dużą kwotę, chętnie korzystają z pomocy agentów.

Zawód pośrednika nieruchomości wiąże się przede wszystkim z obsługą klienta. Może nim być zarówno sprzedający, jak i kupujący, a także obie strony w procesie wynajmu mieszkania czy innego lokalu. Pośrednik musi umieć dostosować swoją ofertę do sytuacji. Co ważne pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie – prezentuje mieszkania i sprawdza ich stan. Jest to wymagające zajęcie, wiąże się z nienormowanym czasem pracy i mobilnością.

 

Obowiązki pośrednika nieruchomości

 

Zanim dojdzie do zawarcia umowy między kupującym a sprzedającym, pośrednik nieruchomości musi przeprowadzić szereg działań, aby transakcja była zadowalająca dla obu stron, etyczna i przede wszystkim zgodna z prawem. Co wchodzi w zakres obowiązków agenta? Przede wszystkim kompleksowa obsługa klientów - prezentowanie oferty, doradzanie, negocjacje i pokazywanie nieruchomości. Poza tym wazne są: pozyskiwanie zleceń, wyszukiwanie ofert i potencjalnych klientów, a co się z tym wiąże, tworzenie i aktualizowanie baz danych. Agenci są na bieżąco z rynkowymi realiami, wyceniają nieruchomości i konstruują konkurencyjne oferty.


Pośrednik musi także sprawować pieczę nad dokumentacją. A ta jest bardzo złożona. Umowy przedwstępne, sprawdzanie zapisów w księgach wieczystych, akty nabycia nieruchomości czy wypis i wyrys z rejestrów gruntów… to wszystko przeraża laika, ale doświadczony agent potrafi sprawnie poruszać się wśród formalności. Warto też wspomnieć o home stagingu, czyli przygotowywaniu nieruchomości na wizytę nabywców. Wiąże się to także z umiejętnością przygotowania do ogłoszeń zdjęć, które uwypuklą atuty wnętrza.

 

Cechy pośrednika nieruchomości


Pośrednictwo nieruchomości to dość skomplikowana dziedzina i praca w niej wymaga nie tylko wiedzy, ale też wielu kompetencji miękkich. Jakich? Przede wszystkim pośrednik w obrocie nieruchomościami musi być komunikatywny i wiedzieć, jak rozmawiać z klientami, aby wzbudzić ich zaufanie. Powinien być pewny swoich racji oraz asertywny. To pozwoli mu na odważne kroki, często niezbędne, aby sfinalizować transakcje.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami zawiera w sobie wiele złożonych procesów, nad którymi musi panować agent. Wymagają one nie tylko dobrej organizacji własnego czasu, ale też cierpliwości i skrupulatności. Na barkach agenta spoczywa odpowiedzialność za nieruchomość i finanse klienta, a jeden błąd może być dosłownie i w przenośni bardzo kosztowny.

 

Agent nieruchomości – wymagania


Do końca 2013 roku, aby pracować jako agent nieruchomości, trzeba było spełnić ściśle określone wymogi – ukończyć studia, uzyskać uprawnienia i odbyć zawodową praktykę. Obecnie ta profesja nie wymaga już posiadania licencji, czy jakichkolwiek zezwoleń albo koncesji. Każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych i wykupi ubezpieczenie OC, może założyć biuro nieruchomości.

Jednak pośrednik bez merytorycznej wiedzy i znajomości branży, nie ma szans przetrwać na rynku. Obrót nieruchomościami to skomplikowane zajęcie, choć często biura poszukujące nowych pracowników w ofercie nie stawiają wygórowanych wymagań i same doszkalają zatrudnione osoby. Podstawą jest na pewno co najmniej średnie wykształcenie, znajomość języka angielskiego, umiejętności sprzedażowe i nastawienie na obsługę klienta. To wystarczy, aby na przykład odbyć staż, ale osoba, która wiąże swoją przyszłość z pracą w nieruchomościach powinna poświęcić sporo czasu na naukę. Dobry pośrednik nieruchomości to taki, który zna się na rzeczy.


Agent nieruchomości – zarobki


Praca w branży jest dość wymagająca. Czy skomplikowane zadania i duża odpowiedzialność mają przełożenie na wynagrodzenia agentów? Na jaką pensję może liczyć pośrednik w obrocie nieruchomościami? Zarobki ściśle zależą od zaangażowania i umiejętności. Wedle Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lutego 2019 r. mediana płacy agentów to 4 tys. zł brutto, a to oznacza, że dokładnie połowa osób na tym stanowisku zarabia mniej, a połowa więcej niż 4 tys. 25 procent  pośredników otrzymuje ponad 5820 zł brutto.

Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie w tym zawodzie zazwyczaj jest oparte na systemie prowizyjnym (podstawa + prowizja od sprzedaży). Z tego względu zdarzają się miesiące, kiedy jest znacznie atrakcyjniejsze niż wyżej wymieniane sumy, ale mogą być też takie, w których nie uda się sfinalizować żadnej umowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Asystent Brokera

    Aon Polska Services Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Aktywne wsparcie Brokerów. Przygotowywanie slipów brokerskich, opracowań, raportów, rekomendacji i innych niezbędnych dokumentów. Raportowanie zgodnie z procedurami Aon. Dbanie o porządek w dokumentacji zgodnie z procedurami Aon. Poszerzanie wiedzy...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.