Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Portfolio - jak zrobić, jak powinno wyglądać, zawodowe portfolio

Portfolio - jak zrobić, jak powinno wyglądać, zawodowe portfolio

 
Portfolio - jak zrobić, jak powinno wyglądać, zawodowe portfolio

Portfolio - co to jest?

 

W procesie rekrutacji podstawą do rozmów z kandydatem jest jego CV. Jako uzupełnienie, w zależności od tego czy jest wymagany, dołącza się list motywacyjny. Istnieje jednak grupa stanowisk, w których jednym z kryteriów przyjęcia jest dobre portfolio.

 

Portfolio zawodowe charakteryzuje się tym, że zawiera zbiór prac, dokonań danej osoby. W zależności od charakteru pracy portfolio może przybierać różne formy. Może być zbiorem zdjęć lub tekstów na stronie internetowej, może to być teczka z pracami malarskimi, rysunkowymi. Może to być też prezentacja budynków zaprojektowanych przez architekta lub w postaci linków odsyłających do projektów programistycznych lub graficznych.

 

Jak zrobić portfolio

 

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak zrobić portfolio, warto zwrócić uwagę na to, że ma ono być potwierdzeniem naszych umiejętności i kompetencji. Wybrane osiągnięcia zawarte w portfolio powinny więc przedstawiać nasze najlepsze osiągnięcia, a nie wszystkie od początku kariery zawodowej.  Przy doborze odpowiednich prac należy zastanowić się nad tym, jakie wymagania stawia przed nami przyszły pracodawca oraz to, jakie informacje zawarte w CV chcielibyśmy rozwinąć. To pomoże wyselekcjonować najlepsze prace.


Warto też samemu zastanowić się nad własnym dorobkiem i przemyśleć to, w jakim kierunku będziemy podążać. Jeśli zaprezentujemy pracę, która odpowiada wymaganiom pracodawcy, jednak była dla nas z wielu różnych względów problematyczna, może to przysporzyć komplikacji. Taka praca może spodobać się rekruterowi/pracodawcy i jeśli zdecyduje, że spośród innych zaprezentowanych prac to właśnie na tej jednej mamy się wzorować, może nam być ciężko wykonać takie zlecenie.

 

Podsumowując informację na temat tego, jak zrobić portfolio, należy skupić się na dwóch rzeczach – na tym, co my chcemy zaprezentować i osiągnąć oraz na tym, co z tych rzeczy będzie odpowiadało zleceniodawcy, któremu chcemy to portfolio zaprezentować.

 

Jak powinno wyglądać portfolio

 

Kiedy zabieramy się za stworzenie profesjonalnego portfolio, powinny nam przyświecać te samy zasady co przy tworzeniu profesjonalnego CV. Liczy się schludność, czytelność, przejrzystość informacji.

 

Kiedy przesyłamy portfolio drogą elektroniczną, warto skupić się na tym, by ciężkie procedury techniczne nie odciągnęły zainteresowanej osoby od naszych prac. Pliki powinny być więc np. dobrej jakości, jednocześnie nie powinny zbyt dużo ważyć – tak, aby można było łatwo je pobrać i obejrzeć.

 

Jeśli umieszczamy linki – to bezpośrednio do naszych prac, a nie np. do całego projektu. Im krótsza droga dojścia, tym lepiej dla nas.

 

Portfolio zawodowe

 

Profesja, w której się poruszamy oraz prace, jakie chcemy prezentować, będą definiowały to, jak powinno wyglądać portfolio. Np. portfolio wizażystki czy fryzjera może prezentować popularne zestawienie zdjęć „przed” i „po” danej metamorfozie. W formie zdjęć prezentować się będzie również dorobek modela czy modelki.
Portfolio copywritera lub programisty  może zawierać linki odsyłające do ich prac. Jeśli ktoś chce sprzedać swoje umiejętności pisarskie, może przedstawić dokument pdf z najlepszymi tekstami.


Bardzo atrakcyjne jest również multimedialne portfolio. Wzór prezentacji w specjalnym programie czy szablony dostępne online mogą ułatwić to zadanie.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?