Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popyt na pracę w województwie dolnośląskim w 2021 roku

Popyt na pracę w województwie dolnośląskim w 2021 roku

 
Popyt na pracę w województwie dolnośląskim w 2021 roku

Urząd Statystyczny we Wrocławiu opublikował sprawozdanie na temat popytu na pracę w województwie dolnośląskim w 2021 r. Co wynika z danych GUS? Czy nowo utworzonych miejsc pracy jest więcej niż tych zlikwidowanych? Jak wygląda struktura pracujących w poszczególnych grupach zawodów? Prezentujemy skrót najważniejszych danych z raportu.


Pracujący według wielkich grup zawodów

 

Klasyfikacja zawodów i specjalności wyróżnia 10 wielkich grup zawodów. Są to:

  • przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy,
  • specjaliści,
  • technicy i inny średni personel,
  • pracownicy biurowi,
  • pracownicy usług osobistych i sprzedawcy,
  • rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy,
  • robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy,
  • operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń,
  • pracownicy przy pracach prostych,
  • siły zbrojne.


W raporcie Urzędu Statystycznego pominięto ostatnią grupę, czyli siły zbrojne.

Ponad połowa – 52% pracujących na koniec 2021 r. – należała do trzech grup zawodowych. Byli to: specjaliści, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

Struktura pracujących w 2021 r. w woj. dolnośląskim wyglądała następująco:

  • specjaliści – 23,4%,
  • operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń – 14,9%,
  • robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy – 13,7%,
  • pracownicy usług osobistych i sprzedawcy – 11,3%,
  • pracownicy biurowi – 10,3%,
  • technicy i inny średni personel – 9,7%,
  • pracownicy przy pracach prostych – 8,6%,
  • przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy – 7,9%,
  • rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy – 0,2%.

 

Zawody o najwyższym odsetku niewykorzystania miejsc pracy i największej liczbie wolnych miejsc pracy


W województwie dolnośląskim niezaspokojone zapotrzebowanie na pracowników zaobserwowano przede wszystkim w grupie wykwalifikowanych robotników, techników i specjalistów. Od lat w regionie utrzymuje się niedobór informatyków.

Zawody o najwyższym niewykorzystaniu wolnych miejsc pracy to:

  • specjaliści ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych – 1062 wolne miejsca pracy,
  • robotnicy budowlani i pokrewni (z wyłączeniem elektryków) – 1082 wolnych miejsc pracy,
  • monterzy – 853 wolne miejsca pracy.


Jak czytamy w sprawozdaniu: W ujęciu bezwzględnym dużo wolnych miejsc pracy czekało także na sprzedawców i pokrewnych, robotników obróbki metali wraz z mechanikami maszyn, czy specjalistów do spraw ekonomicznych i zarządzania. Jest to naturalna konsekwencja dużej liczby pracujących w tych zawodach. Specjaliści do spraw ekonomicznych i zarządzania stanowią najliczniejszą grupę pracowników na Dolnym Śląsku.

 

Nowo utworzone i zlikwidowane miejsca pracy

 

Czy w 2021 r. więcej miejsc pracy utworzono, czy zlikwidowano? Czy rynek pracy w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Legnicy albo innych miejscowościach województwa sprzyja pracownikom? Zgodnie z raportem GUS ujemne saldo miejsc pracy (przewaga zlikwidowanych nad utworzonymi) dotyczyło jedynie sekcji PKD pozostała działalność usługowa. We wszystkich innych sekcjach miejsc zatrudnienia przybyło.

Największą nadwyżkę zaobserwowano w przetwórstwie przemysłowym (6,6 tys.), handlu i naprawie pojazdów samochodowych (4,2 tys.), informacji i komunikacji (3,7 tys.), a także administrowaniu i działalności wspierającej (3,1 tys.).

Źródło: dane GUS


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.