Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

 
Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Czy mimo przeciągającej się sytuacji epidemiologicznej wolnych miejsc pracy przybywa? Główny Urząd Statystyczny przygotował kolejny raport obrazujący sytuację na rynku pracy w Polsce. Tym razem zestawienie dotyczy końcówki 2020 r.

 

Jak zmieniała się liczba miejsc pracy w Polsce w III vs. IV kwartale 2020 r.

 

Informacje na temat wolnych, nowo utworzonych, zlikwidowanych miejsc pracy zostały ujęte w raporcie pt. Popyt na pracę w IV kwartale 2020 r. Dane dotyczą podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających minimum jedną osobę.

 

– wolne

W IV kwartale 2020 r. liczba wolnych miejsc pracy wynosiła ogółem 84,4 tys. To mniej o 6,7 tys. posad w porównaniu do III kwartału – wówczas liczba wolnych miejsc pracy była na poziomie 91,1 tys.

 

Znaczny spadek wolnych miejsc pracy obserwowany jest też w skali rocznej. W IV kwartale 2019 r. wolnych stanowisk w Polsce było 125,4 tys., a zatem o 41 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2020 r.

 

– nowo utworzone

Mimo trudności, z jakimi borykają się polskie firmy w czasie pandemii, część przedsiębiorców decyduje się na przyjmowanie nowych osób. GUS podał liczbę obejmującą ogółem wszystkie nowo utworzone miejsca pracy:

  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2020 r. – 91,5 tys.
  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w III kwartale 2020 r. – 126,4 tys.
  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2019 r. – 114,4 tys.

– wolne nowo utworzone

Wśród nowo utworzonych stanowisk wyróżniono te nieobsadzone pod koniec IV kwartału 2020 r. – było ich 17,5 tys.

Dla porównania – w III kwartale ich liczba wynosiła 18,3 tys. Z kolei w grudniu 2019 r. szukający zatrudnienia mieli do dyspozycji 28,4 wolnych nowo utworzonych miejsc pracy.

 

– zlikwidowane

Jak czytamy w raporcie GUS: Zlikwidowano 13,6% mniej miejsc pracy niż w poprzednim kwartale oraz o 12,1% mniej niż w IV kwartale 2019 r.

 

W IV kwartale 2020 r. zlikwidowało 53,9 tys. stanowisk, w III kwartale 2020 r. – 62,4 tys., a w IV kwartale 2019 r. – 61,3 tys.

 

Jak się zmieniała liczba nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy w latach 2012-2020?

 

Na dane dotyczące dostępnych posad warto spojrzeć z szerszej perspektywy. Eksperci GUS zauważają bowiem, że można zaobserwować pewną cykliczność w tworzeniu i likwidowaniu miejsc zatrudnienia, np. posad zwykle przybywa na początku roku, a ich liczba maleje w ostatnim kwartale i taka tendencja utrzymuje się od 2012 r.

 

Eksperci GUS informują:

W ostatnich dziewięciu latach zasadniczo liczba nowo tworzonych miejsc pracy była większa niż liczba miejsc pracy likwidowanych. Inaczej było tylko w IV kwartale 2012 r. i II kwartale 2020 r., kiedy sytuacja była odwrotna. W I kwartale 2020 r. został zapoczątkowany spadek likwidowanych miejsc pracy i taka tendencja utrzymywała się do końca IV kwartału 2020 r.

 

Wolne i zagospodarowane miejsca pracy a grupa zawodowa w IV kwartale 2020 roku

 

Z raportu wynika, że najwięcej wolnych miejsc pracy było dostępnych w przetwórstwie przemysłowym – ponad 20 tys. Na drugim miejscu znalazły się handel i naprawa pojazdów – blisko 15 tys. nowych miejsc pracy, a na trzecim budownictwo – niespełna 10 tys.

 

Najmniej wolnych miejsc pracy generowały jednostki działające w ramach sektorów PKD: pozostała działalność usługowa, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, obsługa rynku nieruchomości.

 

Wolne stanowiska pracy według województw w IV kwartale 2020 roku

 

Gdzie było dostępnych najwięcej wolnych posad? W IV kwartale 2020 r. zarówno najwięcej wolnych, jak i nowo utworzonych miejsc pracy było w województwie mazowieckim (około 20% wszystkich wakatów). Warto również zauważyć, że w Mazowieckiem likwidowanych miejsc pracy również było najwięcej.

 

Pod względem wolnych i nowo utworzonych miejsc pracy znaczącą rolę odegrały także województwa – dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Jak zauważają eksperci GUS, w wymienionych 5 województwach skupiało się ponad 60% wolnych i nowo utworzonych stanowisk.


Czytaj także: popyt na pracę w IIl kwartale 2020 r. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.