Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

 
Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Czy mimo przeciągającej się sytuacji epidemiologicznej wolnych miejsc pracy przybywa? Główny Urząd Statystyczny przygotował kolejny raport obrazujący sytuację na rynku pracy w Polsce. Tym razem zestawienie dotyczy końcówki 2020 r.

 

Jak zmieniała się liczba miejsc pracy w Polsce w III vs. IV kwartale 2020 r.

 

Informacje na temat wolnych, nowo utworzonych, zlikwidowanych miejsc pracy zostały ujęte w raporcie pt. Popyt na pracę w IV kwartale 2020 r. Dane dotyczą podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających minimum jedną osobę.

 

– wolne

W IV kwartale 2020 r. liczba wolnych miejsc pracy wynosiła ogółem 84,4 tys. To mniej o 6,7 tys. posad w porównaniu do III kwartału – wówczas liczba wolnych miejsc pracy była na poziomie 91,1 tys.

 

Znaczny spadek wolnych miejsc pracy obserwowany jest też w skali rocznej. W IV kwartale 2019 r. wolnych stanowisk w Polsce było 125,4 tys., a zatem o 41 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2020 r.

 

– nowo utworzone

Mimo trudności, z jakimi borykają się polskie firmy w czasie pandemii, część przedsiębiorców decyduje się na przyjmowanie nowych osób. GUS podał liczbę obejmującą ogółem wszystkie nowo utworzone miejsca pracy:

  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2020 r. – 91,5 tys.
  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w III kwartale 2020 r. – 126,4 tys.
  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2019 r. – 114,4 tys.

– wolne nowo utworzone

Wśród nowo utworzonych stanowisk wyróżniono te nieobsadzone pod koniec IV kwartału 2020 r. – było ich 17,5 tys.

Dla porównania – w III kwartale ich liczba wynosiła 18,3 tys. Z kolei w grudniu 2019 r. szukający zatrudnienia mieli do dyspozycji 28,4 wolnych nowo utworzonych miejsc pracy.

 

– zlikwidowane

Jak czytamy w raporcie GUS: Zlikwidowano 13,6% mniej miejsc pracy niż w poprzednim kwartale oraz o 12,1% mniej niż w IV kwartale 2019 r.

 

W IV kwartale 2020 r. zlikwidowało 53,9 tys. stanowisk, w III kwartale 2020 r. – 62,4 tys., a w IV kwartale 2019 r. – 61,3 tys.

 

Jak się zmieniała liczba nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy w latach 2012-2020?

 

Na dane dotyczące dostępnych posad warto spojrzeć z szerszej perspektywy. Eksperci GUS zauważają bowiem, że można zaobserwować pewną cykliczność w tworzeniu i likwidowaniu miejsc zatrudnienia, np. posad zwykle przybywa na początku roku, a ich liczba maleje w ostatnim kwartale i taka tendencja utrzymuje się od 2012 r.

 

Eksperci GUS informują:

W ostatnich dziewięciu latach zasadniczo liczba nowo tworzonych miejsc pracy była większa niż liczba miejsc pracy likwidowanych. Inaczej było tylko w IV kwartale 2012 r. i II kwartale 2020 r., kiedy sytuacja była odwrotna. W I kwartale 2020 r. został zapoczątkowany spadek likwidowanych miejsc pracy i taka tendencja utrzymywała się do końca IV kwartału 2020 r.

 

Wolne i zagospodarowane miejsca pracy a grupa zawodowa w IV kwartale 2020 roku

 

Z raportu wynika, że najwięcej wolnych miejsc pracy było dostępnych w przetwórstwie przemysłowym – ponad 20 tys. Na drugim miejscu znalazły się handel i naprawa pojazdów – blisko 15 tys. nowych miejsc pracy, a na trzecim budownictwo – niespełna 10 tys.

 

Najmniej wolnych miejsc pracy generowały jednostki działające w ramach sektorów PKD: pozostała działalność usługowa, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, obsługa rynku nieruchomości.

 

Wolne stanowiska pracy według województw w IV kwartale 2020 roku

 

Gdzie było dostępnych najwięcej wolnych posad? W IV kwartale 2020 r. zarówno najwięcej wolnych, jak i nowo utworzonych miejsc pracy było w województwie mazowieckim (około 20% wszystkich wakatów). Warto również zauważyć, że w Mazowieckiem likwidowanych miejsc pracy również było najwięcej.

 

Pod względem wolnych i nowo utworzonych miejsc pracy znaczącą rolę odegrały także województwa – dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Jak zauważają eksperci GUS, w wymienionych 5 województwach skupiało się ponad 60% wolnych i nowo utworzonych stanowisk.


Czytaj także: popyt na pracę w IIl kwartale 2020 r. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?