Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popołudniowy kryzys w pracy – 5 sposobów, jak go uniknąć

Popołudniowy kryzys w pracy – 5 sposobów, jak go uniknąć

 
Popołudniowy kryzys w pracy – 5 sposobów, jak go uniknąć

Nikt nie może być równie produktywny przez 8 godzin dziennie. W ciągu dnia pracy doświadczamy momentów zwiększenia energii i koncentracji oraz tzw. kryzysów – chwil, w których nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację.

 

Jak sobie z nimi radzić?

 

Niektórym lepiej pracuje się przed południem, inni mają trudności z koncentracją przed godziną 13:00. Wynika to z osobistych predyspozycji, trybu życia, charakteru pracy, otoczenia i innych czynników. W przypadku wielu osób krzywa produktywności ma jednak kształt sinusoidy – od rana doświadczamy wzrostu, a szczyt następuje około południa i to właśnie wtedy możemy załatwić jak najwięcej spaw, skoncentrować się na zadaniu. Potem następuje drastyczny spadek produktywności w ciągu dnia. Stajemy się senni, nie możemy się skupić na zadaniu, jesteśmy po prostu zmęczeni, obniża się też nasz nastrój.

 

Są metody, które pomagają zwalczyć ten popołudniowy kryzys w pracy, zwiększyć mobilizację organizmu i znów się skoncentrować. Przede wszystkim pozwólmy sobie na odpoczynek. Skorzystajmy z ustawowej przerwy w pracy, by zadbać o ciało i umysł.

 

Zjedź zdrowy lunch

 

Zdrowy lunch to podstawa. Musimy dostarczyć ciału paliwa do działania! Powinno być ono wysokiej jakości, czyli bogate w wartości odżywcze, w szczególności magnez, żelazo, miedź, cynk, witaminy z grupy B, witaminę C, D, kwasy omega-3. Wśród produktów pozytywnie wpływających na produktywność pracownika, koncentrację, zdolności poznawcze, wymienia się orzechy oraz pestki, zielone warzywa, ryż, jajka, rośliny strączkowe, gorzką czekoladę, owoce cytrusowe, awokado, bataty czy łososia.

 

Pij wodę

 

Odwodnienie jest jedną z częstych przyczyn bólu głowy. Powoduje też uczucie zmęczenia, znużenia, obniża nastrój, negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Jeśli w ciągu dnia pijemy tylko kawę rano i kolejną po południu – to zdecydowanie zbyt mało, żeby zaspokoić potrzeby naszego organizmu! By pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, można zainstalować sobie specjalną aplikację w telefonie lub po prostu ustawić kilka alarmów.

 

Wyjdź na spacer

 

Kryzys jest sygnałem od organizmu mówiącym, że potrzebujemy przerwy. O ile to możliwe, zmieńmy na chwilę otoczenie – wyjdźmy na krótki spacer (jeśli dopuszczalne w naszej pracy), a jeśli musimy pozostać na terenie zakładu pracy – przejdźmy się choćby po korytarzu. Chodzi o ruch oraz oderwanie myśli od dotychczasowych zajęć. Nawet krótki spacer jest niezwykle cenny w przypadku wykonywania pracy przed monitorem. Dzięki niemu poprawiamy krążenie, regenerujemy wzrok, wypoczywamy psychicznie.

 

Stań podczas pracy

 

Wiele osób myśli, że praca siedząca nie obciąża organizmu – to nieprawda. Spędzając wiele godzin w jednej pozycji, i to niekoniecznie w tej najbardziej optymalnej, z wyprostowanym kręgosłupem i podpartymi ramionami i stopami, bezwiednie napinamy mięśnie. Mogą pojawiać się skurcze, ból świadczący o przeciążeniu. Dlatego wiele osób pracujących przed komputerem chwali sobie biurka do pracy na stojąco. Wykonywanie zadań w ten sposób wymaga przyzwyczajenia, dlatego jeśli myślimy o zmianie stanowiska – np. w ramach home office – warto na początek zaopatrzyć się w biurko do pracy na stojąco i siedząco, z regulowaną wysokością.

 

Jeśli taki sprzęt jest poza naszym zasięgiem, pamiętajmy o dobrym wykorzystaniu ustawowych 5-minutowych przerw w pracy przed monitorem. Stańmy choćby na chwilę, przeciągniemy się, zróbmy kilka krążeń głowy.

 

Słuchaj muzyki zwiększającej produktywność

 

Naukowcy od dawna wiedzą, że muzyka wpływa na pracę mózgu. Już w połowie XX w. prowadzono badania nad tzw. efektem Mozarta. Badania francuskiego lekarza Alfreda Tomatisa udowodniły, że muzyka Mozarta pobudza korę mózgową i w efekcie pomaga się skoncentrować, usprawnia pamięć, zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia. Od tego czasu naukowcy wielokrotnie badali wpływ muzyki klasycznej na organizm – spokojne tony, o niezbyt wysokiej częstotliwości uderzeń na minutę, obniżają ciśnienie tętnicze, stres, pomagają w koncentracji i zwiększają motywację. Warto korzystać z dobroczynnego wpływu muzyki na organizm.

 

Sprawdź także, jak drzemka w pracy wpływa na wydajność i koncentrację. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.