Nikt nie może być równie produktywny przez 8 godzin dziennie. W ciągu dnia pracy doświadczamy momentów zwiększenia energii i koncentracji oraz tzw. kryzysów – chwil, w których nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację.
Jak sobie z nimi radzić?
Niektórym lepiej pracuje się przed południem, inni mają trudności z koncentracją przed godziną 13:00. Wynika to z osobistych predyspozycji, trybu życia, charakteru pracy, otoczenia i innych czynników. W przypadku wielu osób krzywa produktywności ma jednak kształt sinusoidy – od rana doświadczamy wzrostu, a szczyt następuje około południa i to właśnie wtedy możemy załatwić jak najwięcej spaw, skoncentrować się na zadaniu. Potem następuje drastyczny spadek produktywności w ciągu dnia. Stajemy się senni, nie możemy się skupić na zadaniu, jesteśmy po prostu zmęczeni, obniża się też nasz nastrój.
Są metody, które pomagają zwalczyć ten popołudniowy kryzys w pracy, zwiększyć mobilizację organizmu i znów się skoncentrować. Przede wszystkim pozwólmy sobie na odpoczynek. Skorzystajmy z ustawowej przerwy w pracy, by zadbać o ciało i umysł.
Zjedź zdrowy lunch
Zdrowy lunch to podstawa. Musimy dostarczyć ciału paliwa do działania! Powinno być ono wysokiej jakości, czyli bogate w wartości odżywcze, w szczególności magnez, żelazo, miedź, cynk, witaminy z grupy B, witaminę C, D, kwasy omega-3. Wśród produktów pozytywnie wpływających na produktywność pracownika, koncentrację, zdolności poznawcze, wymienia się orzechy oraz pestki, zielone warzywa, ryż, jajka, rośliny strączkowe, gorzką czekoladę, owoce cytrusowe, awokado, bataty czy łososia.
Pij wodę
Odwodnienie jest jedną z częstych przyczyn bólu głowy. Powoduje też uczucie zmęczenia, znużenia, obniża nastrój, negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Jeśli w ciągu dnia pijemy tylko kawę rano i kolejną po południu – to zdecydowanie zbyt mało, żeby zaspokoić potrzeby naszego organizmu! By pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, można zainstalować sobie specjalną aplikację w telefonie lub po prostu ustawić kilka alarmów.
Wyjdź na spacer
Kryzys jest sygnałem od organizmu mówiącym, że potrzebujemy przerwy. O ile to możliwe, zmieńmy na chwilę otoczenie – wyjdźmy na krótki spacer (jeśli dopuszczalne w naszej pracy), a jeśli musimy pozostać na terenie zakładu pracy – przejdźmy się choćby po korytarzu. Chodzi o ruch oraz oderwanie myśli od dotychczasowych zajęć. Nawet krótki spacer jest niezwykle cenny w przypadku wykonywania pracy przed monitorem. Dzięki niemu poprawiamy krążenie, regenerujemy wzrok, wypoczywamy psychicznie.
Stań podczas pracy
Wiele osób myśli, że praca siedząca nie obciąża organizmu – to nieprawda. Spędzając wiele godzin w jednej pozycji, i to niekoniecznie w tej najbardziej optymalnej, z wyprostowanym kręgosłupem i podpartymi ramionami i stopami, bezwiednie napinamy mięśnie. Mogą pojawiać się skurcze, ból świadczący o przeciążeniu. Dlatego wiele osób pracujących przed komputerem chwali sobie biurka do pracy na stojąco. Wykonywanie zadań w ten sposób wymaga przyzwyczajenia, dlatego jeśli myślimy o zmianie stanowiska – np. w ramach home office – warto na początek zaopatrzyć się w biurko do pracy na stojąco i siedząco, z regulowaną wysokością.
Jeśli taki sprzęt jest poza naszym zasięgiem, pamiętajmy o dobrym wykorzystaniu ustawowych 5-minutowych przerw w pracy przed monitorem. Stańmy choćby na chwilę, przeciągniemy się, zróbmy kilka krążeń głowy.
Słuchaj muzyki zwiększającej produktywność
Naukowcy od dawna wiedzą, że muzyka wpływa na pracę mózgu. Już w połowie XX w. prowadzono badania nad tzw. efektem Mozarta. Badania francuskiego lekarza Alfreda Tomatisa udowodniły, że muzyka Mozarta pobudza korę mózgową i w efekcie pomaga się skoncentrować, usprawnia pamięć, zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia. Od tego czasu naukowcy wielokrotnie badali wpływ muzyki klasycznej na organizm – spokojne tony, o niezbyt wysokiej częstotliwości uderzeń na minutę, obniżają ciśnienie tętnicze, stres, pomagają w koncentracji i zwiększają motywację. Warto korzystać z dobroczynnego wpływu muzyki na organizm.
Sprawdź także, jak drzemka w pracy wpływa na wydajność i koncentrację.