Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popołudniowy kryzys w pracy – 5 sposobów, jak go uniknąć

Popołudniowy kryzys w pracy – 5 sposobów, jak go uniknąć

 
Popołudniowy kryzys w pracy – 5 sposobów, jak go uniknąć

Nikt nie może być równie produktywny przez 8 godzin dziennie. W ciągu dnia pracy doświadczamy momentów zwiększenia energii i koncentracji oraz tzw. kryzysów – chwil, w których nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację.

 

Jak sobie z nimi radzić?

 

Niektórym lepiej pracuje się przed południem, inni mają trudności z koncentracją przed godziną 13:00. Wynika to z osobistych predyspozycji, trybu życia, charakteru pracy, otoczenia i innych czynników. W przypadku wielu osób krzywa produktywności ma jednak kształt sinusoidy – od rana doświadczamy wzrostu, a szczyt następuje około południa i to właśnie wtedy możemy załatwić jak najwięcej spaw, skoncentrować się na zadaniu. Potem następuje drastyczny spadek produktywności w ciągu dnia. Stajemy się senni, nie możemy się skupić na zadaniu, jesteśmy po prostu zmęczeni, obniża się też nasz nastrój.

 

Są metody, które pomagają zwalczyć ten popołudniowy kryzys w pracy, zwiększyć mobilizację organizmu i znów się skoncentrować. Przede wszystkim pozwólmy sobie na odpoczynek. Skorzystajmy z ustawowej przerwy w pracy, by zadbać o ciało i umysł.

 

Zjedź zdrowy lunch

 

Zdrowy lunch to podstawa. Musimy dostarczyć ciału paliwa do działania! Powinno być ono wysokiej jakości, czyli bogate w wartości odżywcze, w szczególności magnez, żelazo, miedź, cynk, witaminy z grupy B, witaminę C, D, kwasy omega-3. Wśród produktów pozytywnie wpływających na produktywność pracownika, koncentrację, zdolności poznawcze, wymienia się orzechy oraz pestki, zielone warzywa, ryż, jajka, rośliny strączkowe, gorzką czekoladę, owoce cytrusowe, awokado, bataty czy łososia.

 

Pij wodę

 

Odwodnienie jest jedną z częstych przyczyn bólu głowy. Powoduje też uczucie zmęczenia, znużenia, obniża nastrój, negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Jeśli w ciągu dnia pijemy tylko kawę rano i kolejną po południu – to zdecydowanie zbyt mało, żeby zaspokoić potrzeby naszego organizmu! By pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, można zainstalować sobie specjalną aplikację w telefonie lub po prostu ustawić kilka alarmów.

 

Wyjdź na spacer

 

Kryzys jest sygnałem od organizmu mówiącym, że potrzebujemy przerwy. O ile to możliwe, zmieńmy na chwilę otoczenie – wyjdźmy na krótki spacer (jeśli dopuszczalne w naszej pracy), a jeśli musimy pozostać na terenie zakładu pracy – przejdźmy się choćby po korytarzu. Chodzi o ruch oraz oderwanie myśli od dotychczasowych zajęć. Nawet krótki spacer jest niezwykle cenny w przypadku wykonywania pracy przed monitorem. Dzięki niemu poprawiamy krążenie, regenerujemy wzrok, wypoczywamy psychicznie.

 

Stań podczas pracy

 

Wiele osób myśli, że praca siedząca nie obciąża organizmu – to nieprawda. Spędzając wiele godzin w jednej pozycji, i to niekoniecznie w tej najbardziej optymalnej, z wyprostowanym kręgosłupem i podpartymi ramionami i stopami, bezwiednie napinamy mięśnie. Mogą pojawiać się skurcze, ból świadczący o przeciążeniu. Dlatego wiele osób pracujących przed komputerem chwali sobie biurka do pracy na stojąco. Wykonywanie zadań w ten sposób wymaga przyzwyczajenia, dlatego jeśli myślimy o zmianie stanowiska – np. w ramach home office – warto na początek zaopatrzyć się w biurko do pracy na stojąco i siedząco, z regulowaną wysokością.

 

Jeśli taki sprzęt jest poza naszym zasięgiem, pamiętajmy o dobrym wykorzystaniu ustawowych 5-minutowych przerw w pracy przed monitorem. Stańmy choćby na chwilę, przeciągniemy się, zróbmy kilka krążeń głowy.

 

Słuchaj muzyki zwiększającej produktywność

 

Naukowcy od dawna wiedzą, że muzyka wpływa na pracę mózgu. Już w połowie XX w. prowadzono badania nad tzw. efektem Mozarta. Badania francuskiego lekarza Alfreda Tomatisa udowodniły, że muzyka Mozarta pobudza korę mózgową i w efekcie pomaga się skoncentrować, usprawnia pamięć, zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia. Od tego czasu naukowcy wielokrotnie badali wpływ muzyki klasycznej na organizm – spokojne tony, o niezbyt wysokiej częstotliwości uderzeń na minutę, obniżają ciśnienie tętnicze, stres, pomagają w koncentracji i zwiększają motywację. Warto korzystać z dobroczynnego wpływu muzyki na organizm.

 

Sprawdź także, jak drzemka w pracy wpływa na wydajność i koncentrację. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    23 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.