Każdego dnia polsko-ukraińską granicę przekracza od kilku do kilkunastu tysięcy uchodźców z Ukrainy, łącznie do Polski przybyło już około 2,9 mln osób. Są to ludzie w różnych sytuacjach i z różnymi potrzebami. Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością?
Osoby z niepełnosprawnością z Ukrainy – kto i na jaką pomoc może liczyć?
Obywatele Ukrainy o rożnym stopniu niepełnosprawności otrzymują wsparcie zarówno ze strony prywatnych osób, przedsiębiorstw, organizacji, jak i instytucji państwowych oraz organów samorządowych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością.
Co to oznacza dla obywatela Ukrainy, który szuka wsparcia? Przede wszystkim może otrzymać pieniądze na zakup lub naprawę wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, jeśli spełnia dwa warunki:
- jego pobyt na terytorium Polski jest uznany za legalny (w świetle Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa),
- posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności. Jeśli nie ma takiego dokumentu, wystarczy oświadczenie, że go posiada.
Pomoc przysługuje także dzieciom. Oświadczenie o posiadaniu przez dziecko orzeczenie o stopniu niepełnosprawności składa opiekun.
Dofinansowaniu podlegają między innymi wózki inwalidzkie, kule, laski, balkoniki, protezy, aparaty ortopedyczne, obuwie ortopedyczne, cewniki, sprzęt stomijny i inne.
Pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnością z Ukrainy – jakie kroki należy podjąć?
Zlecenie na wyroby medyczne może wystawić lekarz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta bądź inna uprawniona osoba.
Zlecenie może mieć kod kreskowy lub nie. W przypadku braku kodu należy udać się do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i potwierdzić dokument.
Jeśli zlecenie posiada kod kreskowy, osoba z niepełnosprawnością udaje się prosto do sklepu mającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i nabywa tam dany wyrób medyczny.
Dofinansowanie na wyroby medyczne dla osób z niepełnosprawnością z Ukrainy – kto decyduje o ich przyznaniu?
Jeśli świadczeniobiorca zdecyduje się na wyrób droższy niż wysokość refundacji, musi samodzielnie dopłacić różnicę między ceną brutto wyrobu a kwotą refundacji. W tym wypadku można wnioskować o pomoc finansową o pokrycie kwoty, jaką zapłaciło się z własnej kieszeni.
Takie dofinansowanie przyznawane jest na podstawie dokumentu sprzedaży (faktury). Pieniądze zostaną przekazane bądź bezpośrednio kupującemu, bądź do sklepu (gotówką, przelewem). Żeby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć wniosek (https://bit.ly/35tzbAa) do odpowiedniej jednostki samorządowej. Najczęściej jest to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Warto skorzystać z infolinii dla Ukraińców w danej miejscowości (lub ogólnopolskiej – 19524), żeby dowiedzieć się, gdzie powinien trafić wniosek. Do wniosku należy dołączyć kopię zlecenia od lekarza (można ją wykonać w punkcie sprzedaży wyrobów medycznych). Decyzję o wydaniu dofinansowania wydaje jednostka samorządu powiatowego.
W wielu miastach działają organizacje pozarządowe wspierające osoby z Ukrainy z niepełnosprawnością. Przykładowo, w Warszawie można się zwrócić do:
- Fundacji SMA/ Фундація СМА (dla osób z rdzeniowym zanikiem mięśni) – tel. 22 120 1750 (infolinia w godzinach 09:00–21:00),
- stowarzyszenia Mudita – e-mail: kontakt@stowarzyszeniemudita.pl,
- Polskiego Związku Głuchych – więcej informacji tutaj.
W całej Polsce działają też fizjoterapeuci świadczący bezpłatną pomoc dla Ukraińców (więcej informacji i lista placówek tutaj).
Czytaj także: PESEL DLA Ukraińca
Ukraińska wersja językowa: Допомога людям з обмеженими можливостями з України - найважливіша інформація
Źródła: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Serwis jednostek samorządu terytorialnego