Mimo trudnej sytuacji gospodarczej istnieją branże, które nie są podatne na zmiany koniunktury i intensywnie się rozwijają. Sprawdź, którym firmom nie grozi rynkowy zastój.
Według danych zebranych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Małopolską Szkołę Administracji Publicznej bardzo dobrze radzą sobie firmy, które zajmują się produkcją żywności czy produktów tekstylnych. Tempo wzrostu tej ostatniej branży może wynieść w tym roku nawet 9 proc.
Co może się wydać zaskakujące, na tle powszechnie podkreślanego spadku czytelnictwa w Polsce zmianom koniunktury nie podlega również przemysł papierniczy, którego produkcja według raportu PARP I Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej stworzonego w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania, mającego na celu wspieranie przedsiębiorców, ma się zwiększyć w tym roku o 10 proc.
Dobrze radzą sobie na tle konkurencji firmy produkujące chemikalia, artykuły gumowe oraz z tworzyw sztucznych. Firmy ze wspomnianych branż mają już zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku potwierdzoną renomę, co sprzyja ich rozwojowi. Atutem polskich produktów jest również ich konkurencyjność, co pozwala rywalizować z lokalnymi przedsiębiorcami.
Eksperci tworzący raport podkreślają pilną potrzebę zdobywania nowych rynków oraz zwiększania zasięgu oddziaływania poza Europę. Ma to związek z niezbyt dobrymi perspektywami Unii Europejskiej dla międzynarodowej wymiany handlowej. Wartym uwagi kierunkiem eksportu, np. dla branży papierniczej, mogą być kraje dawnego Związku Radzieckiego, takie jak Mołdawia czy Kazachstan, do których eksport tektury i papieru wzrósł w zeszłym roku o ponad 60 proc.