Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Policjant - zawód, zarobki, wymagania, plusy i minusy pracy

Policjant - zawód, zarobki, wymagania, plusy i minusy pracy

 
Policjant - zawód, zarobki, wymagania, plusy i minusy pracy

Wielu młodych ludzi stara się dostać w szeregi policyjne. Jednak należy pamiętać, że nie jest to praca dla każdego. Wobec przyszłych funkcjonariuszy stawiane są wysokie wymagania. Rekrutacja do służby policyjnej składa się z kilku etapów i obejmuje test z wiedzy, testy psychologiczne, testy sprawnościowe oraz badania lekarskie.

 

Spis treści

Policjant - opis zawodu


Każdy funkcjonariusz po skończeniu specjalnej szkoły policyjnej zaczyna swoją służbę od najniższego szczebla. Przede wszystkim policjant przeciwdziała łamaniu prawa, dba o porządek publiczny. Policjant jest uprawniony do posiadania broni, którą może użyć, ale tylko w przypadkach wymagających takiej interwencji. Praca w policji różni się w zależności od wydziału, w którym pracujemy. Może to być Wydział Kryminalny, Wydział do Walki Handlem Ludźmi, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Wydział do spraw Odzyskiwania Mienia, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą, Wydział do walki z Korupcją, Wydział Dochodzeniowo - Śledczy, Wydział Techniki Operacyjnej oraz Wydział Ogólny.

 

Ile zarabia policjant


Oczywiście każdy kandydat zastanawia się, ile zarabia policjant. Płaca w policji różni się w zależności od szczebla i zajmowanego stanowiska. Początkujący funkcjonariusz z pierwszej grupy zaszeregowania zarabia około 2000 zł netto. Pensja szeregowego funkcjonariusza z 2 grupy zaszeregowania wynosi 3000 zł netto. W policji liczy się także wykształcenie wyższe. Zarobki policjanta po studiach z reguły są wyższe.

 

Praca w policji - wymagania


Praca w policji ma pewne wymagania formalne. Osoba starająca się o posadę funkcjonariusza musi mieć co najmniej wykształcenie średnie, polskie obywatelstwo, nie może być karany, przejść pozytywnie badania komisji lekarskiej oraz wszystkie testy podczas procesu rekrutacji. Ważne są też pewne cechy, które powinien posiadać dobry policjant. Są to przede wszystkim: wybitna odporność na stres, spostrzegawczość, wytrzymałość podczas pracy w trudnych warunkach.

 

Służba w policji


Służba w policji nie jest łatwa, jednak może przynosić sporo satysfakcji. Funkcjonariusze nie tylko przeciwdziałają łamaniu prawa, ale także pomagają obywatelom w przypadku klęsk żywiołowych. Zawód policjanta jest zaliczany do tak zwanych zawodów zaufania publicznego, dlatego funkcjonariusze powinni cechować się wysokimi standardami etycznymi i moralnymi.

 

Blaski i cienie zawodu policjanta


Praca w zawodzie policjanta nie należy do łatwych. Przede wszystkim jest to służba, w której trzeba się podporządkować rozkazom wyżej położonych funkcjonariuszy. Oprócz tego jest to praca zmianowa, w weekendy czy święta. Największym minusem w pracy policjanta jest duża ilość stresujących sytuacji oraz praca w trudnych warunkach. Dodatkowo zdarzają się sytuacje zagrożenia życia i utraty zdrowia. Policjanci muszą być także odporni, ponieważ mogą mieć styczność z dużą drastycznymi widokami. Dużym plusem pracy policjanta może być możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach służby, bądź w momencie osiągnięcia 55 roku życia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?