Pokolenie Z
Wyróżnia się kilka pokoleń, które wychowywały się w innych czasach, co wpłynęło na ich stosunek do rzeczywistości. Jedną z generacji, o jakiej często mowa w różnej literaturze, jest generacja Z. Przedstawiciele tego pokolenia urodzili się po 1995 roku, a to oznacza, że najstarsi z nich ukończyli właśnie 23 lata.
Kluczową kwestią jest fakt, że już we wczesnym dzieciństwie mieli oni styczność z technologią komputerową. Posługiwanie się smartfonem czy laptopem jest więc dla nich jak najbardziej naturalne, a każdą wątpliwość czy problem rozwiązują za pomocą internetu. Są to osoby z łatwością poruszające się po globalnej sieci, chętnie wdają się w dyskusje na forach internetowych czy w mediach społecznościowych.
Uważa się, że generacja Z miała każdą rzecz na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo powszechny jest model bezstresowego wychowania, w jakim dorastali. Sprawia to, że niektóre osoby są roszczeniowe, rozpieszczone.
Pojęcie granic geograficznych jest dla nich dość umowne. W związku z tym chętnie podróżują, nie są przywiązani do jednego miejsca zamieszkania. Dzięki znajomości języków bariery dla nich nie istnieją.
Osoby, które są zaliczane do pokolenia Z, bardzo łatwo ulegają trendom. Chociaż czasem nie są tego świadomi. Uważają się za indywidualistów, samotników, często nawet pesymistów. Z drugiej strony są kreatywni, multitasking nie jest dla nich wyzwaniem. Cenią sobie rozwój oraz niezależność.
Generacja Z w pracy
Coraz więcej młodych osób z pokolenia Z rozpoczyna pracę. W związku z tym wielu ludzi zastanawia się, jaki jest ich stosunek do pracodawcy. Przede wszystkim miejsce zatrudnienia nie jest dla nich istotne. Jak już wcześniej zostało powiedziane, nie są oni przywiązani do konkretnego miejsca. Internet daje im wiele możliwości, a oni potrafią z nich korzystać. Chcą dostawać do wypełnienia ciekawe zadania, nie lubią się nudzić. Często mają problemy ze skupieniem się, nie straszny im wyścig szczurów. Problemem dla nich może okazać się poufność informacji, w końcu w globalnej sieci wszystko jest dostępne.
Przedsiębiorcy mogą mieć pewne trudności z okiełznaniem niepokornego pokolenia Z. Okazuje się, że często strach przez pokoleniem Z jest bezpodstawny. Są to bowiem dobrzy podwładni, którzy nie boją się podejmować działań, wiedzą czego chcą i dążą do wyznaczonych sobie celów. Tak naprawdę są to dopiero prognozy, ponieważ generacja Z dopiero rozpoczyna swoją karierę na rynku pracy.