Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pokolenie Z na rynku pracy

Pokolenie Z na rynku pracy

 
Pokolenie Z na rynku pracy

Pokolenie Z


Wyróżnia się kilka pokoleń, które wychowywały się w innych czasach, co wpłynęło na ich stosunek do rzeczywistości. Jedną z generacji, o jakiej często mowa w różnej literaturze, jest generacja Z. Przedstawiciele tego pokolenia urodzili się po 1995 roku, a to oznacza, że najstarsi z nich ukończyli właśnie 23 lata.

Kluczową kwestią jest fakt, że już we wczesnym dzieciństwie mieli oni styczność z technologią komputerową. Posługiwanie się smartfonem czy laptopem jest więc dla nich jak najbardziej naturalne, a każdą wątpliwość czy problem rozwiązują za pomocą internetu. Są to osoby z łatwością poruszające się po globalnej sieci, chętnie wdają się w dyskusje na forach internetowych czy w mediach społecznościowych.

Uważa się, że generacja Z miała każdą rzecz na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo powszechny jest model bezstresowego wychowania, w jakim dorastali. Sprawia to, że niektóre osoby są roszczeniowe, rozpieszczone.

Pojęcie granic geograficznych jest dla nich dość umowne. W związku z tym chętnie podróżują, nie są przywiązani do jednego miejsca zamieszkania. Dzięki znajomości języków bariery dla nich nie istnieją.

Osoby, które są zaliczane do pokolenia Z, bardzo łatwo ulegają trendom. Chociaż czasem nie są tego świadomi. Uważają się za indywidualistów, samotników, często nawet pesymistów. Z drugiej strony są kreatywni, multitasking nie jest dla nich wyzwaniem. Cenią sobie rozwój oraz niezależność.

 

Generacja Z w pracy


Coraz więcej młodych osób z pokolenia Z rozpoczyna pracę. W związku z tym wielu ludzi zastanawia się, jaki jest ich stosunek do pracodawcy. Przede wszystkim miejsce zatrudnienia nie jest dla nich istotne. Jak już wcześniej zostało powiedziane, nie są oni przywiązani do konkretnego miejsca. Internet daje im wiele możliwości, a oni potrafią z nich korzystać. Chcą dostawać do wypełnienia ciekawe zadania, nie lubią się nudzić. Często mają problemy ze skupieniem się, nie straszny im wyścig szczurów. Problemem dla nich może okazać się poufność informacji, w końcu w globalnej sieci wszystko jest dostępne.

Przedsiębiorcy mogą mieć pewne trudności z okiełznaniem niepokornego pokolenia Z. Okazuje się, że często strach przez pokoleniem Z jest bezpodstawny. Są to bowiem dobrzy podwładni, którzy nie boją się podejmować działań, wiedzą czego chcą i dążą do wyznaczonych sobie celów. Tak naprawdę są to dopiero prognozy, ponieważ generacja Z dopiero rozpoczyna swoją karierę na rynku pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?