Pokolenie X - charakterystyka
Obecnie na rynku pracy można zaobserwować współistnienie różnych pokoleń. Jednym z nich jest generacja X, czyli ludzie, którzy urodzili się w latach 1965 - 1980. Istotny w ich obecnej postawie życiowej jest fakt dorastania w czasie kryzysu gospodarczego lat 70. XX wieku. Część z przedstawicieli wkroczyła na rynek pracy w momencie zmian ustrojowych, na początku lat 90.
Pokolenie X z jednej strony poznało warunku życia w kryzysie. Z drugiej strony zmiany gospodarcze późniejszych lat pozwoliły mu na założenie własnych biznesów. W przeciwieństwie do swoich rodziców miało ono bowiem szanse na rozpoczęcie działalności zawodowej w czasie kształtowania się wolnego rynku. Na początku lat 90. pojawiły się nowe możliwości takie jak bardziej powszechne wyjazdy zagraniczne, większa dostępność towarów i usług.
Generacja X na rynku pracy
Przedstawiciele tej generacji duży nacisk kładą na stabilizację zawodową oraz lojalność wobec pracodawcy. Ich celem jest sumienne i rzetelne wykonywanie obowiązków, przez co czasami określani są mianem pracoholików. I faktycznie pokolenie X jest bardzo skoncentrowane na rozwoju kariery w obrębie jednego przedsiębiorstwa. Zmiana firmy to konieczność. Atutem pokolenia X jest chęć doszkalania się oraz inwestycje w studia podyplomowe bądź specjalne kursy. Dzięki temu przedstawiciele generacji X cały czas podnoszą kwalifikację, licząc na awans i podwyżkę. Starają się także znaleźć równowagę między życiem prywatnym a pracą. Często jednak obowiązki zawodowe okazują się ważniejsze.
Pokolenie X rozpoczęło karierę zawodową w bardzo ciekawym momencie. Jest to bowiem rozwój technologii informatycznych. W latach 90. coraz bardziej powszechny stawał się internet, który w pewnym sensie zdominował funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw. W związku z tym osoby generacji X musiały być otwarte na nowinki technologiczne. Dzięki nim miały też znacznie więcej możliwości.
Jak już było wspomniane, iksy utożsamiają się ze swoim miejscem pracy. Nie oznacza to jednak, że zmiana zatrudnienia jest dla nich nie do przyjęcia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to poszukają nowej firmy, wolą jednak w spokoju wykonywać swoje zadania. Nie lubią natomiast sytuacji, w której nie wiedzą, na czym stoją. Jest to dla nich powód do frustracji, który dodatkowo wpływa na obniżenie efektywności.