Baby boomers - kim są
Obecnie można wyróżnić kilka generacji, które cały czas są na rynku pracy. Często słyszymy o millenialsach, jednak oprócz nich nadal aktywni zawodowo są przedstawiciele pokolenia baby boomers. Są to osoby urodzone w latach 1946-1964, w okresie wyżu demograficznego. Większość z nich powoli przechodzi na emeryturę.
Bardzo istotną rolę w kształtowaniu tego pokolenia odegrały powojenne realia, w których się wychowywało. Najczęściej preferuje tradycyjny model rodziny, gdzie ojcowie zarabiają na utrzymanie, a matki zajmują się dziećmi. Nie oznacza to jednak, że wszystkie panie zostawały w domu. Większość z nich w którymś momencie decydowała się na podjęcie pracy.
Warto zaznaczyć, że bardzo ważne dla nich było zadowolenie z życia. Chętnie wyjeżdżali na wakacje, korzystali z licznych rozrywek, jakie były w tych czasach dostępne.
Pokolenie baby boomers w pracy
Baby boomers to pokolenie fachowców, takich jak: szewcy, krawcy, garbarze czy cieśle. Obecnie można zauważyć deficyt specjalistów. Starsza generacja powoli zamyka swoje zakłady, a młodzież nie kwapi się do przejmowania małych, rodzinnych biznesów. Kluczowe jest to, że baby boomers sukces utożsamiają z ciężką pracą.
Dla przedstawicieli baby boomers istotna jest stabilizacja, co widać w historii zatrudnienia. Najczęściej osoby te pracowały przez wiele lat w jednym zakładzie, raczej nie zmieniając miejsca pracy. Dlatego nie do końca odnajdują się na runku pracy, w którym powoli zaczyna dominować freelance lub elastyczne godziny wykonywania obowiązków. Ciągła zmiana firmy nie jest dla nich równoznaczna ze stabilizacją, która bardzo cenią. Dodatkowo często podkreślają, że lepiej się nie wyróżniać, co dla młodych osób może być nie do przyjęcia.
Z drugiej strony są to bardzo aktywne osoby, czasami zarządzające wieloma przedsiębiorstwami. Warto także podkreślić, że pokolenie baby boomer dobrze wie, że trzeba się doszkalać i poszerzać swoje kompetencje. Dzięki temu przyswajają zasady działania i korzystania z internetu. Nie dzieje się to oczywiście z taką szybkością, jak u młodych ludzi, którzy od małego rozumieją działanie poczty elektronicznej. Za atut starszego pokolenia można uznać umiar w podporządkowaniu swojego życia globalnej sieci.
Jest to jedno z pierwszych pokoleń, które nie uważa, że emerytura to czas wegetowania. Większość przedstawicieli baby boomers chce w tym okresie prowadzić aktywne życie, dalej się rozwijać i spełniać swoje marzenia.