O konieczności wprowadzenia tego typu rozwiązania mówi się od dawna. Zbyt agresywna optymalizacja podatkowa międzynarodowych korporacji stanowi duży, globalny problem. Ponad 100 krajów świata opracowało nowe regulacje prawne mające zmniejszyć jego skalę. Czym jest podatek minimalny dla globalnych korporacji i jaka będzie jego wysokość?
Podatek minimalny dla korporacji międzynarodowych – definicja, wysokość, filary
8 października 2021 r. 136 krajów (reprezentujących łącznie 90 proc. światowego PKB), w tym Polska, w ramach prac na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wspólnie zadeklarowało współpracę nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego i w walce z rajami podatkowymi.
Podatek minimalny od przedsiębiorstw globalnych będzie wynosił 15% efektywnej stawki. Takie rozwiązanie ma wyrównać szanse firm w systemach podatkowych i zmusi korporacje do zapłaty podatku nie tylko tam, gdzie mają siedzibę, ale też tam, gdzie realnie prowadzą działalność.
Na czym to polega? Jeśli zagraniczna korporacja płaci podatek dochodowy poniżej 15% w kraju, w którym działa, to spółka-matka tego przedsiębiorstwa dopłaci różnicę w podatku w kraju, gdzie ma siedzibę.
Taki podatek wyrównawczy ma zacząć obowiązywać od 2023 r. Jak tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski:
Zasady te będą oparte na dwóch Filarach. Filar I obejmuje opodatkowanie ok. 100 największych przedsiębiorstw, które korzystając z postępu globalizacji i cyfryzacji, sprzedają towary i świadczą usługi na całym świecie. Są to nie tylko firmy dostarczające nam treści cyfrowe, ale także największe przedsiębiorstwa sprzedające usługi i towary przez Internet, jak również tradycyjnie. Filar II zakłada natomiast wprowadzenie minimalnego globalnego podatku w wysokości 15% efektywnej stawki (źródło: www.gov.pl).
Wskaźnik substance-based carve-out – czym jest?
Wskaźnik substance-based carve-out to swego rodzaju mechanizm ochronny. Oznacza wyłączenie z podatku minimalnego zysków z realnej działalności gospodarczej. Dzięki temu rozwiązaniu przykładowo firma zagraniczna, inwestująca swój kapitał w Polsce i tworząca tu miejsca pracy, nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku wyrównawczego w kraju siedziby.
Wskaźnik ma być zabezpieczeniem dla zachęt i ulg podatkowych oferowanych m.in. w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych.