Spis treści
Kolega wchodzi do pokoju i podaje rękę wyłącznie mężczyznom, paniom mówi „cześć” bądź „dzień dobry”. Taki właśnie zwyczaj panuje w wielu polskich filmach. Czy jest zgodny z zasadami dobrego wychowania? A może to jedno z denerwujących zachowań w pracy, które warto zmienić? Oto kilka prostych zasad savoir vivre'u w kwestii uścisku dłoni w pracy.
Kto pierwszy wyciąga rękę na powitanie w pracy?
Wchodząc do pokoju, nie zawsze wyciągamy dłoń do obecnych w nim osób. Często wystarczy werbalne powitanie czy skinienie głową. Z gestem podania ręki wiążą się jednak pozytywne emocje, których nie należy lekceważyć. Mamy tendencję do większego ufania osobom, które wykonują w naszym kierunku ten gest. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w badaniu z 2019 r. pokazali, że ludzie decydujący się na uścisk dłoni rzadziej kłamią w czasie rozmowy (Handshaking Promotes Deal-Making by Signaling Cooperative Intent, opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology 116, no. 5, maj 2019, 743–768).
Sposób podawania dłoni jest nieco inny w poszczególnych kulturach. W Polsce trwa zwykle maksymalnie kilka sekund, w tym czasie dopuszczalne jest lekkie potrząśnięcie rękoma. Specjaliści ds. wizerunku zalecają uścisk zdecydowany, ale niezbyt mocny (który może zostać odebrany jako groźba).
A zatem, kto pierwszy podaje dłoń podczas powitania w miejscu pracy? Zamieszanie w tej kwestii wynika z faktu stojących w sprzeczności zasad obowiązujących w różnych sytuacjach. Przykładowo, zgodnie z savoir vivre'em co do zasady rękę wyciąga:
-
kobiety do mężczyzn,
-
osoba starsza do osoby młodszej.
Przykładowo, w mieszanym towarzystwie rękę podaje najpierw najstarsza kobieta, potem pozostałe panie, a na końcu panowie, wg kryterium wieku.
Co więcej, jeśli udajemy się do czyjegoś domu, wówczas dłoń zawsze pierwszy wyciąga gospodarz.
Niemniej w sytuacji zawodowej wszystkie powyższe unieważnia zasada hierarchiczności: rękę wyciąga osoba starsza stopniem – niezależnie od miejsca spotkania. A co wówczas, gdy witają się dwie osoby zajmujące równorzędne stanowisko? Wtedy jako pierwsza wykonuje gest kobieta / osoba najstarsza (tak jak w powyższym przykładzie).
Kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej?
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej obowiązuje zasada hierarchiczności. W tym wypadku “wyższy stopniem” jest rekruter, więc to on wyciąga dłoń do kandydata lub kandydatki.
Kto pierwszy podaje rękę na pożegnanie w pracy?
Przy pożegnaniu obowiązuje taka sama kolejność uścisków dłoni jak w czasie powitania. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze gest ten jest mile widziany. Pomija się go na przykład wówczas, gdy rozmówcy mają zajęte dłonie (szczególnie prawą). W żadnym razie nie powinno się też podawać ręki ponad biurkiem czy stołem konferencyjnym – należy obejść mebel. Co do zasady, mężczyźni podają rękę na stojąco, żegnające się kobiety mają w tej kwestii dowolność.
Oczywiście powyższe zasady nie zawsze znajdują zastosowanie. W wielu organizacjach obowiązują inne, mniej formalne zwyczaje. Ponadto nie wszystkie kobiety preferują wyciąganie dłoni i wybierają inne gesty, np. skinienie głową. Mężczyźni jednak nie powinni, zgodnie z zasadami dobrego wychowania, z góry je pomijać.