Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie ręki w sytuacji zawodowej – kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń?

Podanie ręki w sytuacji zawodowej – kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń?

 
Podanie ręki w sytuacji zawodowej – kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń?

Spis treści

Kolega wchodzi do pokoju i podaje rękę wyłącznie mężczyznom, paniom mówi „cześć” bądź „dzień dobry”. Taki właśnie zwyczaj panuje w wielu polskich filmach. Czy jest zgodny z zasadami dobrego wychowania? A może to jedno z denerwujących zachowań w pracy, które warto zmienić? Oto kilka prostych zasad savoir vivre'u w kwestii uścisku dłoni w pracy.  

 

Kto pierwszy wyciąga rękę na powitanie w pracy?

 

Wchodząc do pokoju, nie zawsze wyciągamy dłoń do obecnych w nim osób. Często wystarczy werbalne powitanie czy skinienie głową. Z gestem podania ręki wiążą się jednak pozytywne emocje, których nie należy lekceważyć. Mamy tendencję do większego ufania osobom, które wykonują w naszym kierunku ten gest. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w badaniu z 2019 r. pokazali, że ludzie decydujący się na uścisk dłoni rzadziej kłamią w czasie rozmowy (Handshaking Promotes Deal-Making by Signaling Cooperative Intent, opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology 116, no. 5, maj 2019, 743–768). 

 

Sposób podawania dłoni jest nieco inny w poszczególnych kulturach. W Polsce trwa zwykle maksymalnie kilka sekund, w tym czasie dopuszczalne jest lekkie potrząśnięcie rękoma. Specjaliści ds. wizerunku zalecają uścisk zdecydowany, ale niezbyt mocny (który może zostać odebrany jako groźba).

 

A zatem, kto pierwszy podaje dłoń podczas powitania w miejscu pracy? Zamieszanie w tej kwestii wynika z faktu stojących w sprzeczności zasad obowiązujących w różnych sytuacjach. Przykładowo, zgodnie z savoir vivre'em co do zasady rękę wyciąga:

 

  • kobiety do mężczyzn,

  • osoba starsza do osoby młodszej.

 

Przykładowo, w mieszanym towarzystwie rękę podaje najpierw najstarsza kobieta, potem pozostałe panie, a na końcu panowie, wg kryterium wieku. 

 

Co więcej, jeśli udajemy się do czyjegoś domu, wówczas dłoń zawsze pierwszy wyciąga gospodarz.

 

Niemniej w sytuacji zawodowej wszystkie powyższe unieważnia zasada hierarchiczności: rękę wyciąga osoba starsza stopniem – niezależnie od miejsca spotkania. A co wówczas, gdy witają się dwie osoby zajmujące równorzędne stanowisko? Wtedy jako pierwsza wykonuje gest kobieta / osoba najstarsza (tak jak w powyższym przykładzie). 

 

Kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej obowiązuje zasada hierarchiczności. W tym wypadku “wyższy stopniem” jest rekruter, więc to on wyciąga dłoń do kandydata lub kandydatki. 

 

Kto pierwszy podaje rękę na pożegnanie w pracy?

 

Przy pożegnaniu obowiązuje taka sama kolejność uścisków dłoni jak w czasie powitania. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze gest ten jest mile widziany. Pomija się go na przykład wówczas, gdy rozmówcy mają zajęte dłonie (szczególnie prawą). W żadnym razie nie powinno się też podawać ręki ponad biurkiem czy stołem konferencyjnym – należy obejść mebel. Co do zasady, mężczyźni podają rękę na stojąco, żegnające się kobiety mają w tej kwestii dowolność. 

 

Oczywiście powyższe zasady nie zawsze znajdują zastosowanie. W wielu organizacjach obowiązują inne, mniej formalne zwyczaje. Ponadto nie wszystkie kobiety preferują wyciąganie dłoni i wybierają inne gesty, np. skinienie głową. Mężczyźni jednak nie powinni, zgodnie z zasadami dobrego wychowania, z góry je pomijać.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.