Płock to trzecie pod względem wielkości miasto województwa mazowieckiego (po Warszawie i Radomiu). Leży w północno-zachodniej jego części, między Warszawą a Bydgoszczą.
Miasto jest znane z licznych wydarzeń kulturalnych, latem przyciąga miłośników muzyki, ale też amatorów wypoczynku na łonie przyrody. Spacer płockimi uliczkami pozwala dostrzec wielowiekową historię tego miasta – nie brak tu bowiem zabytków. To wszystko w połączeniu z rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, ofertą oświatową i kulturalną sprawia, że Płock jest przyjaznym miastem do życia. Liczba jego mieszkańców wynosi prawie 119,5 tys. osób. Płock stanowi ośrodek administracyjny – miasto na prawach powiatu i siedzibę władz powiatu płockiego – a także kulturalne i edukacyjne centrum, z którego korzystają mieszkańcy całego regionu.
Czym zawodowo zajmują się płocczanie? Wiele miejsc pracy generuje przemysł, silnie zróżnicowany, jeśli chodzi o branże, ale też handel i usługi. Płockie firmy to zarówno mikropodmioty, małe oraz średnie jednostki, jak i duże przedsiębiorstwa z polskim i zagranicznym kapitałem, znane w całej Europie. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody i na jakim poziomie utrzymuje się bezrobocie w Płocku? Oto krótka charakterystyka aktualnej sytuacji na lokalnym rynku zatrudnienia.
Płock – stopa bezrobocia
Bezrobocie w Polsce jest zróżnicowane pod względem terytorialnym, niemniej sytuacja związana z pandemią COVID-19 osłabiła rynek pracy w całym kraju. Sprawdźmy więc, jak zmieniała się stopa bezrobocia rejestrowanego od 2019 r. – czyli roku przed wybuchem pandemii, w roku największych obostrzeń – 2020 i obecnie.
Stopa bezrobocia – dane na lipiec każdego roku (źródło: dane GUS):
- 2019
- Polska – 5,2%,
- województwo mazowieckie – 4,5%,
- Płock – 6,1%,
- 2020
- Polska – 6,1%,
- województwo mazowieckie – 5,1%,
- Płock – 7,1%,
- 2021
- Polska – 5,8%,
- województwo mazowieckie – 4,9%,
- Płock – 6,6%.
Stopa bezrobocia w Płocku nieco przekracza średnią wojewódzką. Zgodnie z danymi Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku, liczba bezrobotnych w mieście wynosi 4077 osób (dane MUP na koniec lipca 2021 r.). 3477 osób jest w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a w tej grupie dominują liczbowo bezrobotni długotrwale (powyżej 12 miesięcy). W Płocku są 2603 takie osoby.
Jak widać, rok 2020 przyniósł wyższą stopę bezrobocia we wszystkich trzech przypadkach – w Polsce, województwie i Płocku. Część przedsiębiorców, w związku z przedłużającym się lockdownem, niepewnością, co przyniesie przyszłość, była zmuszona zawiesić działalność, ograniczyć stan kadrowy czy wstrzymać planowane rekrutacje. Co jest pozytywną informacją, od początku 2021 r. obserwujemy poprawę sytuacji. Poziom bezrobocia powoli spada, w wielu branżach można znaleźć zatrudnienie od zaraz. Dużym popytem na pracowników odznacza się obecnie gastronomia, ale też szereg innych branż.
Oferty typu praca Płock na praca.pl można znaleźć w bardzo wielu obszarach zawodowych. Ogłoszenia pogrupowane są nie tylko z uwzględnieniem miasta. Łatwo wyszukasz dokładnie to, co Cię interesuje, dzięki możliwości filtrowania ogłoszeń wg stanowiska, pracy i rekrutacji zdalnej, rodzaju umowy, wymiaru pracy i wielu innych czynników.
Dzięki nowoczesnym narzędziom rekrutacyjnym poszukiwanie pracy wcale nie musi być trudne. Założenie konta na praca.pl daje dostęp m.in. do profilu kandydata, z którego można wysyłać aplikacje bezpośrednio do pracodawców, job alertu, kreatora CV. Ważna jest jednak systematyczność i utrzymywanie motywacji, by regularnie śledzić nowe oferty pracy.
Instytucjami, do których warto zgłosić się po pomoc dla bezrobotnych czy szukając wsparcia w przekwalifikowaniu albo założeniu pierwszej działalności gospodarczej, są miejski i powiatowy urząd pracy w Płocku:
Miejski Urząd Pracy w Płocku
ul. 3 Maja 16
09-400 Płock
tel. 24 367 18 30
e-mail: sekretariat@mup.plock.eu
Powiatowy Urząd Pracy w Płocku
ul. Kostrogaj 1
09-400 Płock
tel.: 24 267-46-80
e-mail: sekretariat@pupplock.pl
Płock – firmy, rozwinięte branże
Płock to miasto chętnie wybierane przez inwestorów, o czym świadczy spora liczba prowadzonych tu dużych przedsiębiorstw. W mieście swoją siedzibę ma 12 486 podmiotów gospodarki narodowej (wg stanu REGON na 31.07.2021 r.). 94,5%, czyli 11 805, to mikrojednostki – samozatrudnieni oraz podmioty liczące do 9 pracujących. Poza tym w Płocki działa 521 małych jednostek, zatrudniających od 10 do 49 osób, 137 podmiotów średniej wielkości, ze stanem kadry rzędu 50-249 osób, 18 dużych podmiotów, generujących między 250 a 999 osób oraz 5 bardzo dużych – zatrudniających co najmniej 1000 osób.
Zdecydowana większość podmiotów – 95,4% należy do sektora prywatnego, a 70,5% to działalności osób fizycznych.
Jakie branże wybierają najchętniej przedsiębiorcy prowadzący w Płocku firmy? Najliczniej reprezentowane sekcje PKD to:
- handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 2590 podmiotów,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 1448 podmiotów,
- budownictwo – 1425 podmiotów,
- pozostała działalność usługowa – 1067 podmiotów,
- przetwórstwo przemysłowe – 1010 podmiotów,
- transport i gospodarka magazynowa – 923 podmioty,
- opieka zdrowotna i pomoc medyczna – 901 podmiotów.
Zakłady przemysłowe i produkcyjno-usługowe w Płocku, zlokalizowane głównie w północnej części miasta, generują tysiące miejsc pracy, zapewniając zatrudnienie nie tylko mieszkańcom Płocka, ale też okolicznych miejscowości. Do największych przedsiębiorstw w mieście zaliczają się PKN Orlen, polski lider logistyki naftowej, dystrybutor artykułów spożywczych, zakład energetyczny czy hurtownia materiałów budowlanych. Przemysł w Płocku jest bardzo różnorodny i stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Odzwierciedlają to wyniki corocznego badania Barometr zawodów.
Praca w Płocku – jakich specjalistów poszukuje rynek pracy?
Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy w Płocku? Odpowiemy na to pytanie, posiłkując się wynikami prognozy Barometr zawodów, przygotowywanej z inicjatywy resortu pracy z wykorzystaniem danych urzędów pracy oraz Głównego Urzędu Statystycznego.
W badaniu znajdziemy zestawienie zawodów deficytowych i nadwyżkowych dla wszystkich województw i powiatów w Polsce, oraz zbiorczo – dla całego kraju. Przypomnijmy, że w najlepszej sytuacji zawodowej są osoby wykonujące jeden z zawodów deficytowych. W ich przypadku zapotrzebowanie na pracowników jest większe niż liczba chętnych i wykwalifikowanych osób gotowych podjąć pracę. Zawód nadwyżkowy oznacza z kolei, że na lokalnym rynku pracy ofert nie ma wiele, natomiast spora jest liczba kandydatów. Muszą się więc oni liczyć ze wzmożoną konkurencją w procesach rekrutacyjnych oraz z tym, że szukanie pracy może być dłuższe i trudniejsze.
W Płocku wskazano 11 zawodów deficytowych i 7 nadwyżkowych. Bardziej zrównoważony jest natomiast rynek pracy w powiecie płockim, gdzie eksperci do grupy deficytowej zaliczyli jedynie 3 profesje, a do nadwyżkowej jedną. Sprawdźmy więc, jakich specjalistów potrzebuje płocki rynek pracy.
Zawody deficytowe w Płocku to:
- krawiec i pracownik produkcji odzieży,
- monter konstrukcji metalowych,
- specjalista elektroniki, automatyki i robotyki,
- spawacz,
- brukarz,
- kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- pielęgniarka i położna,
- lekarz,
- nauczyciel praktycznej nauki zawodu,
- nauczyciel przedmiotów zawodowych,
- pracownik służb mundurowych.
- W powiecie płockim na liście deficytowej znaleźli się z kolei wyłącznie pracownicy usług medycznych :
- fizjoterapeuta i masażysta,
- pielęgniarka i położna,
- ratownik medyczny.
Praca w Płocku może być natomiast trudniejsza do zdobycia dla:
- ekonomistów,
- inżynierów inżynierii środowiska,
- nauczycieli nauczania początkowego,
- pedagogów,
- pracowników administracyjnych i biurowych,
- specjalistów administracji publicznej,
- wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych.
Z kolei w powiecie płockim zawodem nadwyżkowym jest ekonomista. Warto wspomnieć, że to również jedyny zawód nadwyżkowy w skali kraju.