Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

 
Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

Wysokie zarobki i fascynująca przygoda na pełnym morzu. Po drugiej stronie barykady – trudne warunki pracy obarczone wysokim ryzykiem, nieprzewidywalny żywioł i izolacja od społeczeństwa. Platforma wiertnicza oferuje pracę, na którą nie można patrzeć jedynie przez pryzmat wynagrodzenia. Jakich uprawnień wymaga zatrudnienie w sektorze offshore i z jakimi warunkami się wiąże? Sprawdź, co musi umieć personel platformy wiertniczej.

 

Spis treści

Platforma wiertnicza – czym jest?

 

Platforma wiertnicza kojarzy się z bardzo wymagającą, ale doskonale płatną pracą w przemyśle wydobywczym. Na początek warto wyjaśnić kilka kwestii. Czym tak naprawdę jest platforma wiertnicza? To olbrzymia konstrukcja, wykonana zazwyczaj ze stali lub żelbetonu, umieszczona na powierzchni wody. Wykorzystywana jest przez przedsiębiorstwa górnicze, a jej celem jest poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego z dna morskiego. Platforma wiertnicza na morzu wykorzystywana jest do wykonywania odwiertów – wyposażona jest w specjalne urządzenia do wiercenia otworów, które mogą docierać do głębokości, na jakich znajdują się złoża. Konstrukcja służy także do monitorowania i kontroli procesów wydobywczych. Bardzo często platforma wiertnicza jest jednostką pływającą, dzięki czemu możliwa jest zmiana miejsca pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

Platformy wiertnicze wykorzystywane są do poszukiwania i eksploatacji podwodnych złóż węglowodorów – gazu ziemnego i ropy naftowej. Do eksploatacji tych złóż służą z kolei platformy wydobywcze. 

 

Ze względu na dostosowanie do konkretnych warunków geologicznych, a także głębokości wód czy rodzaju wydobywanych surowców, wyróżnia się kilka rodzajów platform wiertniczych. Wśród zasadniczych typów platform wiertniczych możemy wyróżnić:

 

  • platformy stałe (fixed) – trwale osadzone na dnie morskim, nie zmieniają swojej pozycji w czasie eksploatacji. Rodzaj platform, które budowane są na stałe, nie przystosowane do przemieszczania się między lokalizacjami;

  • platformy pływające – konstrukcja pływająca na powierzchni wody. Umożliwiające wiercenie w stosunkowo płytkich wodach;

  • platformy wiertnicze zanurzalne i półzanurzalne – dzięki pływającym kadłubom osiągają większą stabilność i mogą pracować na głębokich wodach;

  • platformy samopodnośne (jack-up) – platformy wyposażone w teleskopowe nogi, które mogą być opuszczone na dno morskie. Zapewniają dużą mobilność i stabilność, pozwalając na pracę w różnych wysokość. Głębokość wody jest jednak jednym z ich największych ograniczeń. 

 

Platforma wiertnicza – kto znajdzie na niej zatrudnienie?

 

Może się wydawać, że zatrudnienie na platformie znajdą przede wszystkim przedstawiciele zawodów technicznych, inżynierowie, fachowcy od wierceń czy mechanicy pokładowi. Nie zapominajmy jednak, że praca na platformie, z dala od brzegu, jest naprawdę specyficzna. Wiąże się przede wszystkim z izolacją od społeczeństwa, ogromnym ryzykiem i pracą w środowisku potencjalnie niebezpiecznym. W końcu platforma wiertnicza – praca to nic innego, jak życie na morzu. W związku z tym załoga pracująca na platformie musi we własnym zakresie zadbać przede wszystkim o wyżywienie i zakwaterowanie, ale także bezpieczeństwo i pomoc medyczną czy chociażby rekreację na miejscu. W praktyce oznacza to, że załogę platform wiertniczych stanowią tak naprawdę osoby wykonujące różne zawody i o różnych specjalnościach.

 

Zatrudnienie na platformie wiertniczej znajdą między innymi: 

 

  • inżynier wiertniczy,

  • specjalista ds. bezpieczeństwa,

  • specjalista ds. ochrony środowiska,

  • mechanik pokładowy,

  • technik (np. ślusarz, spawacz, elektryk),

  • chemik,

  • geolog,

  • lekarz,

  • kucharz,

  • magazynier,

  • strażak,

  • pracownik administracyjny. 

 

Pamiętaj! 

 

Do pracy na platformach wiertniczych zatrudniani są najczęściej mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat.

 

Czytaj także: Licencjat a inżynier – jaka jest różnica? Co daje lepsze perspektywy na rynku pracy?

 

Platforma wiertnicza – jak rozpocząć pracę? 

 

Jak widać, pracę na platformie wiertniczej mają szansę znaleźć przedstawiciele różnych specjalności. Jakie uprawnienia na platformie wiertniczej są wymagane? Jak rozpocząć pracę w sektorze offshore?

 

Zatrudnienie czeka zarówno na osoby po specjalistycznych kursach technicznych, ale także na pracowników z wykształceniem średnim. Na wielu stanowiskach, takich jak chociażby elektryk czy elektromonter, wymagane będą certyfikaty potwierdzające uprawnienia. Wymagania stawiane kandydatom będą znacznie różnić się w zależności od kraju i miejsca zatrudnienia, specyfiki samej firmy czy rodzaju platformy. Warto jednak mieć na uwadze, że w większości przypadków do rozpoczęcia pracy w sektorze offshore niezbędne będą konkretne kompetencje zawodowe, specjalistyczne kursy i szkolenia. Zadania praktyczne podczas takich kursów obejmują między innymi zajęcia z obsługi maszyn i narzędzi, wydobywania ropy naftowej i gazu, poszukiwania złóż surowców czy chociażby analizy zagrożeń. 

 

Wiele z z kursów (szczególnie z zakresu BHP) zapewnia pracodawca już po przyjęciu kandydata na konkretne stanowisko. Pracownicy muszą być dobrze przeszkoleni w obszarze bezpieczeństwa, procedur awaryjnych i pierwszej pomocy, ale muszą znać także zasady postępowania i procedury chociażby w przypadku wycieku substancji chemicznych czy działań awaryjnych i ewakuacyjnych. 

 

Pamiętaj! 

 

Ze względu na trudne warunki pracy oraz dużą odporność fizyczną i psychiczną, praca na platformie wiertniczej nie jest odpowiednia dla każdego. Podstawowym czynnikiem jest stan zdrowia kandydata.

 

A dla kogo przeznaczona jest praca na platformach wiertniczych? Dla przykładu, osoby zainteresowane zagadnieniem: platforma wiertnicza – Norwegia, w wymaganiach znajdą zapis mówiący o tym, że jest to praca przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w wieku między 20. a 50. rokiem życia. Podstawą jest doskonały stan zdrowia oraz komunikatywna znajomość języka angielskiego. Wśród niezbędnych wymagań znajdziemy także umiejętność radzenia sobie ze specyficznymi warunkami pracy, brak chorób wymagających regularnego przyjmowania leków, brak przeciwwskazań związanych ze wzrokiem, słuchem, układem nerwowym czy sprawnością motoryczną. Wymagana jest także fizyczna i psychiczna zdolność do postępowania według ustalonych zasad ewakuacji. Każdy kandydat zamierzający podjąć zatrudnienie na platformie wiertniczej w Norwegii, po pozytywnym przejściu badań otrzymuje norweski certyfikat zdrowia, który jest wydawany na okres 2 lat. 

 

Sprawdź także, jakie są możliwości znalezienia pracy tymczasowej czy na pełny etat w Norwegii.

 

Kursy na platformę wiertniczą

 

Do pracy na platformie mogą być niezbędne kursy z zakresu bezpieczeństwa (indywidualne techniki ratunkowe, ochrona przeciwpożarowa, udzielanie pomocy medycznej). Ze względu na międzynarodowy charakter branży należy zorientować się też, czy pracodawca akceptuje certyfikaty wydane przez polskie instytucje, czy jednak potrzebne będą inne dokumenty.

 

Coraz częściej pojawia się też wymóg ukończenia kursu BOISET (Podstawowy kurs bezpieczeństwa w morskim przemyśle wydobywczym), niektóre firmy stawiają również warunek ukończenia kursu ewakuacji z helikoptera (HUET).

 

 

Na czym polega praca na platformie wiertniczej?

 

Praca na platformie wiertniczej to specyficzny rodzaj pracy związany z wydobyciem ropy naftowej lub gazu ziemnego. Platforma jest instalacją umieszczoną na morzu, która służy wydobyciu surowców energetycznych. Zadaniem załogi pracującej na jej pokładzie jest między innymi obsługa i utrzymanie infrastruktury wiertniczej na morzu oraz udział w wydobyciu surowców. Pracownicy odpowiedzialni są za zadania związane z wierceniem, eksploatacją i konserwacją. Sama konstrukcja platformy bardzo często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia operacji mających na celu umożliwienie dostępu do niektórych miejsc. W tym celu wykorzystywane są między innymi techniki dostępu linowego czy specjalne statki. 

 

Na czym jeszcze polega specyfika tej pracy? W dużej mierze jest ona podyktowana lokalizacją samej platformy. Pracowników obowiązuje zmianowy tryb pracy. Czas pracy reguluje Ustawa o pracy na morzu.

 

Ustawa o pracy na morzu, art. 108.

 

1. Czas pracy na platformach wiertniczych lub wydobywczych, a także na specjalistycznych statkach technicznych, takich jak holowniki, pogłębiarki i dźwigi pływające, obsługiwanych przez kolejno wymieniające się załogi lub część załogi, może być przedłużony do 14 godzin na dobę i 84 godzin na tydzień. W takim przypadku, po każdym, nie dłuższym niż 2 tygodnie, nieprzerwanym okresie pracy zapewnia się pracownikowi co najmniej równy okres wolnego od pracy pobytu na lądzie. Za zgodą pracownika, okres pracy może być przedłużony do 3 tygodni.

 

Najczęściej występujący system pracy na platformach wiertniczych zakłada zmiany 14 dni pracy i 14 dni odpoczynku albo 28 dni pracy i tyle samo odpoczynku.

 

Platforma wiertnicza – zarobki

 

Praca na platformie wiertniczej kojarzy się przede wszystkim z bardzo satysfakcjonującymi zarobkami. Te mogą jednak znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja platformy, rodzaj pracy, doświadczenie i zdobyte uprawnienia. Na zupełnie inne stawki może liczyć nurek czy inżynier, a inne wynagrodzenie będzie przysługiwało osobom z sekcji gastronomicznej. 

 

Zarobki na platformie wiertniczej zazwyczaj są dużo wyższe niż wynagrodzenie w innych branżach. Wysokie zarobki mają rekompensować bardzo wymagające warunki pracy. Wynikają one przede wszystkim ze specyfiki pracy, ryzyka związanego z wykonywaniem czynności na morzu, wysokich kwalifikacji czy doświadczenia wymaganego od pracowników.

 

Dla przykładu – platforma z wiertnią w Norwegii daje szansę na zarobienie nawet 500 euro dziennie. Zazwyczaj nowy pracownik bez doświadczenia może liczyć na początek na 150 euro dziennie. Stawka jednak rośnie wraz z doświadczeniem i stażem pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku pracy na platformie wiertniczej to po stronie pracodawcy leży zapewnienie przez cały okres zakwaterowania pracownikowi, wyżywienia czy chociażby pokrycie kosztów dojazdu do domu.

 

Czy w Polsce jest platforma wiertnicza?

 

Jedynym w Polsce przedsiębiorstwem górniczym zajmującym się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego jest LOTOS Petrobaltic. Przedsiębiorstwo zajmuje się także kompleksową obsługą logistyczną sektora offshore, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą. Koncesje LOTOS Petrobalticu na poszukiwanie oraz rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego obejmują trzy obszary, których łączna powierzchnia wynosi 3177 kilometrów kwadratowych. 

 

Zacznij nową karierę w perspektywicznej branży. Czytaj także: Specjalista AI – praca, predyspozycje, wykształcenie, pensja

 

Praca na platformie wiertniczej – zalety i wady

 

Fascynująca przygoda zarezerwowana tylko dla najbardziej zdeterminowanych i wytrwałych. Co najważniejsze – wysokie zarobki mające rekompensować trudne warunki pracy. To kwestie, które najczęściej powtarzają się w kontekście pracy na platformie wiertniczej. Ta z jednej strony bywa niebywale pociągająca i intrygująca, z drugiej – wiąże się ze sporymi wyzwaniami. Ma blaski i cienie. Wady i zalety. 

 

Zalety pracy na platformie wiertniczej:

 

  • wysokie zarobki,

  • korzystny system pracy 14/14 lub 28/28, który oznacza, że pracownik tyle samo dni jest na morzu, ile w domu,

  • możliwość rozwoju zawodowego i nabranie doświadczenia zwiększającego szanse awansu,

  • dobre warunki socjalne,

  • praca w międzynarodowym środowisku. 

 

Wady pracy na platformie wiertniczej: 

 

  • praca w trudnych i ryzykownych warunkach, niebezpieczeństwo wypadków,

  • izolacja od społeczeństwa i oddzielenie od rodziny,

  • zmienne godziny pracy,

  • wypoczynek i praca w zespole, spędzanie czasu w zamkniętym gronie ludzi.

 

 

Jak znaleźć pracę na platformie wiertniczej?

 

Znalezienie pracy na platformie wiertniczej może wydawać się nie lada wyzwaniem. Tymczasem osoby posiadające odpowiednie kompetencje zawodowe, dysponujące uprawnieniami koniecznymi do pracy na platformie wiertniczej, a co najważniejsze – mogące pochwalić się bardzo dobrym zdrowiem, mają ogromne szanse na zdobycie zatrudnienia w sektorze offshore.

 

Platforma wiertnicza – aktualne oferty pracy, jakie można znaleźć w sieci, skierowane są zarówno do osób po specjalistycznych kursach technicznych, jak również kandydatów z wykształceniem wyższym. Poszukiwania warto więc rozpocząć od rozeznania się na rynku i bieżącego przeglądania ofert pracy z branży. 

 

Zanim jednak rozpoczniemy rekonesans rynku, warto przygotować dokumenty aplikacyjne. W zależności od stanowiska, o jakie chcemy się ubiegać, konieczne może być chociażby profesjonalnie przygotowane CV pracownika fizycznego oraz list motywacyjny. W tym warto uzasadnić, dlaczego interesuje nas praca na platformie wiertniczej i jakie korzyści możemy przynieść firmie. Należy wymienić swoje mocne strony, umiejętności. Pamiętajmy również, że jeśli aspirujemy do pracy na specjalistycznych stanowiskach, do podjęcia zatrudnienia niezbędne będą odpowiednie certyfikaty i licencje. O te warto zadbać jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania pracodawcy. 

 

Platforma wiertnicza – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest platforma wiertnicza? 

 

Platforma wiertnicza jest konstrukcją wykonaną zazwyczaj ze stali lub żelbetonu, umieszczoną na powierzchni wody. Wykorzystywana jest przez przedsiębiorstwa górnicze, a jej celem jest poszukiwanie oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego z dna morskiego. 

 

  • Ile zarabia się na platformie wiertniczej? 

 

Zarobki na platformie wiertniczej uzależnione są od lokalizacji platformy, stanowiska, doświadczenia pracownika czy zdobytych uprawnień. Zazwyczaj nowy pracownik bez doświadczenia może liczyć na stawkę oscylującą w granicach 150 euro dziennie. Specjalista z doświadczeniem ma szansę nawet na wynagrodzenie rzędu 500 euro za dzień. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.